Суспільство
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Четвер Травень 06, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 20 Квiтень 2018 10:16

Українська помісна церква: головним московським попам аж заціпило

Rate this item
(1 Vote)

СУДЯЧИ З ВІДСУТНОСТІ РЕАКЦІЇ З ОФІЦІЙНИХ МОСКОВСЬКИХ КЕЛІЙ, 
ІДЕЯ ПРО УКРАЇНСЬКУ ПОМІСНУ ЦЕРКВУ РОСІЙСЬКИХ ПОПІВ СЕРЙОЗНО СТРИВОЖИЛА. АЛЕ РАНО ЩЕ РАДІТИ

Гуч­на за­ява Пре­зи­ден­та Ук­раї­ни Пет­ра По­ро­шен­ка що­до ство­рен­ня не­за­леж­ної від Мос­кви Ук­ра­їн­ської ав­то­ке­фаль­ної церк­ви ста­ла те­мою № 1 не ли­ше в ук­ра­їн­сько­му ме­діа­прос­то­рі, але й у со­цме­ре­жах, де по­ча­ли ак­тив­но об­го­во­рю­ва­ти, на­скіль­ки це вза­га­лі ре­аль­но, та ще й до лип­ня цьо­го ро­ку — 1030-річ­чя Хре­щен­ня Ки­їв­ської Ру­сі.

18 квітня Президент провів зустріч зі Святійшим патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом (УПЦ КП) та митрополитом Київським і всієї України Макарієм (УАПЦ). Ієрархи передали йому звернення до Варфоломія щодо надання українській церкві Томосу (указу. — Ред.) про автокефалію.
Також Петро Порошенко провів зустріч і з митрополитом Київським і всієї України Онуфрієм (УПЦ МП). «Відбулася багатогодинна розмова про долю України, про долю української церкви (...) Обмінялися думками щодо активізації міжконфесійного діалогу в Україні», — повідомляє прес-служба Глави держави. Про те, що сказав Онуфрій, — не повідомляється...
А тим часом думки у соцмережах традиційно розділилися: «Автокефалія УПЦ нанесе московитам смертельного удару, навіть не сумнівайтесь. Тримаю кулаки, щоб усе вийшло».
«Якщо він (Порошенко. —  Ред.) зможе зробити так, що підсумком створення єдиної Української церкви стане знищення філії ФСБ під кодовою назвою «УПЦ МП», то, на мій атеїстичний погляд, з нього можна буде написати ікону».
«Люблю я ці судомні пошуки теми для походу на вибори. Але є два «але». Перше — Віктор Андрійович (Ющенко. — Ред.) уже намагався. Друге — тема вибухонебезпечна».
«Криза ідей на Банковій приймає вже якусь дику і хворобливу форму. Ну так, Президенту нема на чому політично грати з тих пір, як отримали безвіз».
У свою чергу, не вдаючись до дискусії, ми зібрали добірку реакції гарантованих опонентів «з-за поребрика» і не лише, а також спробували розібратися, до яких конкретних дій може вдатися Москва, щоб зірвати цю історичну подію.


Ре­ак­ція РПЦ:
не бу­ло, не­ма, не да­мо
Очікувана критика ідеї автокефалії для Української православної церкви посипалася від окремих представників Російської православної церкви (РПЦ).
Митрополит Волоколамський Іларіон сподівається, що Константинопольський патріарх не підтримає незалежну церкву в Україні: «У нас немає достовірних відомостей про зміст бесіди між патріархом Варфоломієм і Петром Порошенком.
Але ми виходимо з того, що єдність православної церкви є тією непорушною цінністю, яку повинні підтримувати всі помісні православні церкви. Ця ключова позиція не може зазнати змін».
Жорсткіше висловився з цього приводу завідувач відділу взаємодії з РПЦ Інституту країн СНД, російський «православний експерт» Кирило Фролов (такий собі «жириновський» від РПЦ).
«Зовсім недавно, вже після поїздки Порошенка до Стамбула, прес-секретар так званого Київського патріархату архієпископ Євстратій Зоря заявляв, що Вселенський патріарх Варфоломій взаємодіє з Володимиром Путіним. І дійсно, бувши нещодавно в Туреччині, Путін подзвонив Варфоломію і передав йому найкращі побажання від патріарха Кирила.
За нашими даними, він процитував йому історичний документ — грамоту Константинопольського патріарха Діонісія 1686 року, згідно з якою Київська та Малої Росії православна митрополія передається Московському патріархату навічно. І цей документ не має зворотної сили.
Судячи з того, як пройшла зустріч Порошенка зі Вселенським патріархом, Варфоломій нічого конкретного не сказав. Порошенко видає бажане за дійсне. Це — черговий блеф. Але небезпека його блефу полягає в тому, що буде пролита кров.
Справа в тому, що на Світлий Великодній тиждень патріарх Філарет (Денисенко) прийняв у себе ватажків забороненої в Росії екстремістської організації «Правий сектор» і обговорив із ними механізми захоплення православних храмів в Україні.
Йдеться про Свято-Успенський храм у селі Птича Рівненської області. За цією ж схемою радикали почнуть захоплювати й інші церкви, храми і лаври Української православної церкви Московського патріархату. І далеко не просто так угруповання С14 у перші дні Великодня залякувало намісника Києво-Печерської лаври митрополита Павла Лебедя (...)
Водночас СБУ має намір перевіряти молитви, які читаються в церквах, що належать до УПЦ МП, на предмет їх проросійського змісту. По суті, СБУ готова заборонити всі православні віровчення, перекази церкви і житія, тому що всі ці тексти — російського змісту».
Натомість із кремлівського офісу патріарха РПЦ Кирила (Гундяєва) поки що жодної офіційної заяви ані про шанси створення Української помісної автокефальної (незалежної) церкви, ані про домовленості Петра Порошенка з Вселенським патріархом Варфоломієм.
Попри те мовчанкою теж не обійшлося. Московський патріарх звинуватив українські телеканали в тому, що ті, на його думку, ведуть «інформаційну кампанію проти канонічної церкви», а також заявив, що в Україні нібито «захоплюються» храми УПЦ МП.
«В останні роки на центральних українських телеканалах ведеться інформаційна кампанія проти канонічної православної церкви. Це провокує зростання ненависті й насильства в суспільстві, призводить до захоплень храмів, насильницьких акцій радикальних організацій, у тому числі підпалів храмів», — заявив Кирило.
Окрім «руської», ми переглянули офіційні сайти й інших помісних православних церков: грузинської, румунської, болгарської... Жодної реакції нема. Приміром, на сайті Грузинської православної церкви остання новина датується 16-м квітня — «Проповідь Католикоса-Патріарха всієї Грузії в недільному святкуванні».


Кремль робитиме все можливе, щоб зірвати цю подію
У коментарі Укрінформу один із найвпливовіших українських релігієзнавців, народний депутат України Віктор Єленський заявив, що, не чекаючи історичного рішення Вселенського патріарха Варфоломія, Москва чинитиме йому відчайдушний опір.
«Москва опиратиметься надзвичайно активно. В неї є спеціальні підрозділи для цього, спецслужби, які займаються саме церковними питаннями, а також дипломатія, яка тривалий час була заточена на те, щоб блокувати всі прагнення українців здобути автокефальну православну церкву», — вважає Єленський.
Звичайно, сумнівів у тому, що в Москві не чекатимуть, склавши руки, та вживатимуть всіх заходів, аби заблокувати всі прагнення українців здобути автокефальну православну церкву — нема.
Утім, маємо запитання: до яких конкретних дій можуть вдатися росіяни, щоб зірвати цю історичну для України подію?
На думку співробітника Інституту релігії і суспільства УКУ Анатолія Бабинського, протистояння може бути жорстким і тривалим.
Ба­бин­ський: «Ми вже не вперше є свідками таких заяв, що ось-ось може відбутися канонічне врегулювання ситуації, в якій опинилися дві українські церкви: УПЦ КП і УАПЦ.
Хоча не завжди лише Москва була винна в тому, що нічого в результаті не виходило, але її чинник завжди був, мабуть, найвагомішим. Найсерйозніша загроза — по церковній лінії, це розрив сопричастя між Москвою і Константинополем, як це було через схожий випадок з Естонією.
Треба сказати, що в православ’ї це не є якась аномалія, нещодавно сопричастя розривали Румунська і Єрусалимська церкви, а також Антіохійська і Єрусалимська, і причини були набагато прозаїчніші. Ситуація з Україною куди серйозніша, протистояння може бути жорстким і тривалим.
Московський патріархат старатиметься залучити на свій бік інші церкви, на які також має чим тиснути, бо проблеми в тій чи іншій мірі є у всіх. Там усе відбувається дуже банально і прозаїчно: «ви шкодите нашим інтересам, то ми будемо шкодити вашим».
Канонічне визнання УПЦ КП і УАПЦ — це дуже серйозне порушення статусу-кво, який склався на сьогодні. Хоч він є ганебним явищем і негативно впливає на місію Православної церкви в цілому.
Звісно, залучено буде світський чинник. Раніше тиск здійснювався і через турецьку владу, оскільки Константинопольський патріархат діє в дуже непростому правовому полі Туреччини. Це також може відбуватися через такі країни, як Греція і Кіпр та Сербія.
Важелів насправді є дуже багато. Попри це все Константинополь може зважитися на цей крок, бо суто з пастирського боку УПЦ КП і УАПЦ — це мільйони віруючих, яких Москва свідомо поставила в умови ізоляції і вимагає, щоб усе відбулося лише в тому ключі, в якому вона трактує ситуацію.
Але ці автокефальні церкви не прагнуть нічого, чого б не мали інші православні, а саме мати власний керівний центр, який був би цілком незалежним від центру іншої помісної церкви.
Також варто враховувати той факт, що Московський патріархат фактично зірвав Всеправославний собор, який був дуже важливим для Константинополя. Раніше надія на проведення такого Собору, але повноцінного, стримувала Константинопольський патріархат від кроків в Україні. Сьогодні — ні.
Канонічних прав у нього також не бракує, він неодноразово пригадував, що Україна є його канонічною територією і прецеденти такого втручання існують.
Якщо говорити про внутрішньоукраїнський контекст, то, безперечно, Москва може впливати навіть на деяких ієрархів з автокефальних церков, і це вже також було.
Ну й погрожувати серйозним релігійним протистоянням на зразок 90-х років, бо вони дуже добре розуміють, що багато їхніх парафіян, священиків і навіть єпископів радо перейдуть у церкву, яка матиме канонічно-визнаний статус і не буде в підпорядкуванні Патріархії в Москві.
До цього слід бути готовим. Бо, як показує практика останніх років, для них зараз чим гірше, тим краще. Вони це подаватимуть як підтвердження того, що в Україні є «громадянська війна».

Ми­ро­слав ЛІС­КО­ВИЧ, Укр­ін­форм

 

* * *
Верховна Рада підтримала звернення Президента до архієпископа Константинополя, Вселенського патріарха Варфоломія з проханням видати Томос щодо автокефалії Православної церкви в Україні.
Відповідне рішення підтримали 268 народних депутатів.
«Верховна Рада України постановляє: підтримати звернення Президента України до Вселенського патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію Православної церкви в Україні», — йдеться у постанові.
У своєму зверненні Президент просить Вселенського патріарха Варфоломія надати Томос про автокефалію Православній церкві в Україні.
«Як Глава держави Україна, який представляє її громадян, у тому числі і тих, які належать до української православної спільноти, які, завдяки Хрещенню, отриманому від Константинопольської Матері-Церкви 1030 років тому, сповідують православну християнську віру, прошу Вас надати Томос про автокефалію Православній церкві в Україні», — йдеться у зверненні.

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».