Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Червень 17, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 18 Квiтень 2014 03:00

Туреччина Ердогана

Rate this item
(0 votes)

Під час останнього мітингу напередодні місцевих виборів у Туреччині прем’єр Ердоган зібрав близько двох мільйонів своїх прихильників на гігантській площі Єнікапі, яка є одним з амбітних проектів, реалізованих у Стамбулі. 

Робота на Єнікапі ще триває, але вона вже займає площу 700 тисяч квадратних метрів — майже удвічі більше від китайської площі Тяньаньмень. Бетонний простір, оточений із трьох сторін водами Босфорської протоки, наприкінці березня послужив прем’єру для маніфестації сили напередодні місцевих виборів, які виграла його Партія справедливості і розвитку (ПСР).
Реджеп Тайюп Ердоган, який раніше був мером Стамбула, сам розробляв плани чергових проектів для 15-мільйонного міста. Він називає їх величними. Проекти мають бути доказом того, що під його правлінням зростає добробут, а країна стає регіональним лідером.


Перший проект, оголошений наприкінці квітня 2011 р., — будівництво каналу між Чорним і Мармуровим морями (подібний намір уже був у султана Сулеймана Прекрасного). Він мав перевершити Суецький і Панамський канали. Довгий — на 45–50 км, глибиною 25 метрів і завширшки 150 метрів канал дозволить значно обмежити рух танкерів у Босфорській протоці, що віддавна становить для міста велику проблему. Значна частина Стамбула перетвориться на острів.
Відкриття каналу призначено на 2023 р. — соту річницю проголошення Турецької республіки.
Інший амбітний проект був завершений у жовтні минулого року. На свою 90-у річницю Туреччина отримала від Ердогана Мармарай — 14-кілометровий залізничний тунель під Босфорською протокою. Про плани його будівництва ще у 1860 році згадував султан Абдулмесід.
Мармарай — це найглибший тунель у світі. Він дозволяє здійснювати подорож з європейської в азіатську частину Стамбула за чотири хвилини і буде частиною 76-кілометрової залізничної мережі у Стамбулі.
Цим проектом амбіції прем’єра не вичерпуються. Триває робота над третім летовищем, яке має почати роботу у 2017 р. Будівництво аеропорту триватиме до 2038 р. Тоді воно буде обслуговувати вже 150 мільйонів пасажирів щорічно. Якщо цієї мети досягнуть, то він стане найбільшим аеропортом у світі за кількістю пасажирів (для порівняння — Хітроу обслуговує щорічно 70 мільйонів).
Одночасно створюється інфраструктура для забезпечення вигідного сполучення з аеропортом. Її частиною є третій Босфорський міст, який за задумом влади стане панацеєю від гігантських корок, що душать усе місто. Його мають здати в експлуатацію у наступному році.
Триває також робота з будівництва гігантської мечеті, яка вмістить 37,5 тисячі віруючих. Вона розташована на горі Камліка, в азіатській частині Стамбула, завдяки чому буде панувати над усім містом.
Проекти Ердогана викликають багато суперечок. Жоден із них не отримав схвалення архітекторів і містобудівників, які роками готували плани розвитку міста. Тривогу б’ють екологи, попереджаючи, що стамбульський канал порушить водну рівновагу в усьому регіоні Чорного і Мармурового морів, які значно відрізняються рівнем засолення, температурою та рівнем води: різке змішування їх вод викличе звільнення сірководню — газу із запахом тухлих яєць, який буде відчуватись у всьому місті.
Під будівництво аеропорту і третього Босфорського мосту вирубувалися цілі масиви лісів — останніх зелених територій метрополії, а місто розростається на північ неконтрольовано. Швидкий темп реалізації проектів породжує сумніви щодо дотримання процедур, які мають гарантувати безпеку. Не припиняються спекуляції, чи зданий в експлуатацію тунель Мармарай достатньо стійкий до землетрусів, які часто відбуваються у Стамбулі.
Усе частіше говорять про зростаючі суспільні кошти трансформації. Щоб будувати численні апартаменти і торгові центри, руйнуються будинки, населені бідними людьми, яких змушують переселятися на далекі передмістя.
У середині грудня у Туреччині вибухнула гігантська корупційна афера, яка викликала стурбованість, наскільки ці інвестиції є легальними — кільком провідним представникам будівельного сектора висунуто звинувачення в отриманні дозволів на будівництво взамін за хабарі.
Також у грудні на тлі мінаретів Голубої мечеті і мечеті Сулеймана, святинь османської історії міста, виросли три хмарочоси. Триває судова баталія за те, щоб знести ті поверхи, які псують знамениту стамбульську панораму.
Однак не бракує тих, хто з гордістю дивиться на реалізацію чергових проектів. Багато турків завдяки масштабним планам прем’єра повірили, що під його керівництвом країну очікує світле майбутнє. І ця віра проявляється у голосах підтримки на виборах.

Євген ПЕТРЕНКО 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».