Культура
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Недiля Травень 26, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 22 Серпень 2014 03:00

Роман Магоцький: вишивання бісером – справа чоловіча!

Rate this item
(0 votes)

Знайомтесь — 24-річний Роман Магоцький із Комарно, що на Львівщині. За півтора року вишив 49 ікон бісером. На День Незалежності України в столиці Роман Магоцький презентуватиме найбільшу мапу України, вишиту бісером.

— Аби ще років два-три тому мені хтось сказав, що я вишиватиму бісером, я б розсміявся, — розповідає сам Роман.— Але ж не святі горшки ліплять!
До того, як почати вишивати, Роман пройшов робочі університети. Після школи працював на будівництві. Та не для його здоров’я була та важка робота. Знайомі запропонували спробувати стати офіціантом. Робота в кафе Роману сподобалася. Однак і цього разу його чекала невдача: кафе закрили. А тут саме мама захоплено розповідала про свою знайому, яка вишиває бісером неперевершені роботи. Вона дуже хотіла заохотити на ту справу молодшу доньку Христину. Роман вирішив разом із сестрою сходити й подивитися, що то воно за така краса. По дорозі купили візерунок для картини. За кілька днів з’явилася перша робота «Святе сімейство».


— Класти бісеринки спочатку було дуже важко, — ділиться спогадами Роман. — Навіть руки тремтіли, бісеринки втікали від мене. Я ж раніше навіть нитками не пробував вишивати. Умів пришити ґудзика чи зашити якусь річ. І вдома ніхто цим не займався. Колись, правда, бабуся трохи вишивала, згодом мама. А ось бісером — ні. Та спостерігав, як це вправно виходить у досвідченої вишивальниці Наталі Качала-Голик. Пані Наталя терпляче показувала, як правильно класти бісер. І... пішли перші рядочки.
З Романом Магоцьким я познайомилася у Центрі української культури й документації в Будапешті наприкінці минулого року. Саме там відкривалася його перша виставка вишитих ікон.
— Це — перша персональна виставка за кордоном 24-річного художника з міста Комарно, що на Львівщині, — представила автора гостям господиня вечора голова Державного органу самоврядування українців в Угорщині Ярослава Хортяні. — Цікаво й цінно те, що картини вишиті бісером!
Роботи виконані так майстерно, що люди спершу не вірять, що ці дива творить такий молодий вишивальник.
...Першу роботу Роману довелося продати — потрібні були гроші на лікування. Хлопець не скаржиться на своє здоров’я, свої печалі не виносить на люди.
— Намагаюсь дивувати й радувати своїми витворами, — говорить вишивальник. — Людина, яка купила першу роботу, порадила й надалі займатися мені цим ремеслом. За кілька місяців я вже віз п’ять полотен до Моршина. Саме там і зацікавилася ними заслужений працівник культури України Романа Кобальчинська (на жаль, уже покійна). Вона одразу ж запропонувала показати роботи в Києві.
На виставці у столиці захоплені відвідувачі допитувалися, як побачити вишивальницю неперевершених робіт. Коли виходив юнак, були приємно здивовані, не вірили, що ці майстерно виконані роботи — його. Техніка — ідеальна.
— Насправді трохи боявся, як зустріне мене Київ, — зізнається Роман. — Та ще раз переконався, що займаюся саме своєю справою.
У монастирі Святого Василія в Києві Роман Магоцький експонував понад тридцять ікон. Далі завдяки Інтернету майстер познайомився з народними майстрами не лише в Україні, а й в усьому світі. Тепер його частенько запрошують на виставки.
Цікавлюся в Романа, чи є у нього якісь таємниці в роботі. Він щиро усміхається й зізнається, що найбільша таємниця — все робити з любов’ю. Та є деякі дрібнички. Наприклад, перед початком вишивання майстер обов’язково пере бісер. Так-так, саме пере, аби перевірити, чи не втрачає кольору.
Вишивати любить на атласі, хоч і важче на ньому працювати, але ж, каже, на нього найкраще лягає бісер. Без вишивання вже не може прожити й дня. Вишиває по кілька годин, а може й до півночі засидітися. Надихають самі роботи. Отак одну закінчує, а друга вже на черзі. Перевагу віддає чеському бісеру. Кольори підбирає сам. Зокрема, найбільше відтінків пішло на «Тайну вечерю» — 64 кольори!
— Найважче підбирати й розраховувати бісер, — зізнається Роман. — Утім, це заспокоює й зосереджує.
Роман Магоцький охоче проводить майстер-класи. Радіє, коли в учнів усе до ладу. А щоб зацікавити їх, показує свої роботи, розповідає, як починав сам.
Зараз Роман Магоцький працює над картою України. Планує виконати роботу до 23-ї річниці Незалежності України. Розмір роботи — 2,5х2,2 метра. Ескіз на полотні зробила художниця Юлія Федів з міста Новий Розділ. Окрім областей, на мапі буде бандура й українське село. Роман ретельно підбирає кольори для кожної області.
Роботи Романа Магоцького сонячні, наповнені теплом. Вони несуть добро, як і сам майстер.

Людмила ЧЕЧЕЛЬ
також у паперовій версії читайте:

  • ПРО БОРОТЬБУ ДОБРА ЗІ ЗЛОМ
  • НЕ ЗАБУДЕШ МЕНЕ, ПОКИ ВІКУ ТВОГО, МОЯ НЕНЕ ВКРАЇНО...

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».