Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Травень 25, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 31 Жовтень 2014 02:00

Приступ печінкової кольки

Rate this item
(0 votes)

Це — ти­по­вий про­яв жов­чно­кам’­яної хво­ро­би. За да­ни­ми ста­тис­ти­ки, пер­ша до­по­мо­га при пе­чін­ко­вій коль­ці по­тріб­на кож­но­му де­ся­то­му чо­ло­ві­ку і кож­ній п’ятій жін­ці.

Здебільшого печінкова колька виникає через наявність камінців (конкрементів), які перешкоджають надходженню жовчі у кишечник. Окрім того, її може спровокувати перерозтяження жовчних протоків або міхура над ділянкою перешкоди. Колька також може виникнути на тлі спазму гладкої мускулатури жовчного міхура й жовчних протоків унаслідок роздратування конкрементами.
Приступ печінкової кольки може розвинутися і внаслідок надмірного споживання гострої або жирної їжі, через вживання спиртних напоїв, на тлі стресу, при сильному фізичному навантаженні в нахиленому положенні (робота на городі, прання тощо).
До основних симптомів, які характеризують печінкову кольку, належать надто виражений та інтенсивний біль, зосереджений у ділянці правого підребер’я, з характерним поширенням до правого плеча, спини, шиї й лопатки; у деяких випадках біль охоплює повністю живіт.


Переважно початок больового синдрому відмічається у нічний час, посилення болю відбувається при вдиху, при повороті на лівий бік. З цієї причини хворий змушений лежати на правому боці, притягнувши при цьому до живота ноги. З’являється нудота, багаторазова блювота, яка не приносить полегшення. Спостерігається виражена блідість і вологкість шкіри, у деяких випадках її пожовтіння, в тому числі й з поразкою склер — на тлі розвитку механічної жовтухи.
При огляді можна виявити здуття живота. Пальпація супроводжується вираженим болем і загальною напруженістю м’язів живота з боку правого підребер’я. Виникає симптом Ортнера, при якому постукування ребром долоні вздовж нижніх ребер із правого боку спричиняє болісне відчуття. Температура підвищена. Випорожнення знебарвлені, сеча темна.
Тривалість приступу печінкової кольки може становити від кількох хвилин і до кількох діб. Утім, поява названих симптомів уже вимагає негайного виклику швидкої допомоги. В будь-якому випадку печінкова колька є станом невідкладним, і перша допомога при печінковій кольці, відповідно, дуже потрібна хворому.
До прибуття лікаря слід заспокоїти хворого, якщо він перебуває в стані збудження. Потім його покласти на правий бік, поклавши під цей бік грілку. За рахунок її тепла, зокрема, забезпечується можливість зняття спазму, що виник у гладкій мускулатурі. Головне у цьому випадку — бути гранично обережним, особливо якщо немає чіткої впевненості в тому, що стан кольки спровоковано камінцями в жовчному міхурі.
Річ у тім, що багато захворювань, які стосуються черевної порожнини, категорично забороняють використання тепла у випадку із загостреннями симптоматики. Тому якщо такий приступ виник уперше, потрібно дочекатися прибуття лікаря.
Полегшити стан хворого можна, зробивши йому ін’єкцію спазмолітика (наприклад, но-шпи), оскільки пігулка при блювоті не дасть необхідного ефекту. Подальші ж дії визначить лікар, адже в багатьох випадках необхідна госпіталізація і навіть хірургічне втручання внаслідок можливого розвитку ускладнень (прорив жовчного міхура, водянка, калькульозний холецистит тощо). Є можливість призначення лікування у звичайних для хворого умовах, без госпіталізації, у цьому випадку воно орієнтоване на зниження ризику повторного виникнення кольки.
Під­го­ту­ва­ла Те­тя­на ДЕ­ЛІ­МАР­СЬКА,
Укр­ін­форм

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».