Культура
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Вересень 25, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 09 Серпень 2019 13:13

Український всесвіт Анатолія Марчука

Rate this item
(0 votes)

У Будинку творчості «Садиба Анатолія Марчука» у селі Козичанка Макарівського району, що на Київщині, відбулося п’ять мистецьких заходів: майстер-клас з акварельного живопису, два зведених живописних пленери «Козичанка — перлина Полісся» і «Макарів та околиці», симпозіум скульптури і персональна виставка господаря садиби.

Проведення пленерів на Макарівщині має давню історію. Їх започаткував батько художника Петро Марчук, який свого часу був директором школи і цікавився образотворчим мистецтвом. З 60-х років він запрошував на них студентів Київського художнього інституту.

Кожен такий захід ставав значущою подією у житті району.
На початку 90-х справу батька продовжив його син Анатолій. Кращі твори, створені під час пленерів, лягли в основу Макарівської картинної галереї, колекція якої нині налічує більше 500 картин.
— Я знімаю перед Вами капелюха три рази. Дякую друзям і родичам за те, що вшанували мене своєю присутністю, — зазначив Анатолій Марчук. — У нас уже відбулися майстер-класи для художників-початківців, серед наших гостей є й досвідчені митці.
Розпочалося мистецьке свято з молитви за Україну, за її захисників, наших українських воїнів, які охороняють нас, аби ми мали можливість проводити такі заходи.
— Ми знаємо багато євангельських притч про талант і про те, як людина його використовує, — підкреслив отець Іван. — Людина має примножувати і оберігати свій талант. Саме таке примноження таланту ми бачимо на виставці Анатолія Марчука. Хочемо побажати йому здоров’я та Божого благословення для всіх тих, хто зображає на полотні і папері ту красу, яку подарував нам Господь.
— Ми живемо у непростий час, коли вирішується не лише наша доля, але й доля наших дітей та онуків, — наголосив отець Павло. — Сьогодні як ніколи важливо зберегти любов до своєї Батьківщини, до рідної землі. Творчість Анатолія Марчука вносить свою лепту в цю справу. Його картини тонко передають красу української землі, рідної природи, всього того, що оточує нас.
Усі шість учасників майстер-класу представили присутнім свої нові роботи, створені під час майстер-класу, який проводив Анатолій Петрович. Одна з них цього дня вперше малювала з натури, а інша — вже має певний творчий досвід, закінчила Донецьке художнє училище, нині навчається у народного художника України Миколи Гроха.
— Як добре, що у нас є такі митці, в яких ми можемо навчатися, — розповіла директор Ірпіньської школи академічного малюнка та живопису, співорганізатор майстер-класів Євгенія Харгрі. — Такі майстер-класи маємо проводити і надалі.
Це — унікальне явище, отримані тут навички не знайдеш в Інтернеті. Усіх учасників майстер-класу та поважних гостей, які завітали на виставку, об’єднує не тільки мистецтво, в усіх нас є один прекрасний друг — Анатолій Марчук. Вважаю, що всім нам дуже пощастило.
— Картини Анатолія Марчука вражають, вони дивовижні, — зізнався директор видавничого центру «Просвіта» Василь Клічак. — Перед нами — маляр-поет. На його полотнах немає людей та їхніх творінь. Натомість він малює те, що є вічним, — природу, небеса, небесні творіння. У деяких картинах бачимо гармонію, в інших вона порушена. В одних полотнах автор відобразив спокій, в інших — власні хвилювання.
Також пан Василь прочитав свої нові вірші.
— Як правило, журналісти полюють за художниками в галереях, в їхніх творчих майстернях, — розповів заслужений журналіст України Сергій Комісаров. — А сьогодні ми мали унікальну нагоду виїхати на природу, побачити це прекрасне село, ці чудові сюжети. Такі події не забуваються ніколи.
На жаль, сьогодні втрачаються зв’язки між творчими поколіннями. Є визнані майстри, а є молоді хлопці й дівчата, які шукають свій шлях, але їм інколи варто показати напрямок. Тому так важливі майстер-класи для початківців.
— Знаю Анатолія Марчука давно, — зізналася член НСХУ Лариса Пуханова. — Ми разом здобували професійну освіту. 1990-го нас прийняли до Спілки художників. Із кожним роком зростає його творча майстерність.
Я вперше в Козичанці, бачу ці чарівні краєвиди, які надихають його на творчість. Добре, що маємо в Україні такі осередки культури. Я тут уже встигла намалювати етюд, над яким буду далі працювати.
— Більшість сіл в Україні сьогодні, на жаль, запущені, — зазначив скульптор і дизайнер, член НСХУ Михайло Дмитрів, який завітав на пленер зі своїм онуком Іванком. — А у Козичанці ми бачимо відродження, це — джерельце, що дає заряд.
Нещодавно побував у Польщі, там культурою опікуються держава, спонсори, громади, а в нас усе відбувається на рівні ентузіазму. Україна багато віків боролася за свою незалежність. Уже 28 років живемо в незалежній державі, але стан культури і мистецтва поки що невтішний.
Член НСХУ, лауреат численних мистецьких премій Дмитро Коваль у своєму виступі наголосив, що кожна людина, яка стає на шлях митця, повинна ознайомитися з графікою і живописом Анатолія Марчука. Відомий мистецтвознавець Станіслав Бушак підкреслив, що діяльність Анатолія Петровича — приклад того, що одна людина може зробити для свого села, своєї країни.
Від жителів Козичанки та Макарівщини майстра привітали родичка Раїса Лазебна, однокласниця Валентина Загребельна-Чемерис, колишній голова Макарівської РДА Анатолій Матвєєв. А пісенний подарунок учасники мистецького свята одержали від Наталії Мірошниченко-Кочуби.
Також, аби вшанувати митця, завітали кандидат педагогічних наук Таміла Марчук (одна з ініціаторів заходів), творча родина Василь, Людмила та Андрій Кубаї, скульптор Дмитро Жуковський, художниця Тетяна Кугай та ще більше 100 поціновувачів мистецтва.
Усі гості мали можливість ознайомитися з великою персональною виставкою А. Марчука «Земля із небом гомонить». Її вже показали у Києві, Чернігові, Каневі, Черкасах, Макарові, а тепер і в рідній Козичанці. Далі шлях експозиції проляже до Білої Церкви та інших українських міст.
Виставка представляє понад 100 робіт, створених митцем у різні роки. Крім акварелей, тут експонувались олійні роботи. Великий інтерес викликала серія «Квіти України», над якою пан Анатолій працює нині. Можливо, вже зовсім скоро відбудеться нова його персональна виставка з такою назвою.
Також серед найближчих планів А. Марчука — проведення виставки, на якій представлять творчість кращих акварелістів України. А того дня поруч із роботами майстра пензля експонувалися вишиті роботи його сестри — Людмили Макаренко-Марчук.
Зведені живописні пленери «Козичанка — перлина Полісся» і «Макарів та околиці» тривали до 5 серпня.

Едуард ОВЧАРЕНКО,
фото автора

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».