Людина i право
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Червень 17, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 26 Вересень 2014 03:00

Органи внутрішніх справ нашої мрії

Rate this item
(0 votes)

Най­ближ­чим ча­сом в уря­ді бу­де пред­став­ле­но Стра­те­гію роз­вит­ку ор­га­нів внут­ріш­ніх справ, Кон­цеп­цію ре­фор­ми МВС (її ко­рот­ку ві­део­пре­зен­та­цію не­що­дав­но опри­люд­нив мі­ністр Ар­сен Ава­ков), де­та­лі­за­цію за на­пря­ма­ми, план ім­пле­мен­та­ції, а та­кож ухва­ле­ні Ка­бі­не­том Мі­ніс­трів кон­крет­ні рі­шен­ня в цьо­му на­прям­ку.

Відеоспостереження в робочий час, тестування на поліграфі
МВС не планують перетворити з «міністерства міліції» з притаманними йому застарілою системою управління, боротьбою за показники і непередбачуваною кадровою політикою на «міністерство поліції». Безумовно, Служба національної поліції входитиме до складу міністерства, однак не займатиме там чільного місця. Мета реформування — створити сервісну службу європейського зразка, яка має захищати права та інтереси громадян.


Один із необхідних кроків — перерозподіл персоналу: бюрократичний апарат буде суттєво скорочено (до речі, значну кількість посад ліквідували протягом березня— квітня), натомість збільшено штат дільничних інспекторів і патрульної служби. Запровадять нові критерії рейтингового відбору на службу. Порядок призначення на керівні посади теж буде змінено — його проводитимуть на конкурсній основі, а в екзаменаційних комісіях передбачена присутність представників громадськості.
Найнижча зарплата персоналу становитиме п’ять мінімальних зарплат. Відійде в небуття нинішня система, за якої нараховують надбавки за секретність і тому подібні речі, що породжує корупційну складову і залежність заробітку від ставлення начальства до того чи іншого працівника. Водночас передбачена система жорсткого внутрішнього контролю за персоналом, складовими якої є відеоспостереження в робочий час, аналіз крові на наявність наркотичних речовин, перевірки на добропорядність, тестування на поліграфі.
В областях створюватимуть підрозділи муніципальної поліції (за умови наявності фінансування з місцевих бюджетів). Вони перебуватимуть під подвійним контролем. Водночас будуть обрубані зв’язки МВС з іншими органами кримінальної юстиції.
Передбачено скоротити кількість навчальних закладів, які діють у системі МВС. Нині їх 15, а це перевищує потреби. Варто також врахувати й те, що після закінчення міліцейських вишів далеко не всі випускники йдуть на роботу до органів внутрішніх справ.
Початкова стадія реформування розрахована на п’ять— сім років. До речі, у Польщі, яка розпочала цю роботу два десятиліття тому, перетворення досі тривають. Аналогічна ситуація в Литві, котра долучилася до цього процесу дещо пізніше.
Завдяки реформі з’являться нові методи для захисту громадян від тортур і хабарів. Передбачено запровадити відеофіксацію першого допиту підозрюваного, медичні огляди затриманих, установлення в усіх райвідділах терміналів, які фіксують усіх, хто зайшов до будівлі. Про те, наскільки це важливо, свідчать такі цифри: 2004 року від незаконного насильства в міліції постраждали мільйон наших громадян, через п’ять років ця цифра зменшилася до 620 тисяч, а 2011го, коли МВС очолював Анатолій Могильов, знову зросла до мільйона.
Реформування має відбуватися за сімома основними принципами, які відповідають вимогам, що їх висуває суспільство: верховенство права, деполітизація, демілітаризація, децентралізація, підзвітність та прозорість у роботі, тісна співпраця з населенням та місцевими громадами, професійна підготовка персоналу.
До речі, нині в Україні 376 міліціонерів на 100 тис. населення, а згідно зі стандартом ООН їх має бути 300. З огляду на ситуацію і потреби суспільства ця цифра може бути ще меншою.


Кожен крок верифікуватимуть європейські експерти
Концепцію реформування мала розробити Експертна рада, створена при МВС у квітні. Однак її голова — очільник Харківської правозахисної групи Євген Захаров і заступник — директор Центру досліджень правоохоронної діяльності Олег Мартиненко запропонували свій варіант — Стратегію, адже до цього часу за її створення в міліцейському відомстві не брався ніхто. Основні ідеї були закладені в докторській дисертації визнаного фахівця у сфері поліцеїстики Олега Мартиненка.
За місяць був готовий текст документа — конгломерат багаторічної праці, орієнтований на кращі практики реформування поліцейських підрозділів Європи, і його подали на розгляд експертному середовищу. Щоб розширити формат обговорення, було зроблено переклад англійською. Подані пропозиції узагальнили і винесли на дискусійний майданчик. Фінальний варіант був покладений в основу вже згаданого відеоролика, створеного за персональної участі міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
Нині проводиться експериментальне втілення Стратегії на теренах Львівської області, адже її мешканці готові для сприйняття таких новацій. Пілотний проект, що мав діяти до листопада, вирішено продовжити ще на півроку. До речі, там планують розробити таку важливу складову, як нова система оцінок діяльності органів внутрішніх справ.
А з літа в місті запрацювала система ЛОЦМАН — Львівський оперативний центр миттєвого адміністрування нарядів. Раніше кожен райвідділ керував своїми нарядами. Нині всі вони підпорядковані єдиному центру. Тож дзвінки, які надходили на номер 102, переадресовують у ЛОЦМАН. Там їх вносять до єдиної електронної бази, аналізують і викликають найближчий до місця події наряд.
Якщо зараз буде ухвалено стратегічний документ, кілька груп експертів орієнтовно протягом року мають працювати, аби виписати «дорожню карту» з фінансовим та часовим розрахунком, з розробкою нових законопроектів та змін до вже існуючих законів тощо. Для втілення цієї «дорожньої карти» в загальнонаціональних масштабах знадобляться роки. Паралельно потрібно дати старт змінам у міністерстві, не чекаючи, доки «дорожня карта» буде розроблена. Автори Стратегії запевняють, що результати можна буде побачити вже через рік.
Нереформована міліція — загроза для майбутнього України, доводить Євген Захаров. Нова система ОВС має відповідати критеріям, викладеним у третьому розділі Угоди про асоціацію з Європейськими Союзом: «Юстиція, свобода та безпека», зазначає заступник міністра внутрішніх справ з питань євроінтеграції Тигран Авакян. Кожен крок на шляху до її змін верифікуватимуть європейські експерти.
Ніна КЛИМКОВСЬКА

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».