Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Середа Квiтень 21, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 28 Лютий 2014 02:00

Опіки: що робити?

Rate this item
(0 votes)

Одними з найбільш поширених травм є опіки. Часто вони стають наслідком недбалості або незнання того, як поводитися з певними приладами та легкозаймистими речовинами. Часом до цього призводять й інші обставини. Ми навіть не уявляємо, як часто можна отримати опік.
Люди, які пережили опіки, зазвичай легше переносять сильний біль. Так стається тому, що опіки уражують шкіру, на якій міститься незліченна кількість нервових закінчень. Незалежно від причини, подібні травми потребують негайного лікування. Тому обов’язок кожного з нас — знати основи першої допомоги в таких випадках. Аби опанувати цю науку, ми звернулися до фахівця — кандидата медичних наук, лікаря-комбустіолога Андрія Жернова. 

— Андрію Олександровичу, людина дістала опік. Що слід зробити найперше?
— Насамперед, треба визначити ступінь опіку. Так ви знатимете, як точно діяти, оскільки різні травми різної інтенсивності потребують різного лікування. Існують три ступеня опіків.
Перший характеризується почервонінням або легким набряком верхнього шару шкіри і є найлегшим ушкодженням. Другий ступінь сягає внутрішнього шару шкіри — дерми — і призводить до утворення пухирів. Опік третього ступеня — найбільш небезпечний, оскільки уражаються і зовнішній, і внутрішній шари шкіри. Пацієнти з такою травмою переживають нестерпний біль та шок.
Звісно, найкраще, якщо, отримавши опік, ви будете не самі. Варто пам’ятати про те, що після отримання будь-якої травми людина відчуває больовий шок, який може призвести до різних неадекватних дій, а, відповідно, й до небажаних наслідків.
— З’ясували ступінь опіку, що далі?
— Після того, як визначите ступінь опіку, негайно помістіть ушкоджене місце під холодну проточну воду на 10-15 хвилин, поки біль трохи вщухне. Це стосується опіків першого та другого ступеня, при яких немає відкритої рани. Проточна вода допомагає полегшити біль, а також очищує рану від будь-якого бруду. Якщо опік серйозніший і належить до третього або четвертого ступеня, то потрібно використовувати інші методи охолодження. Прикладіть чисту вологу пов’язку до місця опіку. Наберіть у таз або іншу зручну ємність прохолодну воду. Опустіть місце опіку з пов’язкою у воду. Потрібно почекати деякий час.
Занурення у холодну воду допоможе зменшити набряк. Пам’ятайте, що ні в якому разі не слід класти на рану лід або інші холодні речі, оскільки це може призвести до напруження нервів та уповільнити процес загоєння.
— А як висушити уражену ділянку після промивання? Чи можна накладати пов’язку?
— Візьміть чисту серветку і висушіть ділянку опіку. Робіть це обережно. У жодному разі не треба терти місце опіку, а також змащувати його будь-яким кремом, олією, маззю, білком тощо.
Застосовуйте спеціальні мазі проти опіків, щоб пом’якшити біль. Ці засоби виготовлені на основі особливих інгредієнтів, які знімають біль та набряк. Переконайтеся, що вони куплені в аптеці чи у спеціальних магазинах. Не використовуйте мазі та гелі, якщо у потерпілого є алергія на шкірі. Проте обов’язково тримайте такий засіб в аптечці.
Накладіть пов’язку або накрийте травмоване місце. Використовуйте дезінфіковану або нову тканину, щоб закривати рану протягом усього часу лікування. Проте не зав’язуйте ушкоджену ділянку надто тісно, оскільки це ускладнює циркуляцію повітря, яка сприяє швидшому загоєнню. Не беріть тканину із ворсинками, оскільки ті можуть потрапити в рану. Пов’язки та накривання застосовуйте і при сильних опіках, аж до приїзду швидкої допомоги або доки хворого доставлять до лікарні.
— А чого не можна робити при опіках у жодному разі?
— Як і в будь-якій справі, що стосується здоров’я та догляду за хворим, необхідно знати, чого робити не слід. Звернімося до інформації, яка не дозволить нам повестися неправильно в разі опіку, наприклад, праскою. Отже, не слід застосовувати піну «Пантенол» на недавно обпечені ділянки тіла постраждалого. Ніколи не можна відривати прилиплий до опіку одяг. Категорично забороняється проколювати пухирі, адже це може призвести до зараження крові. Існує міф про особливу ефективність при опіках сечі (так радить бабуся або сусідка!) Але це — повна нісенітниця! Сеча не підходить для лікування при опіках.
— Чи варто звертатися по допомогу до офіційної медицини?
— Звісно. Слід пам’ятати, що краще довірити порятунок людини професіоналам. Тож викликайте «швидку» у випадках, якщо: площа опіку потерпілого становить у цілому п’ять долонь людини (одна долоня людини — це один відсоток усієї площі тіла). А також, якщо опік отримали дитина або літня людина, якщо маємо справу з опіком III ступеня або обпечено пахову ділянку. Набираємо «103», якщо обпечені голова, ніс, дихальні шляхи, очі. Так само діємо, коли стався опік обох кінцівок.
Варто також пам’ятати, що слід робити при опіку очей. У цьому разі необхідно застосувати анальгетики. Закапайте за повіки розчин дикаїну (0,25% — 0,5%), новокаїну (4% — 5%), лідокаїну, альбуциду (10% — 30%), левоміцетину (0,2%). І терміново доставте потерпілого в офтальмологічний стаціонар.
— Як мають поводитися ті, хто опинився поруч з потерпілим?
— Найперше — не слід панікувати! Переважно опік третього ступеня змушує людину страждати від сильного болю, що призводить до шоку, утруднення дихання, а іноді й до задухи. Тож будьте спокійними та зосередьтеся на потребах постраждалого. Переконайтеся, що людина у безпеці, особливо на відкритому повітрі. Негайно викличте допомогу. В очікуванні порятунку надайте потерпілому першу допомогу. Не намагайтеся зняти обпалений одяг, щоб не пошкодити рану ще більше. Якщо є великий набряк, обгорніть уражену ділянку вологою чистою тканиною.
Саме так слід поводитися при опіку. Усі ці поради допоможуть і при незначних опіках. Приміром, при опіку пальця. Пам’ятайте, що ваша безпека залежить лише від вас. Будьте уважні до себе і своїх близьких. Не зловживайте алкоголем поблизу небезпечних предметів, оскільки саме алкоголь зазвичай стає причиною опіків, а іноді й смерті.
Нехай мине нас доля обпечених!

Розмовляв Ярослав ШЛАПАК, Укрінформ 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».