Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Травень 25, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 31 Сiчень 2014 02:00

Туреччину далі трясе

Rate this item
(0 votes)

«Ми всі — вірмени!» — під таким гаслом демонстрували мешканці Стамбула. Вони домагалися виявлення і покарання вбивць журналіста Гранта Дінка. 

На вулиці Стамбула вийшли натовпи людей, аби, як щороку, вшанувати пам’ять Гранта Дінка, вбитого турецького журналіста вірменського походження. Через сім років обставини цього вбивства залишаються нез’ясованими. Родина Дінка бойкотує процес, який відновився у вересні, а організація «Репортери без кордонів» попереднє судове розслідування назвала скандалом.
Висловлювання Дінка донині багатьом особам псують нерви. Він подавав свій голос у дуже важливій справі — депортації вірмен зі Східної Анатолії на південь у 1915 році. За даними Туреччини, тоді загинуло 200 тисяч людей, за оцінками Вірменії — два мільйони. Дінк критикував як Туреччину, яка відмовляється визнати переселення геноцидом, так і Вірменію, яка на пам’яті про трагедію будує національну ідентичність.


Щоб зруйнувати стіну ворожості між турками і 70-тисячною вірменською діаспорою у Туреччині, Дінк у 1996-му створив двомовний тижневик «Агос», а сам обійняв посаду головного редактора. Писав, що хоче перетворити історичний конфлікт на мир, а на сторінки «Агос» запрошував усіх — турків, вірмен, курдів та представників інших народів та етнічних меншин.
Двічі проти нього відкривали кримінальну справу на підставі ст. 131 турецького карного кодексу про зневажання турецькості, також отримував дзвінки та SMS із погрозами, про що інформував прокуратуру. Сам він писав: «Почуваюсь, як сполошений голуб, але знаю, що в цій країні ніхто не скривдить голуба». Відразу після того, 19 січня 2007 року, Дінка застрелили в полудень перед приміщенням редакції на одній із найбільш велелюдних вулиць. Його похорон перетворився у стотисячну демонстрацію.
Прем’єр Туреччини Реджеп Тайюп Ердоган засудив убивство і обіцяв, що винні будуть покарані. Попри те, що наступного дня затримали вбивцю — 17-річного радикального націоналіста Огюна Самаста, — здається, що обіцянка прем’єра донині не виконана.
Процес розпочався в липні 2007 року. Його перебіг показував, що вбивство журналіста має тісний зв’язок з існуванням у Туреччині так званої глибокої держави — темної мережі пов’язаних між собою збройних сил, служб безпеки і організованої злочинності.
Перебіг процесу викликав багато застережень. Важко було відмовитися від враження, що суд захистив державних функціонерів, які знали про заплановане вбивство, але не зробили нічого, щоб запобігти йому. Частина доказів не прийнята судом, деякі пропали, інші були знищені, як, наприклад, записи камер відеоспостереження з місця злочину.
Високопоставлені державні функціонери, підозрювані у причетності до цієї справи, навіть не були допитані, а газета «Радикал» виявила, що більшість із них отримали підвищення. Не з’ясовано ролі двох офіцерів розвідки, які у 2004-му попереджали Дінка, щоб був розважливішим і не заходив надто далеко у своїх публікаціях в «Агос».
Процес завершився 17 січня 2012 року. У вироку було зазначено, що вбивство Дінка запланувала одна особа — Ясін Хайял (крайній націоналіст, який раніше погрожував лауреату Нобелівської премії Орхану Памуку). Він був засуджений до довічного ув’язнення, а його два помічники — на 12,5 року позбавлення волі. Підтверджено, що державні функціонери не мали жодного зв’язку з убивством журналіста. 
У травні 2013 року Вищий апеляційний суд скасував вирок і наказав його переглянути, оскільки звинувачені діяли в рамках злочинної організації, заснованої Ясіном Хайялом. Це означає, що їх не будуть судити за членство в терористичній організації, як це відбувалось у попередньому розслідуванні, а лише у звичайній злочинній організації. Адвокат родини Дінка прокоментувала, що це не стільки повернення до вихідного пункту, скільки великий крок назад.

Євген ПЕТРЕНКО 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».