Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Середа Серпень 10, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 31 Жовтень 2014 02:00

Звідки береться хронічна втома?

Rate this item
(0 votes)

Хто з нас не сти­кав­ся з пе­ре­вто­мою, ко­ли сил не­має і хо­четь­ся тіль­ки «ляг­ти і по­мер­ти»? Доб­ре, як­що це всьо­го ли­ше не­при­єм­ний епі­зод, по­в’яза­ний зі стре­со­вим нер­во­во-пси­хо­ло­гіч­ним та фі­зич­ним пе­ре­ван­та­жен­ням, а як­що вто­ма від­чу­ває­ть­ся по­стій­но? У та­ко­му ви­пад­ку слід звер­ну­ти­ся до фа­хів­ця.
Що ми і ви­рі­ши­ли зро­би­ти, за­про­сив­ши до роз­мо­ви про при­чи­ни пе­ре­вто­ми кан­ди­да­та ме­дич­них на­ук, лі­ка­ря-не­вро­ло­га Олек­сан­дра До­ро­шен­ка.

— Перевтома є наслідком перенапруги організму, яка з’являється через важке розумове або ж фізичне навантаження. Основними проявами надмірної стомлюваності людського організму прийнято вважати пригнічений настрій, загальну дратівливість характеру, а також стан постійної втоми і надмірної сонливості. Крайній ступінь втоми викликає навіть значні порушення в розумовій діяльності та в координації рухів.
Існують два основних види перевтоми: гостра і помірна. У той час як помірна є нормальним явищем і не завдає шкоди організму, гостре стомлення, навпаки, може призвести людину до стану повного виснаження. Також слід пам’ятати і про те, що тривале помірне стомлення може поступово перерости в гостре.


— Наскільки небезпечною є перевтома?
— Гостре стомлення є надзвичайно небезпечним на стадії, коли починає викликати порушення в роботі психіки. Як тільки такі порушення стають помітними, людину треба повністю ізолювати від факторів втоми на певний час і забезпечити організму повну релаксацію та емоційну розрядку.
Основні причини втоми нині — монотонна й абсолютно нецікава робота, неправильна організація відпочинку та праці, а також недосипання або ж, навпаки, надлишок сну.
— Що потрібно робити для ефективної профілактики перевтоми?
— Є набір простих і цілком дієвих правил, дотримуючись яких можна уникнути перевтоми організму і завжди залишатися в тонусі.
Робочий одяг. Неважливо, на якій роботі ви працюєте. Є певні правила добору робочого одягу. Одяг повинен бути зручним і максимально вільним. Важливу роль грає і ваш смак. Бажано, щоб робочий одяг подобався вам самим, бо інакше він буде провокувати поганий настрій і невпевненість у собі. Що стосується взуття, то воно теж має бути зручним, особливо коли робота вимагає постійного руху.
Організація робочого місця. Найкраще з першого ж робочого дня організувати своє місце максимально зручно для себе, щоб усе було у вас під рукою. Бажано мати на місці кілька речей, які викликають у вас теплі та приємні спогади. Вони додадуть психологічного позитиву і сприятимуть емоційній розрядці організму. Ще один важливий нюанс — правильне планування роботи. Якщо відчуваєте втому, то краще кілька хвилин перепочити. Це буде набагато ефективніше і для вас особисто, і для роботи.
— Прийнято вважати, що важливе значення для фізичного і психологічного комфорту має і положення тіла при виконанні тієї чи іншої роботи...
— Це справді так. Дуже часто при виконанні монотонних завдань нам доводиться довго перебувати в одному і тому ж положенні. Однак це зовсім неправильно, оскільки шкідливо для здоров’я. Ще гірше, коли працювати потрібно стоячи. Це може загрожувати хворобами вен і суглобів на ногах, а також плоскостопістю. Тому дуже важливо при виконанні роботи у будьякому положенні (особливо стоячи) щопівгодини робити мінізарядку. А якщо це так часто робити неможливо, то слід час від часу переносити вагу тіла з однієї ноги на іншу.
Освітлення вашого робочого місця також має значення. Дуже важлива присутність природного сонячного світла. Адже його нестача, особливо в холодну пору року, найчастіше стає причиною депресії та перевтоми. Якщо виконати таку умову не завжди можливо, то треба подбати хоча б про те, щоби світло на робочому місці було яскравим і якомога більш наближеним до денного. Якщо ваша робота не вимагає напруження очних м’язів, то перевагу слід віддавати розсіяному світлу. При постійному ж навантаженні на очі краще скористатися яскравим світлом і розсіяним одночасно.
Важливим є і правильний підбір меблів. Тут головна роль відводиться кріслам або стільцям, на яких доводиться сидіти. Слід дотримуватися таких основних вимог: висота стільця повинна бути регульованою, конструкція сидіння має забезпечувати максимальний розподіл тіла по поверхні, а передок сидіння повинен бути заокругленим і зручним. І взагалі, зараз багато фахівців радять підбирати обертові крісла. Вони і під вищеописані вимоги підходять, і дають можливість вільно рухатися.
— Часто працівники виробництв із високим рівнем шуму скаржаться на головні болі, постійну втому...
— Це стосується професій, де постійно присутній великий тиск на барабанні перетинки (наприклад, робота біля верстата). При роботі в таких умовах краще використовувати спеціальні заглушки, щоб не зіпсувати собі слух.
Також необхідно бути акуратним і зі збудливими та розслаблюючими засобами. Тут варто згадати про те, що надмірне вживання тютюну або кави впливає на організм так само згубно, як і важка робота. Такі стимулюючі засоби у великих кількостях лише на короткий термін дадуть заряд бадьорості. Через якийсь час ви відчуєте ще більшу втому. Тому значно корисніше вживати на роботі соки, чай, лише у невеликих кількостях каву і побільше солодкого та фруктів.
— Чим можуть тут допомогти нам відпочинок і спорт?
— Особливо важливим у профілактиці перевтоми є правильна організація відпочинку як основного способу запобігання і пригнічення вже існуючої перевтоми організму.
А перше місце у відпочинку, звичайно ж, посідає спорт. Підберіть для себе такий вид спорту, яким ви зможете у вільний час займатися із задоволенням. Нехай це буде не так часто, але головне, щоб ви відчували його ефективність та отримували заряд позитивної енергії.
Корисний і пасивний відпочинок. Перш за все йдеться про забезпечення здорового і міцного сну. Для цього, лягаючи спати, постарайтеся відкинути весь негатив, що накопичився за цілий день, і думайте про хороше.
Важлива також і різноманітність у відновленні сил та енергії. Якнайчастіше гуляйте на свіжому повітрі, спілкуйтеся з друзями, відвідуйте різні цікаві для вас заходи. Загалом, намагайтеся жити справжнім повнокровним життям, а не обмежуватися лежанням перед телевізором.
А ось що стосується відпочинку на робочому місці, то візьміть собі за правило: як тільки відчуєте втому — ненадовго змініть вид діяльності. Під час робочої перерви взагалі корисно повністю відволіктися від роботи. Прогуляйтеся, послухайте музику, почитайте цікаву книгу. Тобто намагайтеся зайнятися чим завгодно, крім роботи. Натомість після закінчення перерви ви, як заново народившись, відчуєте у собі приплив нових сил.
Таким чином, максимальне дотримання перелічених вище правил зробить ваше життя яскравим і насиченим, позбавленим депресії. Ви забудете, що таке перевтома, і завжди будете почуватися бадьорим та енергійним.
Розмову вів Ярослав ШЛАПАК, Укрінформ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».