Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Травень 21, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 07 Листопад 2014 16:07

Лікуємо застуду

Rate this item
(0 votes)

За вік­ном — остан­ній мі­сяць осе­ні і з кож­ним днем хо­лод­ні­шає, от­же, зрос­тає ри­зик ви­ник­нен­ня про­студ­них за­хво­рю­вань. Більш то­го, дех­то вже ви­про­бу­вав на со­бі мін­ли­во­сті осін­ньої по­го­ди, адже одяг­ну­ти­ся по по­го­ді ду­же важ­ко. То­му не див­но, що вже за­раз ба­га­то хто по­чи­нає страж­да­ти від не­жи­тю, тем­пе­ра­ту­ри, бо­лю у гор­лі та каш­лю — ін­ши­ми сло­ва­ми, по­чи­нає­ть­ся за­сту­да.
Що ж ро­би­ти у та­ко­му ви­пад­ку, щоб не зляг­ти на кіль­ка тиж­нів у са­мий роз­пал ро­бо­ти і не за­ро­би­ти ку­пу ус­клад­нень? Про це ми по­го­во­ри­ли з фа­хів­цем — кан­ди­да­том ме­дич­них на­ук, до­цен­том Ма­рією Кри­жан­ською.

— Чого не варто робити при застуді?
— Давайте з’ясуємо, які бувають найпоширеніші помилки при грипі або застуді, що починаються. Дуже часто ми думаємо: та, застуда — якось минеться! Йдеться про ті випадки, коли хворий намагається ігнорувати симптоми застуди або займається лікуванням за допомогою народної медицини.

Народні засоби — це, звичайно, дуже добре і корисно, але запам’ятайте: це всього лише допоміжний метод лікування, який може супроводжувати традиційний. Тому мед із лимоном їмо, чай із малиною, липою і нагідками обов’язково п’ємо, проте не забуваємо про препарати, здатні вбити віруси й бактерії, а згадані засоби на це, на жаль, неспроможні.
— Якщо слідувати порадам телереклами, то ми маємо лікувати застуду пігулками типу колдфлю або гарячими чаями...
— Останнім часом з екранів телевізорів нас закликають купувати в аптеці чай колдрекс, фервекс або терафлю. Перераховувати назви можна нескінченно, тому що їх безліч. Відмінності цих препаратів між собою полягають у різних смакових добавках і ароматизаторах. Серед найпопулярніших варіантів — лимон, малина, чорна смородина, лісові ягоди, яблуко і кориця. Також можуть бути незначні відмінності за кількісним та якісним складом, тобто деяких інгредієнтів більше або менше або вони й геть відсутні.
Чому не варто вибирати для лікування застуди такі чаї? Тому що вони не лікують нічого апріорі, вони створені лише для того, щоб зняти симптоми застуди. А ось вірусам і бактеріям вони не завдають жодної шкоди, і більш того — ці бридкі мікроорганізми можуть спокійнісінько продовжувати свою згубну справу в той час, як організм, обманутий чаєм, відчуває полегшення і начебто йде на поправку. Те ж саме слід пам’ятати і щодо улюблених чотирьох таблеток типу колдфлю, флюколд тощо — вони лише знімають симптоми застуди, однак жодним чином не лікують!
— Та чи буде краще, якщо вдаватися до безконтрольного самолікування застуди всім підряд?
— Ось і прийшла черга поговорити про тих пацієнтів, які не люблять ходити до лікаря, тим паче з приводу якоїсь там застуди. Вони знають усе й про все і призначають ліки собі самі. До слова, можна зазначити, що таких людей із кожним роком стає все більше. І це ще раз свідчить зовсім не на користь нашої медицини, бо не від гарного обслуговування біжать люди замість лікарні прямісінько до аптеки. Утім, це вже тема для іншої розмови.
— Так чим же небезпечне таке самолікування?
— Найчастіше люди перебувають в омані щодо того, як правильно лікувати застуду та які властивості мають ті чи інші препарати. Тут може бути прийом чаїв разом із такими ж таблетками, що загрожує передозуванням і збільшенням навантаження на печінку й нирки. Горезвісний прийом антибіотиків без призначення лікарем теж зустрічається на кожному кроці і загрожує відразу декількома проблемами: дисбактеріозом, невиправданим навантаженням на печінку, звиканням мікроорганізмів до препарату через неправильний прийом, що зумовить у подальшому неефективність цілої групи ліків для такого пацієнта.
— А як же тоді лікувати застуду правильно?
— Саме час подумати, як же поводитися під час застудної епідемії і які заходи варто вжити, аби грип не звалив із ніг надовго.
По-перше, зміцнюємо імунітет. Для цього щодня п’ємо добову дозу вітаміну С, також можна використовувати настоянки ехінацеї, елеутерококу, женьшеню — вони сприяють підвищенню захисних сил організму.
По-друге, одягаємося тепло. Якщо ви відчуваєте, що ось-ось захворієте, саме час одягнути теплу шапку і шарф незалежно від того, наскільки сьогодні зимно або тепло. Одягайтеся так, щоб було комфортно, але не спекотно.
Якщо у вас є можливість узяти лікарняний і залишатися вдома — проведіть час у ліжку, адже ніщо так не лікує, як тепла ковдра і гарний сон. У цьому випадку, коли вам зовсім пощастило і є час кілька днів похворіти, краще відіспатися й виключити прогулянки, попросіть когось придбати потрібні продукти або ліки. Якщо необхідно провітрити оселю, то на ці півгодини підіть на кухню поїсти або ж випити чаю.
— А як же медикаментозне лікування?
— Найголовніше — п’ємо те, що слід. Ідеться про правильний вибір препаратів для лікування застуди та грипу. Тут варто зануритися у деякі медичні нюанси і зрозуміти, що не можна вилікувати захворювання, не усунувши причини. Причиною застуди та грипу є вірус, тому першим у списку ліків має бути противірусний засіб. І тільки потім — гарячі чаї та таблетки, що знімають симптоми застуди тощо. Багато хто заперечить, що завжди лікується чаями і все як рукою знімає.
Без сумніву, згадані засоби дають полегшення і знімають такі симптоми застуди, як висока температура, головний біль, ломота у тілі, закладеність носа й біль у горлі, інакше вони б не користувалися такою популярністю. Але у цей час організм активно бореться з агресором і добре, якщо імунна система на висоті й здатна без особливих втрат подолати вірус.
А коли ж це не так, то ми, замаскувавши симптоми, вирушаємо на роботу, віруси тим часом готують середовище для своїх найкращих друзів — бактерій. А вже коли ті приєднуються, то починається найцікавіше — і тут уже без антибіотиків не обійтись. Останні можна приймати внутрішньо, можна колоти внутрішньом’язово, а в окремих особливо серйозних випадках вводити внутрішньовенно.
— Тож як діяти, якщо вороги вже об’єднали зусилля?
— Усе просто — лікуємо захворювання комплексно. Правильне лікування застуди повинно складатися із: засобів, що усувають причину (їх ми називали вище — противірусні); засобів, які усувають симптоми (чаї та пігулки), адже потрібно дати організму полегшення; засобів місцевої дії (краплі та спреї від нежитю, таблетки та спреї від болю у горлі), якщо в них є потреба.
Слід використовувати і засоби для підтримки імунітету — ехінацею, вітамін С, комплекси вітамінів, а також засоби дезінтоксикації. Йдеться про різноманітні трав’яні чаї для виведення токсинів з організму. Також підійде тепла лікувально-столова вода, чай із малиною і лимоном, оскільки на день потрібно пити не менше двох літрів рідини.
Саме так, використовуючи правильний підхід і своєчасно допомагаючи своєму організму боротися з вірусами, ви можете не тільки уникнути тривалого процесу хвороби чи якихось серйозних ускладнень, але й заощадити час та гроші, що дуже важливо на сьогодні.
Розмовляв Ярослав ШЛАПАК

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».