Соціальна політика
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Недiля Серпень 14, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

Середа, 26 Червень 2019 17:14

Демографи б'ють на сполох

Rate this item
(0 votes)

Представники громадськості стурбовані демографічною ситуацією в Україні, що може значно погіршитись, якщо народжуваність у найближчі два роки не підвищиться.
Про це йшлося в Укрінформі під час публічної дискусії «Україна-2032: нас 50 млн чи 20 млн?».

За словами співзасновника Міжнародного публічного руху «За народження» Сєржа Гудмана, в Україні наднизькі показники народжуваності — у середньому 1,5 дитини на родину.
«Від часу самостійності співвідношення показників народжуваності та смертності в Україні істотно не змінювалося.

За неофіційною статистикою, за 28 років в Україні було зроблено до 40 млн абортів. Щоб ситуація змінилася на краще, коефіцієнт народжуваності в країні має бути 2,5 дитини на одну родину, а щоб рівні зросли, цей показник має бути 3 дитини.
Сьогодні лише у 5 областях України — Закарпатській, Одеській, Київській, Вінницькій та Рівненській — на одну родину припадає 1,5 дитини. В інших регіонах цей показник це нижчий, зокрема у Кіровоградській області народжується людей утричі менше, ніж іде з життя», — сказав Гудман.
За його словами, у подальшому демографічна криза в Україні поглиблюватиметься, якщо не звертати уваги на ці проблеми.
«За даними ООН, у 2050 році в Україні буде близько 32 млн людей, зменшення буде майже на 20%. Якщо у найближчі два роки в країні нічого не змінювати, цю динаміку вже не можна буде зупинити. Буде перейдено точку неповернення. За 2019–2020 рр. маємо змінити демографічну ситуацію в Україні, зокрема надати можливість народжувати дітей, підтримувати молоді та багатодітні родини», — наголосив Гудман.
Співзасновниця Міжнародного публічного руху «За народження» Яна Нєтікова підкреслила, що в Україні є актуальною проблема переривання вагітності.
«Місією нашого Руху є допомогти кожному чоловіку та жінці усвідомлено прийняти рішення на користь дарування життя кожній зачатій дитині. Багато хто не розуміє наслідків абортів.
Експерти наголошують, що причинами абортів є те, що жінка не розуміла, що це за процедура, не розуміла, що в її утробі жива людина, а також різноманітні страхи жінки — що не зможе виростити, прогодувати тощо. Після аборту жінка не позбавляється дитини, а лише стає мамою вбитої дитини з глибоким психологічним стресом», — зазначила Нєтікова.
Водночас вона наголосила, що Рух не виступатиме за заборону абортів в Україні.
«Наша мета — допомогти людині зробити правильний вибір, дати шанс зачатій людині прийти у цей світ. Ми вестимемо просвітницьку місію та фізично допомагатимемо жінці, яка сумнівається, чи лишати дитину. Наш Рух також ініціюватиме замінити такі поняття, як «аборт» та «вагітність».
Зокрема, замість слова «вагітність» гінекологи мали б вживати вислови «у вашому тілі з’явилося нове життя», «ви станете мамою нової людини» тощо», — зазначила Нєтікова.
У свою чергу, на думку керівниці ГО «Захист прав дітей до народження» Олександри Шрамової, в Україні слід впровадити нотаріальну форму згоди на переривання вагітності.
«Зараз ця згода не витримує жодної критики, її можна взяти у будь-кого. У нас не перевіряється ані добровільність, ані інформативність, ані вольовий характер цієї згоди. Не перевіряється навіть особа, це може бути неповнолітня дитина з чужими документами, якій роблять аборт без згоди батьків», — сказала Шрамова.
За її словами, Україні слід перебрати європейський досвід щодо доабортного консультування вагітної.
«Є юридичні моменти, коли можна захистити права ненародженої дитини. Так, у багатьох європейських країнах впроваджено обов’язкове доабортне консультування. У Німеччині таке консультування проводиться у центрах, відокремлених від медичних закладів, щоб виключити фінансову зацікавленість. Консультує жінку не один, а кілька фахівців. Потім — кілька днів «тиші». І лише після цього жінка буде допущена до аборту», — зазначила Шрамова.
* * *
Україна увійшла до списку країн, населення яких до 2050 року скоротиться більш ніж на 20%.
Про це йдеться у звіті ООН.
«Найбільше відносне скорочення населення за цей період (2019–2050 роки. — Ред.) із втратами в 20 і більше відсотків очікується в Болгарії, Латвії, Литві, Україні і на островах Волліс і Футуна», — йдеться у доповіді.
Згідно зі звітом на сьогоднішній день населення України становить 43,99 млн осіб. Уже до 2050 року ця кількість скоротиться до 35,2 млн, а до 2100 року — до 24,4 млн.
Основними причинами скорочення населення в Україні та інших країнах, які потрапили до списку, автори доповіді називають спад рівня народжуваності та міграцію.
Раніше повідомлялося, що протягом найближчих 30 років населення Землі зросте на 2 млрд людей і до 2050 року досягне 9,7 млрд.

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».