Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Червень 22, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 21 Лютий 2014 02:00

Війна до останнього сирійця?

Rate this item
(0 votes)

20 лютого 2014 року на вимогу Саудівської Аравії сирійську проблему знову розглянула Генеральна Асамблея ООН, яка закликала до продовження дипломатичних зусиль із метою припинення громадянської війни в Сирії. 
Утім, як і прогнозували, без позитивних зрушень завершився другий етап мирної конференції щодо Сирії. Цей сумний факт визнав посередник від Організації Об’єднаних Націй та Ліги арабських держав Лахдар Брахімі.
Більш-менш прийнятним результатом двох раундів переговорів можна вважати локальне розв’язання гуманітарних проблем. Біженців під час припинення вогню ворогуючі сторони вивезли із зон бойових дій, зокрема з міст Хомс і Алеппо.

Певним досягненням переговорів можна назвати і той факт, що президент Сирії Башар Асад реально виконує домовленість про вивезення хімічної зброї. Значна частина їхніх запасів під охороною російських і китайських військових кораблів потрапила з території Сирії до Італії, де її будуть утилізувати.
Однак із принципових питань, пов’язаних із завершенням сирійської громадянської війни, сторони так і не домовилися. Правда, очікувати такого дива було б надто наївно, адже за три роки громадянської війни надто багато крові пролито, щоб ворогуючі сторони почали довіряти одна одній. Сирійський уряд упевнений, що опозиція, яка останнім часом зазнала суттєвих невдач на фронтах громадянської війни, прагне скористатися з підтримки з боку США та Євросоюзу, аби взяти дипломатичний реванш. З цією позицією Башара Асада солідаризувалися Росія, Іран і Китай.
У відповідь президент США Барак Обама звинуватив Росію у стимулюванні непоступливості президента Сирії Башара Асада. Вашингтон і Брюссель виступають за те, щоб на наступному етапі мирної конференції головними стали питання про формування перехідного уряду та роззброєння ворогуючих сторін конфлікту. Зрозуміло, що підходи учасників сирійської громадянської війни до формування перехідного уряду протилежні.
Прихильники Башара Асада наполягають на представництві своїх інтересів у такому уряді та гарантуванні безпеки прихильникам правлячого режиму. Натомість сирійська опозиція попри ідеологічні розбіжності у середині своєї коаліції між прихильниками подальшого світського демократичного розвитку та радикальними ісламістами вимагає виключення Башара Асада та його союзників із майбутнього перехідного уряду. Тож не дивно, що єдиним успіхом дипломатичних зусиль поки що є сам факт, що сирійську владу й опозицію вдалося посадити за стіл переговорів.
Проте до миру ще дуже далеко. Надто непоступливими є позиції ворогуючих сторін, кожна з яких хоче після громадянської війни мати тільки «свою» Сирію, де місце ворогам буде лише на кладовищі. З такою логікою у конфліктуючих сторін є всі шанси назавжди поховати саму сирійську державність. 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».