Суспільство
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
П'ятниця Червень 14, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 01 Серпень 2014 03:00

Страх нового «Брейвіка»

Rate this item
(0 votes)

На тре­тю річ­ни­цю ма­со­вої бій­ні, яку на­при­кін­ці лип­ня 2011 ро­ку Ан­дерс Брей­вік ор­га­ні­зу­вав в Ос­ло, нор­везь­кі спе­ці­аль­ні служ­би по­пе­ре­ди­ли гро­ма­дян кра­їни про під­ви­ще­ну за­гро­зу но­вих те­ро­рис­тич­них ак­тів. За офі­цій­ною вер­сією спе­ці­аль­них служб кра­їни фіо­р­дів, по­діб­ні ак­ції го­ту­ють ірак­ські та си­рій­ські іс­ла­міс­ти, які на­ле­жать до Іс­лам­ської дер­жа­ви Іра­ку та Ле­ван­ту.
Пропагандисти цієї терористичної організації не лише нагадали про свої образи на антимусульманські заяви та дії Андерса Брейвіка, який відбуває пожиттєве ув’язнення (наразі йому виповнилося 35 років, і він навіть заочно навчається в одному з університетів Норвегії), а й висловили незадоволення європейською політикою щодо ісламу загалом.
Зокрема, заява Ісламської держави Іраку та Леванту детально перерахувала усі новітні образи: видачу Великою Британією Йорданії духовного натхненника «Аль-Каїди» Абу-Катади, законодавчу заборону на закривання обличчя жінкам-мусульманкам у Франції, обмеження на побудову мечетей у Швейцарії, переслідування радикальних ісламістів спецслужбами Балканських країн.


Уособленням цих настроїв ісламські радикали вважають норвезького ультраправого терориста Андерса Брейвіка. Влада Норвегії вирішила навіть посилити охорону в’язниці, де він відбуває пожиттєве ув’язнення, адже не виключають можливості її атаки загоном ісламістів з метою фізичного знищення Брейвіка.
Справжня інформаційна війна з цього приводу розгорнулася в соціальних мережах, де зіткнулися думки прихильників і супротивників Брейвіка. Перші вважають, що ідеологічні позиції, які займає Андерс Брейвік, цілком відповідають реальності, яка складається в Європі з мусульманською громадою, представники якої почуваються непогано, живучи на соціальні виплати, тобто фактично за рахунок європейських платників податків.
Їхні опоненти закликають до більшої толерантності стосовно мусульманської ідентичності в Європі та нагадують, що самим репресивними і силовими засобами неможливо врегулювати соціокультурний конфлікт цінностей між радикальним ісламом і секуляризованою європейською культурою. Однак навіть високий ступінь толерантності не гарантує в цій справі стовідсоткового позитивного ефекту.
Яскравий приклад у цьому сенсі — це становище у Боснії і Герцеговині та Македонії. Боснія і через 19 років після закінчення громадянської війни залишається розділеною на етнорелігійні анклави, натоміть у Македонії місцева албанська мусульманська громада постійно конфліктує зі слов’янським населенням, хоча й має найширшу автономію.
Отже, чергова тривога у зв’язку з очікуваннями терористичних атак у Норвегії вкотре засвідчила хиткість поняття надійності громадської безпеки за умов гострої фази глобальної економічної і духовної кризи, які переживає людство.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».