Економіка
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Травень 28, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 14 Березень 2014 02:00

Шанси для економіки

Rate this item
(0 votes)

Україна має новий уряд. Його склад неоднорідний і неоднозначний. Уперше за обрання його глави проголосувала найбільша кількість депутатів. У наші дні багато чого відбувається вперше. Зокрема, вперше склад уряду обговорювався з народом на Майдані, де зібралося близько 50 тисяч людей, які слухали кандидатів до Кабміну. Когось підтримували, когось засвистували. Ольгу Богомолець підтримали. Але на ранок вона сама відмовилася від посади віце-прем’єра. 
У результаті утворився уряд, який став компромісом між політичними силами — вчорашньою опозицією та активістами-протестувальниками. Перед цими людьми стоять надто складні проблеми. Найголовніше — налагодити нормальні відносини з Росією, заспокоїти Україну, врятувати економіку, обкрадену владою Януковича. Нині країна переживає один із найбільш складних історичних періодів. Вона перебуває на межі економічного колапсу, її хочуть розірвати й розтягнути.


І тільки сам український народ може зберегти цілісність своєї держави, яка прагне стати членом Європейського Союзу і має велике майбутнє. За це майбутнє уряд має взяти всю повноту відповідальності. Його глава не обіцяє покращання ні сьогодні, ні завтра, адже державна казна розкрадена. Основне завдання — стабілізація ситуації в країні. Зовнішніх держборгів новому Кабміну дісталося 75 млрд доларів, уп’ятеро більше, ніж золотовалютні запаси НБУ — 15 млрд дол. Три роки тому вони сягали 37 млрд. А в 2010-му, коли В. Янукович прийшов в офіс Президента, держборг був удвічі менший.
Країна опинилася за крок від фінансово-економічного колапсу, галопуючими темпами збільшується безробіття. Зростання ВВП за два роки — нульове, торішній дефіцит кошторису — 65 млрд грн, якщо доплюсувати усі зобов’язання уряду — понад 80 млрд грн. Сукупний зовнішній борг, тобто з позиками підприємств, 140 млрд дол., або 80% ВВП, у тому числі короткостроковий — 65 млрд дол.
Розбазарено більш як 20 млрд дол. і отримано 37 млрд дол. кредитів, які зникли у невідомому напрямку. Цьогоріч на погашення та обслуговування боргів необхідно 13 млрд дол., з них мільярд треба віддати вже влітку. А на єдиному казначейському рахунку новій владі залишили не мільярди, не сотні мільйонів, а лише 4,3 млн грн, яких не вистачає ні на що. Тим часом до України заявлена низка позовів про відшкодування кредитів і повернення коштів, які отримував уряд Азарова.
Нині в міжнародних судах розглядається позов про повернення 3 млрд дол., які були отримані під держгарантії від Китайської Народної Республіки. Де ці кошти — не встановлено. Попередній уряд заборгував Росії 1,8 млрд дол. за газ. Аби їх віддати й погасити інші позики, розкрадені попередніми правителями, треба негайно отримувати кредити від міжнародних фінансових організацій. Упродовж останніх трьох років із фінансової системи України на офшорні рахунки виведено 70 млрд дол. Тепер зрозуміло, що виводилися кошти, які брали як кредити під держгарантії й грабували представники попереднього уряду.

Майже дефолт
Рейтингове агентство Standart& Poor’s понизило суверенний рейтинг України з «ССС+» до «ССС». Це на вісім пунктів нижче від інвестиційної категорії, і вже друге його пониження за нинішній рік — перше було в січні. Від дефолтного рівня країну відділяють лише два пункти. Іноземні інвестиції виводяться з українських банків і підприємств. Інвестори впродовж останнього півроку активно тікають з України й рятують свої капітали в інших державах, адже працювати в країні, яка наскрізь пронизана корупцією, неможливо, надто складно розвивати її економіку.
Далі мати економіку, яка живе за рахунок кредитів і не продукує доходів, видається катастрофою. Її депресивний стан унеможливлює підтримання належних соцстандартів для переважної більшості населення. Зберігаються мільярдні заборгованості із зарплат, соцвиплат і допомог. Мільйони українських сімей поставлені на межу виживання. Україна стоїть перед неймовірними економічними викликами, і для того, аби подолати їх, немає іншого виходу, як приймати непопулярні рішення.
Вони стосуватимуться субсидій, тарифів на газ, скрочення соціальних програм, збереження фінансової системи. Ці рішення не матимуть широкої підтримки серед українців в короткостроковій перспективі. У держави немає коштів, аби виплатити 12 млрд грн за боргами, судовими рішеннями. Немає можливості в повному обсязі фінансувати соціальні пільги і субсидії. Казна порожня. Але є можливість зробити максимум для стабілізації фінансової системи, відновлення економічного росту, наповнення бюджету, для війни з корупцією і для того, щоб в середньостроковій перспективі Україна повернулася до нормального економічного життя.
Уряд має вжити невідкладних заходів зі скорочення видатків держбюджету на утримання органів влади. Жоден український чиновник не матиме права користуватися чартерними літаками. Члени Кабміну, представники органів державної виконавчої влади і органів на місцях мають забути про персональні автомобілі, пільги, обіцяє очільник уряду. І усвідомити, що в Україні вводиться найжорсткіший за всю історію вітчизняної фінансової системи контроль за бюджетними витратами.

Конкретні цілі
Експерти кажуть, що це уряд рішучих і сміливих людей, які найпевніше знищать свій політичний рейтинг через необхідність приймати жорсткі, непопулярні рішення. Усі міністри запевняють, що реалізуватимуть соціально-політичні запити, які сформулював Майдан. У програмі діяльності нового уряду (раніше ми такого не бачили) немає води. Вона лаконічно викладена на п’яти сторінках. Тут визначені конкретні цілі та завдання нової влади на найближчий час.
Багато так званих маркерів, завдяки яким легко проконтролювати виконання наміченого. Приміром, підписання Угоди про політичну, економічну асоціацію з ЄС і про повноцінну зону вільної торгівлі, невідкладна імплементація її положень. Виконання необхідних умов для якнайшвидшого досягнення безвізового режиму з країнами ЄС для українських громадян. Майбутнє України — в Європі, і наша держава стане частиною Європейського Союзу.
Розвиток усебічних добросусідських стосунків з Росією в усіх сферах, на новій рівноправній основі, яка враховує як даність незворотній європейський вибір України і перспективу її членства в ЄС. Треба вибудувати новий стиль стосунків, коли Україна, яка рухається до ЄС, є європейською державою, справжнім партнером, добрим сусідом і країною, яка бажає добра Росії, щоб Російська Федерація виконувала двосторонні й багатосторонні міжнародні зобов’язання, інвестувала в Україну.
А те, що нині український народ висловлює першочергову підтримку курсу на євроінтеграцію, в другу — добросусідським стосункам з усіма країнами, в тому числі й з Росією, це його воля, закріплена в рішеннях парламенту й українських законах.
Важливим є відновлення програм співпраці з МВФ та виконання всіх умов, необхідних для отримання допомоги від фонду та ЄС. Стабілізація фінансової ситуації, жорстка економія бюджетних коштів. Ретельний перегляд податкових пільг, виданих на індивідуальній чи галузевій основі, на предмет їх реальної ефективності у сприянні розвитку та соціальної доцільності. Кардинальне зменшення субсидій, які викривлюють умови конкуренції, дестабілізують держфінанси та сприяють поширенню корупції.
У програмі навіть виписані закони, які треба терміново ухвалювати, аби досягти поставленої мети. Їх більше тридцяти. Зокрема, «Про люстрацію», «Про Національне бюро розслідувань (Антикорупційне бюро)», «Кодекс економічного зростання», «Про здійснення держзакупівель», «Зміни до законодавства, які удосконалять правову базу демонополізації економіки, антимонопольного контролю та регулювання, захисту конкуренції», «Про порядок постачання природного газу населенню», «Про державне регулювання у сфері енергетики», «Про ефективне використання паливно-енергетичних ресурсів», «Про внесення змін до Бюджетного кодексу» (щодо держконтролю у сфері надання податкових пільг і стимулів та децентралізації).
Уряд обіцяє жорстко боротися з корупцією в податковій і митній сферах. Призначати на керівні посади людей не з системи, а тих, які мають західне і європейське бачення ситуації, здатні навести лад в системі. Одне з найбільш корумпованих міністерств колишнього уряду — з доходів і зборів має бути ліквідовано. «Мінздох» має здохнути. Національне антикорупційне бюро потурбується про те, аби ті, які жили за народні гроші, порушували закон, брали хабарі, збагачувалися за рахунок людей, були пролюстровані й притягнені до кримінальної відповідальності.

Проблеми
Урядовці розуміють, що буде суспільний контроль, завищені очікування. У них є чудові плани, які часто розбиватимуться об суворі українські реалії. Суттєва проблема — відсутність у багатьох урядовців апаратного досвіду. Який він у нового міністра молоді та спорту, автомайданівця Дмитра Булатова? Чи голови Антикорупційного комітету, журналістки Тетяни Чорновол або міністра культури, актора Євгена Ніщука? Невідомо.
Один із таких сміливців, фаховий журналіст Єгор Соболєв очолив люстрацію держслужбовців. Йому вже дзвонили сотні людей з пропозиціями когось люструвати. Він почав рухатись у двох напрямах — домовився з професійними бюрократами, що ті почнуть готувати документи про утворення Люстраційного комітету як держоргану. Організовує й волонтерів навколо цієї роботи.
Про свої важливі кроки вже повідомили й ключові міністри. Енергетик, зокрема, підніме тарифи на газ. Фінансист доведе до пуття держбюджет — торік його недовиконано на 40 млрд грн, а ухвалений поспіхом цьогорічний має прихований дефіцит у 50 млрд грн. Новий міністр юстиції почав займатися чисткою судів, аби вони були чесними, справедливими, незалежними від волі Президента, уряду, парламенту, а лише від права й справедливості, якої вимагають мільйони українців. Люди повинні відчути, що мають право гідно жити у своїй країні, український суд стоятиме на стороні закону й інтересів кожного громадянина.

Зміни
На країну чекають зміни. Найперші й найлегші вже продемонстровані. Глава уряду закликав міністрів і місцевих керівників усвідомити свою відповідальність перед українським народом і затягнути паски. І заявив, що ніяких зайвих витрат з держбюджету на утримання чиновників, їхніх пільг і забаганок не буде. Серед першочергових завдань уряду його глава назвав впровадження реформ, децентралізацію влади, жорстку економію бюджетних грошей.
Зважаючи на це, навіть перше засідання Кабміну 5 березня проводилось у незвичному форматі селекторної наради за участі голів облдержадміністрацій, аби зекономити на їхньому приїзді до Києва. Підтримали ідею затягування пасків і у Верховній Раді. Уперше за 23 роки незалежності скасовані всі депутатські пільги. На прицілі шалені пенсії суддів та прокурорів — від 20 до 60 тис. щомісяця, а їх одноразові передпенсійні виплати інколи сягають сотні тисяч гривень. Зараз, до речі, йдуть масові заяви про звільнення у надії ці виплати отримати.
Задля економії бюджетних коштів уряд уже призупинив виконання понад сорока держпрограм і майже ста проектів на 48 млрд грн. Крім того, урядовці затвердили низку постанов, згідно з якими буде проведено інвентаризацію резиденцій і дач, які впродовж двох місяців мають бути передані до Фонду держмайна для подальшого прозорого продажу.
Чиновникам заборонено за державний кошт придбання форменого одягу, автотранспорту, мобільних телефонів, ноутбуків, проводити ремонти, оплачувати мобільний зв’язок і чартерні рейси, збільшувати чисельність працюючих, заповнювати вакансії. Віднині міністерство обслуговуватиме один автомобіль — це європейська і світова практика.
Урядовці попереджають, що через складну економічну ситуацію за окремими статтями борги швидко погасити не вдасться. Попредня влада залишила їх за лікарняними, допомоги з безробіття, вагітності й пологах. Нині Мінсоцполітики розробляє порядок надання фінансової допомоги учасникам акцій протесту, які постраждали під час сутичок у центрі столиці.

Перспективи
Найболючіше для населення ще у перспективі — підвищення цін на газ. Його не уникнути. Це одна з вимог МВФ, яку необхідно виконати задля отримання кредиту. Інфляцію пообіцяли повільну і невелику — 5–7%, фактично вона вже відчувається через падіння гривні. Зміцнити її пообіцяв новий міністр фінансів. У це не вірилось, але гривня трохи піднялась. Це пов’язано з тим, що запрацював нарешті уряд, а Європа пообіцяла дати гроші на стабілізацію макроекономічної ситуації і на те, щоб Україна змогла уникнути дефолту.
Єврокомісія визначила пакет фінансової підтримки в 11 млрд євро на наступні кілька років. Це гроші з бюджету ЄС та міжнародних фінансових інституцій, розташованих на території Євросоюзу. Кошти мають спрямовуватися для широко орієнтованих реформ українського уряду. Зокрема, 1 млрд 400 млн євро — це гранти і допомога з боку ЄС в бюджет України, 1 млрд 600 млн — кредити від Євросоюзу. Європейський банк реконструкції і розвитку, штаб-квартира якого розташована в Лондоні, має надати 5 млрд євро. А Європейський інвестиційний банк зі штаб-квартирою у Люксембурзі перекаже 3 млрд.
До того ж Європа закликає інші держави долучитися до допомоги нашій країні. Однак є одне «але». Фінансова підтримка буде надана, тільки-но підуть гроші від МВФ. Також ЄС обіцяє, що після підписання Угоди про асоціацію зона вільної торгівлі між ЄС та Україною запрацює миттєво, і переваги матиме наша країна. Протягом року від скасування імпортних мит та тарифів з боку ЄС Україна буде економити 0,5 млрд євро. Особливо виграє наше сільське господарство. Також для України буде створена міжнародна донорська платформа.

Олена КОСЕНКО 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».