Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Червень 25, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 21 Листопад 2014 18:28

«Ворог підступний і безжальний...»

Rate this item
(1 Vote)

ГІППОКРАТ ВВАЖАВ ІНСУЛЬТ ОДНИМ ІЗ НАЙНЕБЕЗПЕЧНІШИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ЛЮДСТВА

У 2004 році Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила інсульт глобальною епідемією. За інформацією ВООЗ, щороку ця недуга буває у 15 мільйонів землян, з яких третина помирає. Прогнози на майбутнє невтішні: до 2025 року кількість потерпілих від цього захворювання зросте на 25–30%.
В Україні ця недуга є однією з головних причин смерті й інвалідності, адже щороку від хвороби потерпають понад 100 тисяч осіб, з яких майже 20 тисяч помирають. Про загрози, які вона несе, шляхи запобігання хворобі розповідає лікар-невропатолог вищої категорії, кандидат медичних наук Анатолій Ткачов.
— Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, яке може статися будь-якої миті і здатне дуже швидко відібрати у людини життя, — говорить Анатолій Володимирович. — Перші симптоми інсульту ще у 460-х роках до нашої ери описав Гіппократ, назвавши його ворогом підступним і безжальним.


— Назвіть, будь ласка, основні симптоми інсульту.
— Це, зокрема, втрата свідомості, сонливість, сильний головний біль, який супроводжується нудотою і блювотою, запаморочення, втрата орієнтування в часі і просторі, підвищене серцебиття, сухість у роті.
Це — прямі ознаки інсульту. Опосередковані ж розвиваються залежно від того, яка ділянка мозку постраждала внаслідок ушкодження судини, що постачає її кров’ю. Наприклад, якщо вона відповідає за функцію руху, можуть розвиватися слабкість у кінцівках аж до паралічу з втратою чутливості, порушенням мови, зору. Часом виникають хиткість ходи, втрата рівноваги, блювота, запаморочення.
— Як розпізнати інсульт, якщо нещастя сталося з людиною прямо у вас на очах?
— Попросіть його усміхнутися — при інсульті усмішка буває кривою. Спробуйте заговорити. При інсульті вимова часто порушена, хоча і не завжди. Якщо руки у людини піднімаються неоднаково, це теж може бути ознакою інсульту. Якщо потерпілому складно виконати якесь із ваших прохань, негайно викликайте швидку допомогу й опишіть симптоми медикам, навіть коли ці симптоми вже припинилися.
Людину необхідно госпіталізувати для обстеження, причому бажано протягом першої години після виявлення симптомів, хоча їй самій здається, що небезпека минула.
Не намагайтеся доставити хворого в лікарню самостійно, на своєму транспорті — правильно надати своєчасну допомогу при інсульті можуть не в будь-якому лікувальному закладі, тому ви лише втратите час. Викликайте швидку, і медики відвезуть постраждалого туди, де йому нададуть якісну допомогу.
До приїзду лікарів не давайте потерпілому ні їсти, ні пити — його органи ковтання можуть виявитися паралізованими, і їжа, потрапивши в дихальні шляхи, може викликати ядуху.
При перших ознаках блювоти стежте, щоб блювотні маси не потрапили в дихальні шляхи — для цього повертайте голову хворого на бік. По можливості укладіть людину, підклавши під голову і плечі подушку, щоб шия і голова утворювала єдину лінію, що складає кут близько 30° по горизонталі. Розстебніть на потерпілому тісний одяг, послабте йому краватку, улаштуйте його з комфортом, не дозволяючи робити різких і інтенсивних рухів.
— І наостанок, Анатолію Володимировичу, скажіть, чи можна запобігти виникненню цієї небезпечної хвороби?
— На всі 100 відсотків — ні. А ось суттєво знизити ризик можна. Для цього потрібно займатися спортом чи хоча б робити зарядку, побільше рухатися, вести здоровий спосіб життя, контролювати свій кров’яний тиск.
Сергій ЗЯТЬЄВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».