Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Червень 22, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 21 Лютий 2014 02:00

Американська нафта йде у світ

Rate this item
(0 votes)

Нафтовики США завдяки експлуатації сланцевих родовищ уже зупинили галопуюче зростання ціни нафти і тепер вимагають скасування заборони експорту цієї сировини. Невже за рік нафта і бензин стануть дешевшими? 

Торік із нафтових свердловин у США видобувалося 7,5 мільйона барелів нафти щоденно, найбільше за останні 24 роки — повідомляє американське урядове Агентство енергетичної інформації (EIA). І, що найважливіше, протягом року видобуток нафти у США виріс аж на 1 мільйон барелів щоденно і це стало найбільшим річним приростом видобутку чорного золота в історії Сполучених Штатів.


Цей вражаючий ренесанс своєї нафтовидобувної галузі американці пов’язують із підприємливістю газовиків, які оволоділи технологією видобутку газу зі сланцевих родовищ, а потім адаптували її до видобутку нафти зі сланців. У результаті видобуток нафти у США останні чотири роки систематично зростає, а раніше, протягом чверті століття, постійно зменшувався.
EIA переконане, що у минулому році допомогла стабілізувати ціну нафти у світі експлуатація родовищ в американських сланцях. Ця ціна залежить переважно від котирування нафти Brent із Північного моря. У 2013 р. середньорічна ціна нафти Brent становила 109 доларів за барель, що на 3% менше, ніж у 2012 р. Так сталось, як зазначає EIA, бо за рахунок більшого видобутку з власних родовищ американці могли обмежити імпорт нафти. І сировина, яку раніше надсилали у США, пішла на ринки інших країн, збиваючи ціну нафти у світі.
Американські нафтовики запобігли також різким коливанням ціни нафти з приводу нерівномірних поставок. Згідно з аналізом EIA виробництво нафти і палива у країнах OPEC у 2013-му знизилося на 0,9 мільйона барелів щоденно. Але це зниження з лихвою компенсувало зростання видобутку у США на 1 мільйон барелів щоденно та в інших державах на 0,4 мільйона. З цього ясно випливає, що якби не нафтовий бум у США, в минулому році поставки нафти на світовий ринок мали знизитися.
Зі свердловин в американських сланцевих скелях надходить усе більше нафти. EIA передбачає, що у нинішньому році видобуток чорного золота у Сполучених Штатах зросте до 8,5 мільйона барелів щоденно, а у 2015 р. — до 9,3 мільйона барелів, тобто найбільше від 1972 р. Це повинно сприяти подальшому зниженню ціни на сировину, і, за прогнозами EIA, через два роки середньорічна ціна нафти марки Brent буде майже на 10% нижча, ніж у 2012 р.
Частина аналітиків вважає при цьому, що прогнози EIA за визначенням є консервативними і з нафтових родовищ у США надійде набагато більше нафти, ніж прогнозує агентство.
Усе наполегливіше американські нафтовики вимагають від президента США Барака Обами створення умов для повного використання сланцевого успіху і скасування заборони на експорт нафти, встановленої у 1975 р. після арабського ембарго на поставки сировини для держав Заходу.
Скасування цієї заборони вимагала сенатор з Аляски Ліза Мурковскі, провідна представниця опозиційної Республіканської партії у Енергетичній комісії сенату США. На думку Мурковскі, збереження заборони експорту нафти буде стримувати розвиток видобутку нафти.
Експорт нафти може ще більше покращити результати закордонної торгівлі США. Вже нині сланцевий бум зменшив дефіцит в американській зовнішній торгівлі.
У листопаді 2013-го дефіцит США у закордонній торгівлі був найменшим за останні чотири роки головним чином через зниження витрат на імпорт нафти і рекордно високий прибуток від експорту готового палива. Американські НПЗ користуються тим, що мають у достатку дешеву сировину з власних родовищ, а одночасно паливо із США можна експортувати без обмежень.
Мурковскі може знайти союзників серед правлячих демократів. Наприкінці минулого року міністр енергетики США Ернест Моніз визнав, що сланцевий бум може схилити Білий дім до перегляду заборони на експорт нафти.
Утім, серед демократів теж є прихильники збереження цієї заборони, такі як Джон Подеста, який був керівником адміністрації колишнього президента США Білла Клінтона, а останнім часом став радником Обами. Скасування обмежень на експорт нафти не підтримують також і деякі нафтопереробники, котрі лякають, що це може привести до зростання ціни палива на американських бензоколонках.
Ефект може бути таким, як і у випадку спорів про скасування заборони експорту скрапленого газу із США. Від початку свого президентства Обама декларував, що він не проти експорту, але протягом п’яти років його правління з двох дюжин фірм, які просили дозволу на експорт газу із США, повний комплект дозволів одержала тільки одна, а чотири наступні отримали дозволи з умовою. Розчаровані американські газовики нарікають, що через ці обмеження у поставках скрапленого газу на світові ринки їх можуть випередити Росія та Іран.

Петро ПЕТРІВ 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».