Соціальна політика
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Червень 25, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 29 Серпень 2014 03:00

Мінські перемовини

Rate this item
(0 votes)

26 серпня 2014 року у Мінську відбулися консультації між країнами Євразійського союзу, Європейського Союзу та Україною. Обговорювалися питання реалізації Угоди про асоціацію та шляхи стабілізації ситуації на Донбасі. У переговорах узяли участь президенти України, Білорусі, Казахстану, Росії, представник Європейського Союзу з питань безпеки і зовнішньої політики та європейські комісари з економіки та енергетики. Напередодні початку переговорів лунали різні думки щодо перспектив цього формату переговорного процесу.

Оптимісти вважали головним досягненням дипломатів саму можливість таких переговорів. Песимісти переконували, що в умовах поступового загострення військового протистояння на Донбасі марно сподіватися на відносно швидке знаходження компромісу. До останнього моменту взагалі було незрозуміло, чи відбудуться переговори, адже чого варті були лише провокації з проривом російської колони з «гуманітарною» допомогою до Луганська, «парад» заручників у Донецьку або заяви «ДНР» про «відмову від федералізації з Україною».


Симптоматично, що напередодні мінських переговорів ніхто з їхніх учасників публічно не висловив пропозицій, з якими їхав на переговори. Унаслідок цього консультації виглядали як попередні переговори про умови ведення справжніх переговорів, адже надто відмінними виглядали публічно декларовані інтереси України і путінського Кремля.
Президент України Петро Порошенко закликав усіх присутніх на зустрічі Україна — ЄС — «Євразійська трійка» підтримати мирне врегулювання ситуації в Луганській і Донецькій областях, а також запросив учасників зустрічі у Мінську на донорську конференцію по Україні, інформує пресслужба Президента України.
«Переконаний, що сьогодні єдино можливим інструментом припинення кровопролиття та забезпечення постконфліктної реконструкції Донбасу є мирне врегулювання. Закликаю усіх учасників зустрічі розглянути і по можливості прийняти це як основу для врегулювання ситуації», — сказав Глава держави.
За словами Порошенка, він готовий обговорювати різні варіанти, які забезпечать стратегію мирного майбутнього для України та всієї Європи.
Першочерговою умовою стабілізації ситуації на Сході України, на його думку, є встановлення ефективного контролю на російсько-українському кордоні. «Необхідно зробити все, щоб зупинити поставки техніки та озброєння бойовикам», — підкреслив він. Президент зазначив, що такий контроль можливий тільки за умови залучення місії ОБСЄ до моніторингу та верифікації кордону.
Глава держави також закликав невідкладно звільнити всіх заручників. У тому числі — тих громадян України, які перебувають за межами її території. «Ці кроки відкриють шлях до мирного врегулювання і початку відновлення Донбасу», — висловив переконання Президент.
Петро Порошенко також зазначив, що українська влада вже сьогодні розглядає варіанти відновлення регіону та його розвитку після врегулювання ситуації і досягнення миру. Міжнародне співтовариство також підтримує ці наміри і зусилля, підкреслив він. «Наші іноземні партнери готові зробити конкретні пропозиції під час донорської конференції по Україні, яка запланована на осінь цього року», — сказав Президент, запросивши і всіх присутніх взяти у ній участь.
Водночас Петро Порошенко наголосив, що реалізація цих ініціатив стане можливою тільки після вжиття рішучих кроків по деескалації конфлікту на Донбасі.
Порошенко відзначив, що переговори з Путіним були «дуже важкими і складними».
«Були дуже важкі і складні переговори. Досягнуто домовленості, що ми активізуємо діяльність тристоронньої контактної групи (з ОБСЄ). Домовилися, що негайно почнуться консультації прикордонників. Начальники генштабів також почнуть контакти... На базі мирного плану буде підготовлена дорожня карта, щоб якнайшвидше вийти на режим припинення вогню», — сказав Порошенко.
Президент повідомив, що була досягнута домовленість про вироблення мирного плану врегулювання ситуації на Сході України. Для цього будуть проведені консультації між начальниками генштабів двох країн.
«Можу сказати, що логіка мирного плану нарешті була підтримана всіма без винятку главами держав», — зазначив Порошенко.
Крім цього, Президент повідомив, що було погоджено проведення 6 вересня переговорів за участю трьох сторін — ЄС, України та РФ. Їх головною темою стануть енергетичні питання.
«Україна погодилася провести консультації на експертному рівні з питання економічних наслідків створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС», — додав Порошенко.
Натомість президент Росії Володимир Путін сказав, що переговори з українським Президентом були корисними, але визнав, що вони не просунулися далеко на шляху до завершення військового конфлікту на Сході України, роль в якому Росія заперечує.
Про це повідомляє «РБКУкраїна» з посиланням на Reuters.
«У цілому я їх оцінюю позитивно. Думаю, що ця зустріч у такому форматі була корисна. Я, правда, не знаю, чим це все закінчиться. Принаймні, у нас була можливість ще раз сформулювати наші занепокоєння»,— сказав Путін.
* * *
Білорусь зацікавлена в нормалізації ситуації в Україні.
Про це заявив Президент Білорусі Олександр Лукашенко на зустрічі з Президентом України Петром Порошенком ув Мінську, передає Белта.
«Це була ваша пропозиція зібратися без усякого там навалу, не з бухтибарахти, і приймати рішення після укладення Угоди про асоціацію України з ЄС, щоб розібратися в ситуації, яка на той момент складалася в економіці... Це була пропозиція Президента України, ви мене попросили донести це до моїх колег. Я був виконавцем. Я все зробив для того, щоб довести до них вашу точку зору, і ось — відповідна реакція з боку членів Митного союзу», — сказав Лукашенко.
Він також підкреслив, що якби не було волі Глави української держави, не було б і зустрічі в Мінську. «Це свідчить про те, що Україна вкрай зацікавлена, щоб на українській землі, в центрі Європи, була нормальна ситуація, а в Білорусі, тим більше, в цьому зацікавлені. Ви знаєте нашу позицію», — підкреслив президент РБ.
У відповідь Президент України сказав Лукашенку, що розраховує на його підтримку.
Порошенко підкреслив, що розраховує на підтримку всіх сусідніх держав, у тому числі Білорусі, у питаннях забезпечення суверенітету та територіальної цілісності України. «Ключова позиція сьогодні — це мир на Донбасі, який припинить страждання людей», — заявив Порошенко.
Він наголосив, що врегулювання ситуації у Донецькій та Луганській областях зараз є важливішим, ніж економічні та енергетичні питання: «Пріоритетом є мир».
Під час зустрічі сторони обговорили широке коло питань двосторонніх взаємин у торговоекономічній сфері. Зокрема, міжгалузеву співпрацю та розширення взаємин в енергетичному секторі.
Торкаючись питання ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, яка має відбутися у вересні, Петро Порошенко висловив сподівання, що ухвалення цього документа сприятиме проведенню реальних реформ у країні та розвитку економічних взаємин з усіма партнерами та сусідами.
* * *
Президент Республіки Казахстан Нурсултан Назарбаєв під час робочого візиту до Мінська запропонував регулярно проводити зустрічі в тристоронньому форматі для врегулювання ситуації в Україні, передає інформагентство Казінформ.
«Ми пропонуємо зберегти формат переговорів на вищому рівні для вироблення взаємовигідних рішень», — сказав Назарбаєв.
«Добре було б, якби ми завершили сьогоднішню зустріч, намітивши день і місце наступної зустрічі. Якщо це прийнятно, як пропонували деякі учасники, організувати зустріч у Казахстані, то ми готові», — наголосив президент.
Він також запевнив, що Казахстан готовий надати гуманітарну допомогу Південному Сходу України, а також підключити казахстанський Червоний Хрест для доставки гуманітарного конвою.
«Я вважаю, що необхідно допомагати всій Україні. Казахстан готовий надати гуманітарну допомогу Південному Сходу України. Якщо буде гуманітарний конвой, ми готові казахстанський Червоний Хрест підключити. Ми готові зі свого боку теж таку підтримку надати, дуже значну, якщо треба», — сказав Назарбаєв.
Нурсултан Назарбаєв вважає, що завдяки зустрічі в Мінську українського і російського лідерів Київ і Москва зможуть прийти до компромісу.
«Головне — щоб ви прямо, вічнавіч, говорили з Володимиром Путіним. І для Росії, і для України настає час істини. Далі кровопролиття тривати не може», — сказав Назарбаєв.
Він висловив упевненість у тому, що Україні і Росії необхідно знайти точки зіткнення, щоб припинити війну.
* * *
Конфлікт на Сході України може бути врегульований у найкоротший строк, якщо світ нас підтримає у створенні ефективної системи контролю над кордоном із РФ, заявив Президент Петро Порошенко на зустрічі з Верховним комісаром ЄС із питань безпекової та зовнішньої політики Кетрін Ештон у Мінську, передає пресслужба Глави держави.
«Ми апелюємо до всього світу з проханням підтримати Україну і сприяти тому, щоб Україна створила ефективну систему контролю над кордоном з РФ, аби унеможливити проникнення через кордон зброї, військової техніки і найманців. Тоді конфлікт буде вирішено протягом дуже короткого часу», — заявив Президент.
Він поінформував високого представника ЄС про загострення ситуації на Донбасі, про бойові дії, які ведуть найманці проти української армії та цивільного населення, а також про факт затримання 10 російських військовослужбовців на території нашої держави.
«Україна платить надто дорогу ціну за свою незалежність і право самостійно обирати цивілізаційний шлях розвитку», — заявив Президент.
Він також наголосив на необхідності звільнення всіх заручників, зокрема льотчиці Надії Савченко, яку утримують у російській в’язниці.

 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».