Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Червень 17, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

Четвер, 15 Травень 2014 03:00

Що дасть чоловікові відмова від куріння?

Rate this item
(0 votes)

Мало хто всерйоз замислюється не про абстрактну шкоду від куріння, а про конкретне горе для себе. Завзятий курець, побачивши заголовок статті зі словами «відмова від куріння», ймовірніше, не стане її читати. І дарма, адже переважна більшість і зовсім не знає, якої реальної шкоди якості життя і здоров’ю завдає нікотин. Щоб прояснити питання з усіх боків, ми звернулися по допомогу до фахівця. Отже, на запитання відповідає кандидат медичних наук Галина Корж. 

— Галино Зінов’ївно, розкажіть, будь ласка, про все детальніше.
— Передовсім одразу зазначу, що відмова від куріння може принести багато користі, подарувати свіжість сприйняття світу і повернути давно забуті радості. Не кажучи вже про те, що таке рішення свідчитиме і про соціально відповідальну поведінку людини.
Хочу зауважити, що відмова від куріння потрібна нащадкам. Нині в усьому світі здорових дітей народжується все менше і менше. Зрозуміло, ніхто не стане доводити, що це зумовлено виключно наслідками куріння батька або батьків. І все ж простежується чітка тенденція: збільшувалася популярність сигарет — на світ народжувалося більше дітлахів із патологіями дихальної системи та іншими хворобами.


Справа тут не лише в тому, що тютюновий дим, потрапляючи в організм вагітної жінки при активному або пасивному курінні, здатний безпосередньо викликати патологію плода. І навіть не в тому, що він може викликати передчасні пологи. Найбільша небезпека цієї шкідливої звички для людського організму полягає в тому, що тривале куріння викликає генетичні мутації, які передаються наступному поколінню. І багато з цих змін, на жаль, мають характер незворотних. Зокрема, дослідження показали, що у курців зі стажем до нормального режиму функціонування не здатна повернутися група зі 124 генів, серед яких є і ті, які мають стосунок до ДНК.
Крім того, тютюн справляє істотний вплив на одні з найбільш ніжних клітин у чоловічому організмі — сперматозоїди. Якась частина їх одразу гине від кожної викуреної сигарети — кров швидко розносить тютюнову отруту по всьому організму. Активність же значної частини решти сперматозоїдів істотно зменшується. Отже, ймовірність стати батьком для курців-чоловіків значно зменшується, а іноді й зникає зовсім. Недарма в усіх так званих розвинених країнах, де індустрія куріння процвітає, безпліддя набирає обертів. В Україні, наприклад, подібна проблема виникає у кожній п’ятій родині.
— А чи правда, що куріння настільки ж згубно позначається і на якості інтимного життя курця?
— Природа, звичайно, не може залишатися байдужою до такої наруги над генами. Вона завжди прагне мінімізувати зміни, здатні знищити будь-який з видів живих істот. Homo sapiеns у цьому сенсі — не виняток. Тому в організмі курця рано чи пізно обов’язково спрацьовує природний захисний механізм: курець у будь-який момент може стати імпотентом після чергової сигарети. Після 40 років життя зниження потенції для курця — нормальне явище. Правда, воно легко може наступити і в 30 років. А от для некурця ці вікові межі істотно зсуваються у бік тривалого збереження статевої сили. Імпотенція наздоганяє курців удвічі частіше, ніж їх ровесників, які не курять.
Молодому чоловікові в період статевої гіперактивності важко повірити, що ерекція насправді є дуже складним процесом, а тютюновий дим здатний негативно вплинути на будь-яку його складову. Та ні для кого не секрет, що успіх повноцінного статевого акту залежить від припливу крові до печеристих тіл головного дітородного органа чоловіка. Цей самий приплив безпосередньо залежить від стану і роботи судинної системи, а вона активно та часто підпадає під негативний вплив тютюнової отрути у курця.
— Чи всім необхідна відмова від куріння? Адже деякі сучасні люди вже свідомо відмовилися і від продовження роду, і взагалі вважають статеву функцію чимось зайвим...
— Таких, на щастя, не так уже й багато. Але навіть якщо ви опинилися у цій когорті, то все одно дим, що вдихається курцем, крім обпаленої слизової, «дарує» організму чадний газ, часточки сажі, бензопірен та інші речовини, які спричинюють розвиток раку, хронічні захворювання дихальних шляхів (наприклад, хронічний бронхіт і емфізему легенів), а також серйозні хвороби серцево-судинної системи. Гіпертонія, ішемічна хвороба серця, інсульти та інфаркти нерідко «виростають» саме звідси. У курця відбувається небажана гормональна перебудова організму, генетичні мутації. До того ж запах тютюнового перегару позначається на стосунках з протилежною статтю, особливо якщо його представник сам не курить.
А ще залежність від сигарет погано впливає на виховання дітей. Причому двічі: і як поганий приклад, і як свідчення того, що тато (мама) не може проявити силу волі і відмовитися від шкідливої звички заради сім’ї.
— Усі курці і так давно знають, що куріння дуже шкідливе. Проте від цієї звички відмовляються одиниці. І це викликає поширені страхи про тяжкість і шкоду самого процесу відмови від сигарет...
— Справді, існує поширена думка, що відмова від куріння — причина сильних нападів кашлю, наростання зайвої ваги і депресії, тоді як сигарети, мовляв, допомагають уникнути подібних негараздів. Також серед курців існує уявлення про те, що відмова від куріння — надзвичайно складний і шкідливий процес.
Приміром, викурена сигарета здатна «вимкнути» напад кашлю. Причому, як кажуть курці, краще і швидше, ніж лікарські засоби, що розріджують мокротиння. Але... Якщо ви пам’ятаєте, кашель — це безумовний і від самого початку корисний рефлекс, вигаданий природою для ліквідації будь-яких перешкод, що ускладнюють дихання. Засоби, що розріджують мокротиння (муколітики), змінюючи властивості слизового секрету дихальних шляхів, полегшують виведення усілякого сміття, «роботу» кашлю. Сигарета просто пригнічує кашльовий і дихальний центри людини, змінюючи глибину дихання. Курцеві ж здається, що настало полегшення, хоча насправді бронхіт просто зачаївся. Проблема кашлю не зникла, а просто на час притихла.
— А як бути з неминучим набранням зайвої ваги?
— Це — міф. Насправді зайва вага на практиці стає реальністю не більш як у 20% випадків. І переважно пояснюється це тим, що куріння суто психологічно замінюється... харчуванням! Хтось, наприклад, щоб позбутися бажання взяти сигарету, кілограмами кидає в себе льодяники, а хтось цілий день безперервно жує сухофрукти, хтось методично спустошує холодильник...
Оскільки при відмові від сигарет швидко приходить у норму секреція шлункового соку, то вага набирається легше. Ця проблема легко вирішується за допомогою більшого споживання рідини і дрібного прийому їжі (замість трьох разів краще ту ж кількість їжі прийняти у шість прийомів). Голодувати в цей період не рекомендується. До речі, недавні дослідження довели, що курцям за визначенням дуже важко наростити м’язову масу (навіть якщо вони досить багато рухаються), оскільки їх організм більш охоче формує жирові відкладення. А ось у некурця (зрозуміло, якщо він теж не сидить сиднем) з’їдені калорії швидше підуть на формування м’язової маси.
— Чи існують реальні мінуси відмови від куріння?
— Єдина реальна шкода, яку приносить відмова від куріння,— це скорочення прибутків тютюнової індустрії. Утім, навряд чи навіть найзатятіший курець настільки переймається проблемами цієї галузі, аби жертвувати собою заради неї. Пожертвуйте краще місяцем звикання до нового життя, щоб продовжити його не менш як на 10–15 років. Тим паче що всі неприємні прояви можна помітно мінімізувати. Звичайно, людині, яка вперто чіпляється за право і можливість курити, не допоможе ніщо і ніхто. Тому пам’ятайте: головна складова вдалої відмови від куріння — це тверде бажання самого курця звільнити себе від багаторічної залежності та знайти здоров’я і свободу.

Розмовляв Ярослав ШЛАПАК, Укрінформ

Ваша допомога продовжить життя!
Для лікування тяжкохворої на рак крові 40-річної Снаговської Світлани Василівни необхідні великі гроші. Їх немає у бідних батьків-пенсіонерів, один з яких — ще й інвалід. Будемо вдячні всім, хто пожертвує кошти: «Приватбанк», р/р 29244825509100, МФО 305299, код ОКПО 14360570, одержувач: Снаговський Микола Васильович, картка 5168757236256386 на ім’я Снаговський М. В. Або: «Фідобанк», рах. 26003000204095, МФО 300175, ОКПО 36862307, отримувач: ТОВ «Манексі», призначення платежу: поповнення електронного гаманця +380674361684 на сайті monexy.ua, картка 5179631112703158. Або: «Ощадбанк», поточний рахунок № 26259510671324, код банку: 09351600, МФО 351823, отримувач: Снаговський Микола Васильович, картка 5167490019615377. «Ощадбанк» (у доларах) — поточний рахунок: 26258500671324, код банку: 09351600, МФО 351823, картка 5104770001269879 на ім’ я Mykola Snahovskyi. (В усіх випадках можна додавати: благодійна допомога на онколікування Снаговської Світлани Василівни). 
Довідки за тел. 0674361684, 
або ел. скринька: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».