Соціальна політика
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
П'ятниця Червень 14, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 19 Вересень 2014 03:00

Жоден військовик, який захищає Україну, не опиниться на узбіччі життя

Rate this item
(0 votes)

В од­но­му з по­пе­ред­ніх но­ме­рів на­шої га­зе­ти ми роз­по­ві­ли про по­ря­док от­ри­ман­ня вій­сь­ко­во­служ­бов­ця­ми, які ни­ні во­юють на Схо­ді Ук­раї­ни, ста­ту­су учас­ни­ка бо­йо­вих дій.
У сьо­го­дні­шньо­му ін­тер­в’ю з Вік­то­ром Лев­чу­ком — за­ступ­ни­ком ди­рек­то­ра пра­во­во­го де­пар­та­мен­ту Мі­ніс­тер­ства обо­ро­ни Ук­раї­ни ми роз­по­ві­мо вже про са­мі піль­ги і со­ці­аль­ні га­ран­тії, яки­ми на­ді­ляю­ть­ся учас­ни­ки ан­ти­те­ро­рис­тич­ної опе­ра­ції.

— На нашу землю прийшла велика біда, — говорить Віктор Дмитрович. — І держава робить усе, щоб наші захисники почувалися соціально захищеними. Так, згідно із Законом України «Про внесення змін до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» всі учасники АТО є учасниками бойових дій.
Усі військовослужбовці, які внаслідок поранень, контузій чи травмувань, а також захворювань під час виконання обов’язків військової служби стали інвалідами, мають право на отримання одноразової грошової допомоги.


Її розмір залежить від групи інвалідності: інвалідам І групи виплачують 304,5 тисячі гривень, ІІ — 243,6 тисячі, а ІІІ — 182,7 тисячі.
Бувають випадки, коли травма, поранення, отримані під час служби, дають про себе знати вже по звільненні. Якщо протягом трьох місяців після того, як людина зняла військовий однострій, їй буде встановлена інвалідність, то вона теж отримає грошову допомогу. Інвалід І групи — 146,2 тисячі, ІІ — 109,6 тисячі і ІІІ — 85,3 тисячі.
Якщо ж людина отримає інвалідність і після трьох місяців, але буде встановлено причинний зв’язок між нею і пораненням, контузією чи хворобою під час служби, то і на неї поширюватиметься ця норма.
— Чи можуть розраховувати на допомогу ті солдати й офіцери, які зазнали поранень, але їм не встановлена інвалідність?
— Звичайно. В разі втрати часткової працездатності, але без встановлення інвалідності, розмір допомоги визначають у відсотках від суми 85,3 тисячі гривень. Наприклад, якщо ступінь втрати працездатності солдата становитиме 20%, то він отримає 17600 гривень.
— А хто саме встановлює ступінь цієї втрати?
— Фахівці медико-соціальних експертних комісій, які діють у кожній області.
— Чи правильно розуміти, що цю допомогу виплачують абсолютно всім, хто, воюючи на Донбасі, зазнав поранення, яке призвело до втрати працездатності?
— Це не зовсім так: якщо поранення, контузія чи каліцтво військовослужбовця є наслідком вчиненого ним злочину чи адміністративного правопорушення, перебування у стані алкогольного сп’яніння, навмисного спричинення самому собі тілесних ушкоджень, подання завідомо неправдивих відомостей, то він нічого не отримує. Навпаки, буде притягнений до відповідальності як до адміністративно-дисциплінарної, так і до кримінальної.
— Скажіть, а чи є механізм отримання соціальних допомог? Приміром, пов’язаної з інвалідністю.
— Звісно, є. Особа, яка претендує на її встановлення, повинна написати заяву на виплату одноразової грошової допомоги. Потрібно також мати копію довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка та причинного зв’язку втрати працездатності або ж встановлення інвалідності. Видають її в МСЕК при Міністерстві охорони здоров’я.
А ще — копію довідки військово-лікарської комісії, свідоцтво про хворобу, яку видають ті медичні заклади, де людина проходила лікування: військові госпіталі МО України, цивільні лікарні.
Потрібна також і копія довідки від командира частини, в якій він повинен чітко вказати причини та обставини поранення, контузії чи каліцтва. Треба взяти у нього і витяг із наказу про виключення зі списків особового складу частини, а для солдатів-строковиків — копія військового квитка. А ще — копії паспорта та ідентифікаційного коду.
Усі ці документи повинні бути завіреними у військовому комісаріаті, який приймає їх для виплати одноразової допомоги.
— Назвіть, Вікторе Дмитровичу, основні соціальні пільги, якими наділяються нині учасники бойових дій.
— Це, зокрема, безкоштовне отримання ліків, зубопротезування, забезпечення санаторно-курортними путівками, 25-відсоткова оплата квартирних і комунальних послуг, безплатний проїзд у громадському транспорті, за винятком авіаційного.
Закон, про який я вже казав, дає право на безкоштовне користування військовими госпіталями, виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, середньої заробітної плати незалежно від трудового стажу. Людина, яка була мобілізована до Збройних Сил чи інших військових формувань України, повернувшись на місце роботи, має право на відпустку в зручний для неї час, а також і на додаткову, правда, без збереження зарплати.
Щороку напередодні Дня Перемоги учасникам бойових дій виплачують одноразову грошову допомогу, розмір якої визначає наш уряд. Цього року, наприклад, вона становила 795 гривень.
Згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення їм дострокової пенсії за віком. Для чоловіків це 55 років, а для жінок — 50 років.
Я назвав основні пільги і соціальні гарантії, а загалом їх перелік значно довший.
Відповідно до Указу Президента України від 19 травня 2014 року «Про заохочення військовослужбовців — учасників антитерористичної операції» усім, хто брав участь у бойових діях на сході країни, дозволяється присвоювати позачергові військові звання до полковника включно. Скажімо, командиру роти, посада якого відповідає званню «капітан», можна присвоїти звання «майор».
Як бачимо, держава робить усе можливе, щоб наші громадяни, які зі зброєю в руках відстоюють наш суверенітет, відчували себе потрібними їй, усьому суспільству.
Насамкінець хочу зауважити, що перелік осіб, які є учасниками бойових дій, визначає Кабінет Міністрів України. Складання таких списків є можливим лише по завершенні антитерористичної операції і поверненні у військові частини за місцем їх постійної дислокації.
Ін­тер­в’ю про­вів Сер­гій ЗЯТЬ­ЄВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».