Культура
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Травень 21, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 12 Вересень 2014 03:00

Український пейзаж

Rate this item
(0 votes)

Кияни і гості столиці отримали незабутні яскраві враження від творів соціального мистецького проекту «Український пейзаж», організованого Національним культурно-мистецьким музейним комплексом «Мистецький Арсенал». Проект приурочений до Дня Незалежності України, який був зовсім іншим, ніж попередні. Більшість українців по-новому відчули його сутність, адже у 2014-му незалежність у повному розумінні цього слова дається нам дуже дорогою ціною.
Особливість виставки в тому, що її організатори були відкриті до пропозицій, вони хотіли зробити максимально простий, зрозумілий, красивий проект. І це їм вдалося. Для них не було принциповим, чи то були знані роботи художників, чи зовсім нові. Головне — широке висвітлення теми й високий рівень творів. Надійшло більше тисячі пропозицій, авторитетна конкурсна комісія впродовж року відібрала 300 найкращих. Виставка українського пейзажу стала наймасштабнішою за роки незалежності.
Проект об’єднав сто авторів, серед учасників якого — визнані митці й молоді перспективні художники. До експозиції увійшли роботи Анатолія Криволапа, Андрія Сагайдаковського, Олександра Бабака, Артема Волокітіна, Олександра Ройтбурда, Максима Мамсікова, Олександра Сухоліта, Олега Тістола, Миколи Маценка, Марини Скугарєвої, Тиберія Сільваші, Даниїла Галкіна, Юрія Пікуля та ін.


У нинішні драматичні часи культура допомагає формувати систему цінностей. Український пейзаж стає важливим інструментом самоусвідомлення нації, її ціннісного вибору. Він концентрує українську ідентичність більше, ніж інші мистецькі жанри. Раніше пейзаж був майже у кожній домівці й державному закладі. Хоча у мистецтві домінували історичні, батальні жанри. А натюрморт, пейзаж, анімалістика вважалися вторинними. Та вони подобалися людям, викликали теплі почуття.
Потім пейзаж зник з ієрархії жанрів сучасного мистецтва. На зміну прийшло складне мистецтво, модернізм, авангардизм. Пейзаж в актуальному мистецтві було відкинуто на десятиліття, як нібито один з основних засобів тоталітарного соцреалізму. Зараз відбувається процес реанімації пейзажного жанру. Переважна більшість художників повернулася до нього протягом останніх десяти років. Хоча був великий ризик не потрапити у ноту сучасності, залишитись у минулому.
Зросло молоде покоління талановитих художників, вільних від радянських мистецьких стереотипів. Уявна простота теми пейзажу відкриває особливі можливості для метафізики у звичайному й буденному. Мистецтво втілення інтелектуальних переживань, емоційної повноти через формальну пластику автора в тканину природного та індустріального ландшафту і є суттю пейзажу.
Через пейзаж легко побачити діалог автора з усім історичним, мистецьким і культурним надбанням, з традиціями і розумінням картинності. Масштабна виставка художніх робіт у жанрі пейзажу зуміла продемонструвати унікальність українського природного та культурного ландшафту, показала, що навіть традиційний пейзаж стає контрапунктом до трагічної картини театру воєнних дій, що сколихнули нашу країну.
Територія, ландшафт — це те, що об’єднує державу, і саме візуальний образ краєвиду пригадується у більшості випадків, коли людина думає про Батьківщину. Нова Україна, нові відчуття, нові мрії, нові образи, нова свідомість...
Оле­на КО­СЕН­КО

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».