Економіка
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
П'ятниця Червень 14, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 14 Лютий 2014 02:00

Держреєстр цікавиться й підприємцями

Rate this item
(0 votes)

Напевне, більшості наших співгромадян доводилося хоч раз у житті продавати чи купувати квартиру, будинок, дачу, оформлювати спадок чи права на землю. На жаль, усі ці процедури забирали чимало часу, грошей і нервів. На початку 2013-го функції з реєстрації нерухомості перейшли від БТІ до Державної реєстраційної служби. А з 1 липня вона отримала право реєструвати й бізнес — юридичних та фізичних осіб-підприємців. 

Спочатку й на роботу цієї служби було чимало нарікань. Нині вона стабілізувалась, удосконалилась, працює в нормальному режимі, пишається певними досягненнями, планує майбутні перспективи, запевняє голова Укрдержреєстру Дмитро Ворона. Впродовж минулого року, який був для служби роком випробувань, нелегким і значущим, її фахівці здійснили близько 9,3 млн реєстраційних дій. Більше половини з них (4,8 млн) — у сфері реєстрації речових прав на нерухоме майно. Це майже вдвічі більше, ніж обсяги послуг у 2012 році.


Таких показників удалося досягти в тому числі й завдяки ефективному проведенню реформи, в результаті якої нотаріуси отримали право реєструвати нерухомість. Торік вони провели 40% реєстрацій, а у столиці — 60%. Термін реєстрації нерухомості скоротився з 60 днів до чотирьох годин, саме стільки часу витрачає на реєстрацію нотаріус. Крім того, зменшено кількість документів, які необхідно подавати, спрощено процедуру реєстрації, скасовано подвійну реєстрацію.
Раніше спочатку треба було реєструвати правочин, а потім — право власності. Нині ці дії об’єднані в одну — нотаріус може посвідчити правочин і провести реєстраційні дії. Нотаріуси стали своєрідними агентами реєстраційної служби, які у своїх конторах надають людям послуги. Зараз реєстраційні служби працюють у 24 областях, АР Крим, у містах і районах діє 581 підрозділ і десять тисяч фахівців. А нотаріальних контор у країні налічується шість тисяч.
Укрдержреєстр узяв на себе й функцію реєстрації права власності на землю, якої не було у БТІ, а також скасував обов’язкове проведення технічної інвентаризації перед продажем будь-якої нерухомості. Адже це викликало найбільше нарікань українців і було пов’язано з великими корупційними ризиками. Цей ринок був надто ласим для його учасників, бо щороку приносив їм 120–130 млн дол. додаткового заробітку.
Та найголовніше — були запроваджені єдині тарифи та стандарти надання послуг по всій Україні. Раніше БТІ, котрих було в державі 257 (комунальних і приватних), як монополісти на певних територіях встановлювали свої тарифи на надання послуг, зокрема й на делеговані їм державою, тобто на послуги реєстрації прав власності. Тарифи затверджували місцеві органи влади, як і порядок надання послуг технічної інвентаризації. Завдяки єдиним стандартам можна постійно вдосконалювати реєстраційну систему, наближати її до найкращих світових зразків за рахунок введення електронних сервісів.

Нові правила
З 12 лютого набрала чинності постанова Кабміну, у якій прописані нові правила реєстрації нерухомості. Відтепер люди зможуть реєструвати нерухомість через пошту, але за засвідченням справжності підпису заявника нотаріусом. Спрощено й систему реєстрації прав, похідних від права власності, — оренду, іпотеку. Раніше, щоб зареєструвати зміни, які виникають з права оренди чи іпотеки, треба було спочатку зареєструвати право власності та права оренди на землю. І тільки після цього проводилася реєстрація відповідних змін.
Постановою передбачається можливість реєстрації таких змін без обов’язкової реєстрації права власності, якщо таке право зареєстрували до 1 січня 2013 року. Це дуже актуально для сільгоспвиробників.
Донедавна, якщо людина втратила державний акт на землю, вона не могла зареєструвати право власності на об’єкт нерухомості. За новими правилами для реєстрації такого об’єкта нерухомості потрібно надати держреєстратору копію примірника втраченого, пошкодженого або зіпсованого документа, завірену органом, який його видав. А також дати оголошення про втрату документа в регіональних ЗМІ за місцем розташування земельної ділянки.
Удосконалено й порядок реєстрації інвестиційної нерухомості (житла в новобудовах). Колись кожна людина, яка вклала гроші у будівництво багатоквартирного будинку, мусила подати для реєстрації повний пакет документів на всю будівлю. Віднині — лише на свою квартиру. А основний пакет документів приноситиме на реєстрацію забудовник.
Реформи отримали позитивну оцінку Світового банку. У його рейтингу на 61 пункт покращилися позиції нашої країни щодо реєстрації прав власності, за БТІ Україна була на 158-му місці, тепер — на 97-му. Цьогоріч завдяки прогресивним нововведенням та світовому досвіду є плани досягти 50–45-го місця. Зокрема, у парламенті в першому читанні ухвалено законопроект, згідно з яким до Укрдержреєстру, тобто до державної власності, БТІ повинне передати реєстрові книги та реєстраційні справи.
На сьогодні всі архіви БТІ, які велися до 2003 р. в Україні, а в Києві — до 2009 р., знаходяться у паперовому вигляді. Тож люди, які не продавали своєї нерухомості, не реєстрували її останні десять років, змушені звертатися до БТІ за довідками з архівів, за виписками з реєстрових книг. В Укрдержреєстрі планують (якщо на це будуть виділені кошти) розпочати роботи з оцифровки архівів БТІ. Це дасть змогу розвивати сучасний сервіс — електронний реєстр речових прав на нерухоме майно.

Єдині стандарти
З липня до Укрдержреєстру перейшли функції з реєстрації бізнесу — юридичних та фізичних осіб-підприємців. Уже проведено близько 3 млн реєстраційних дій. Раніше не було єдиних стандартів, бізнесові реєстратори значились у штаті місцевих адміністрацій. Тож мали завжди враховувати побажання місцевої влади, місцеві правила й порядки. Вдалося створити єдиний механізм та єдині стандарти якості надання послуг у цій сфері. Запроваджено жорсткий контроль за роботою держреєстраторів та єдину управлінську вертикаль. За тиждень керівник Укрдержреєстру за незадовільну роботу в середньому виносить 4–5 доган очільникам реєстраційних служб, у місяць 5–6 працівників звільняють.
Створено сприятливі умови для подання держреєстратору заяви про добровільну реєстрацію платника ПДВ та обрання спрощеної системи оподаткування. Торік реєстри бізнесу були відкриті та суттєво розширено перелік відомостей з Єдиного держреєстру, доступного для безоплатного перегляду в Інтернеті. Такі дії позитивно оцінили експерти Світового банку, у сфері реєстрації бізнесу Україна піднялась із 50-го на 47-е місце. У майбутньому планується долучити до реєстрації та ліквідації бізнесу нотаріусів. Уже підготовлено відповідний законопроект.
Є задум створити єдиний реєстр на базі Єдиного реєстру юридичних та фізосіб-підприємців, ліцензійного та реєстру дозвільних документів. Це значно полегшить життя українцям, які не витрачатимуть часу на отримання довідок із різних реєстрів. Серед найближчих перспектив — спрощення процедури припинення підприємницької діяльності для фізосіб-підприємців.

Новації
Нині власну справу можна відкрити через Інтернет. Для цього треба зайти на реєстраційний портал (http://rp.irc.gov.ua/), авторизуватися, заповнити онлайн-форму, подати відскановані документи, завірені електронним цифровим підписом, сплатити реєстраційний збір та за два-три дні отримати готові документи. Сама процедура реєстрації займає 10–15 хв. Електронні ключі видає безкоштовно податкова служба, вони нормально стикуються із системою реєстраційної служби. Фізособа-підприємець отримує результат за добу, юрособу зареєструють за три дні.
У великих містах запроваджено й попередній запис на прийом через Інтернет. Механізм простий. Зайти на сайт (перелік сайтів головних управлінь юстиції в регіонах розміщено на сайті Укрдержреєстру), обрати відділення, до якого хочете звернутися, час, питання. Отримавши зворотний зв’язок (лист на електронну пошту або дзвінок відповідального фахівця), можна планувати відвідування реєстраційної служби в запланований час. Зараз так можна записатися на прийом до всіх відділів держреєстрації актів цивільного стану (ними також опікується Укрдержреєстр) та у більшості відділів держреєстрації речових прав на нерухоме майно та реєстрації юридичних і фізосіб-підприємців.
У деяких регіонах прийом призначається через 3–4 дні, в інших — через кілька тижнів. Для запобігання чергам установлюються й електронні системи керування чергою. Нині їх близько сорока — у відділеннях реєстрації бізнесу та нерухомості. Цьогоріч планується встановити такі системи у 120 відділеннях. Людина отримує талон, на якому вказано її номер у черзі, орієнтовний час очікування. При цьому ідентифікатором відвідувача є номер паспорта, що перешкоджає появі черг, які були на початку 2013 р. Аби у режимі реального часу спостерігати за роботою реєстраційних служб, відстежувати черги, у відділеннях держреєстрації великих міст установлюють відеокамери, тож із комп’ютера можна спостерігати за процесом.
Зараз можна отримати консультацію не тільки по телефону, а й за допомогою скайпу. Такою послугою вже скористалися більше 10 тис. осіб. Реєструючи нерухомість, можна в режимі реального часу спостерігати за станом розгляду справи на офіційному сайті Укрдержреєстру. Цьогоріч планується розширити мережу електронних сервісів, зокрема надання витягів із реєстрів бізнесу та нерухомості в електронному вигляді за допомогою єдиного цифрового підпису. Нині тестуються технічні можливості. Буде започатковано й смс-розсилку інформації про ступінь готовності документів.
Наприкінці минулого року почалась активна співпраця з «Укрпоштою», через її відділення можна отримати десять послуг (уже зафіксовано майже 2 тис. звернень). 2014-го перелік послуг буде розширено до максимуму (там будуть окремі елементи реєстрації нерухомості). Єдине обмеження — реєстрація ризикованих операцій лише за нотаріальним посвідченням. Нині послуги Укрдержреєстру, які люди отримують через «Укрпошту», становлять близько 25% усіх адмінпослуг, агентом яких виступає національний поштовий опрератор.
У поточному році почнеться процес уніфікації держреєстраторів. Якщо зараз у них є певна спеціалізація і різна завантаженість, то незабаром вони зможуть надавати послуги з усіх напрямків реєстрації на певній території за єдиними стандартами. Торік було протистояння між приватними компаніями, які були власниками транспортної мережі баз даних і не зовсім коректно заробляли чималі гроші на державних електронних реєстрах прав на нерухомість. У результаті впродовж двох днів не можна було зареєструвати права власності на нерухомість.
Нині проводиться тестування нової транспортної мережі реєстру прав на нерухомість, у квітні-травні її запустять у дію. Всі клієнтські бази будуть оновлені, реєстр працюватиме на новому сучасному рівні, час обслуговування скоротиться, якість підвищиться. У перспективі передбачається повернення державного мита та плати за надання витягу у разі відкликання заяви про держреєстрацію прав та їх обтяжень, а також звільнення всіх органів влади від сплати держмита за отримання витягу з Державного реєстру нерухомості.

Досвід
Аби успішно запроваджувати новації, фахівці Укрдержреєстру активно вивчають досвід інших країн, зокрема Грузії, Норвегії, країн Балтії, Італії, Німеччини, Великобританії, Білорусі, яка, між іншим, у світовому рейтингу реєстрації нерухомості третя у світі, а з реєстрації бізнесу посідає шосте місце. До слова, залучення нотаріусів до сфери реєстрації нерухомості — українське ноу-хау, його у нас переймають інші держави.
Важливою подією стало підписання угоди про співпрацю з Торгово-промисловою палатою України. Це — гарний приклад відкритого та продуктивного діалогу між владою та представниками бізнесу. Адже підписання цього документа дозволить підняти партнерські відносини між підприємцями та органами державної влади на новий рівень, що ґрунтуватиметься на засадах відкритості, доступності, прозорості. Така співпраця сприятиме поширенню інформації про адміністративні послуги, які надаються у сфері державної реєстрації, а також розвитку зовнішньоекономічних зв’язків України завдяки збільшенню кількості користувачів Європейського бізнес-реєстру.
Торік Україна стала членом Європейського бізнес-реєстру і є частиною електронного простору, в якому наш бізнес може побачити європейських колег, а європейці — отримати будь-які витяги з бізнес-реєстру щодо українських підприємств. Україна першою серед країн СНД стала провайдером інформації Європейського бізнес-реєстру, залишивши позаду навіть Польщу, Угорщину, Румунію. У рамках угоди Державна реєстраційна служба та Торгово-промислова палата обмінюватимуться інформацією щодо практичного застосування чинного законодавства у сфері державної реєстрації.
До речі, Укрдержреєстр займається реєстрацією політичних партій, об’єднань громадян, друкованих ЗМІ та інформаційних агентств. І вже встиг надати 0,017 млн послуг. Цей напрямок нині дуже активний. Актів цивільного стану громадян удалося зареєструвати 1,5 млн. Усього в Україні зареєстровано 40 тис. громадських організацій. У нашій країні, на відміну від інших держав СНД, зокрема Росії, дуже активна громадськість, тож громадських об’єднань реєструється в 3–4 рази більше. Відмовляють у реєстрації, лише коли пакет документів проблемний (підроблені папери чи в них не вистачає істотної інформації).
Нині у Верховній Раді знаходиться вісім законопроектів, які змінюють правила гри у сфері реєстрації всіх напрямків, якими займається Укрдержреєстр, покращують надання послуг для людей. Державна реєстраційна служба дуже зацікавлена у нормальній роботі парламенту. На початку січня два важливих законопроекти ВР не розглянула, хоча вони були внесені до порядку денного. Отже, поліпшення ситуації з держреєстрацією переноситься на невизначене майбутнє.

Олена КОСЕНКО

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».