Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Недiля Серпень 14, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 24 Квiтень 2015 20:47

Фінські вибори

Rate this item
(0 votes)

19 квіт­ня 2015 ро­ку від­бу­ли­ся пар­ла­мент­ські ви­бо­ри у Фін­лян­дії. Во­ни ста­ли 37-ми у но­віт­ній по­лі­тич­ній іс­то­рії кра­їни з 1918 ро­ку. На 200 де­пу­тат­ських місць у пар­ла­мен­ті Фін­лян­дії пре­тен­ду­ва­ли кан­ди­да­ти від двох де­сят­ків пар­тій. Ви­бо­ри від­бу­ваю­ть­ся за від­кри­ти­ми пар­тій­ни­ми спис­ка­ми на про­пор­цій­ній ос­но­ві у 13 ви­бор­чих окру­гах. Ав­то­ном­ний ар­хі­пе­лаг Аланд­ські Ос­тро­ви га­ран­то­ва­но має од­не де­пу­тат­ське міс­це.

Особливість фінських виборів полягає в тому, що, на відміну від багатьох інших країн — членів Європейського Союзу, фінська політична система не знає різкого поділу на європейських оптимістів і скептиків. Ця тенденція визначилась у 1995 році, коли Фінляндія стала членом ЄС, і триває досі. Зокрема, сформувати велику коаліцію за результатами попередніх парламентських виборів, які проходили навесні 2011 року, у складі шести партій вдалося на основі консенсусу щодо захисту фінських інтересів у Євросоюзі.


Як повідомляє місцевий телеканал Yle, за результатами голосування Національна коаліційна партія Стубба отримає тільки 37 місць у парламенті, на сім менше, ніж у минулому скликанні, передає «Лівий берег». Найбільше мандатів набрала опозиційна партія «Центр» — 49 місць (+8 до попередніх виборів), на другому — партія «Справжні фіни» — 38 місць (-1). Четвертою стала Соціал-демократична партія з 34 мандатами (-8). Також до парламенту проходять «Зелений союз», «Лівий союз», Шведська народна партія, християнські демократи і Макс Льофстрьом, який балотувався на Алландських островах.
Усього у фінському парламенті 200 депутатів, тому «Центру» знадобляться союзники для створення коаліції. Лідер центристів і, ймовірно, новий прем’єр Юха Сіпіла заявив, що готовий залучити до неї партію євроскептиків «Справжні фіни», незважаючи на те, що це може ускладнити відносини з Євросоюзом, тому що вони виступають проти надання допомоги Греції і за її виключення з єврозони.
Новій коаліції належить вибрати новий уряд. Тож поки що чинний прем’єр Олександр Стубб піде у відставку менш ніж через рік після призначення. Зараз коаліція складається з Національної коаліційної партії, Соціал-демократичної партії, Шведської народної партії та Християнсько-демократичної партії. На минулих виборах вони разом набрали 85 місць.
Найбільш гострим питанням залишається зовнішньополітичний курс нової коаліції. Фактичний переможець виборів — «Фінський центр» закликає виборців розглянути питання про можливий вступ Фінляндії до НАТО. Парламентська виборча кампанія, яка закінчилася, поки що не консолідувала більшість фінів навколо ідеї потреби невідкладного вступу Фінляндії до НАТО. Чимало фінів вважає, що це на часі, зважаючи на напруження у відносинах між Росією та країнами — членами НАТО, особливо на Півночі Європи.
Однак на заваді вступу Фінляндії до НАТО, крім непідготовленості громадської думки, є й той факт, що у фінській політиці — свої «оригінали» з популістської партії «Справжні фіни». Ця партія — ідейна спадкоємиця ультранаціоналістичного «лапуаського руху», представники якого висувають Росії територіальні претензії на Карелію до Петрозаводська і Мурманська та на землі до озера Ільмень поблизу Великого Новгорода.
До речі, саме з партією «Справжні фіни» ще під час виборчої кампанії стався скандал із роздачею агітаційних матеріалів разом із безплатною кавою. Цей скандал був чи не єдиним протягом усієї виборчої кампанії, яка загалом відбулася під впливом скандинавського флегматизму. Тому і їхній результат, незалежно від конфігурації нової правлячої коаліції, не означатиме різкої зміни внутрішньо- і зовнішньополітичного курсу Фінляндії.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».