Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Липень 20, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 19 Грудень 2014 10:46

Емірати Перської затоки

Rate this item
(0 votes)

Днями відбувся черговий саміт держав Ради співробітництва країн Перської затоки. Ця регіональна структура виникла на початку 90-х років у відповідь на іракські й іранські погрози регіональній безпеці, наочним прикладом чого стала іраксько-іранська війна 1980–1988 років. Ще потужніший імпульс співпраці між нафтовидобувними еміратами Перської затоки дала агресія саддамівського Іраку проти Кувейту 1990 року.
Колективна допомога еміратів Перської затоки (фінансами та військами) міжнародній коаліції, створеній заради звільнення Кувейту з-під іракської окупації, стала позитивним прикладом ефективності інтеграції. Тому не дивно, що впродовж 90-х років Рада співробітництва країн Перської затоки досить інтенсивно розвивалася. За зразок було взято досягнення інтеграції у форматі Європейського Союзу.
Серйозним випробуванням для еміратів Перської затоки стали події «Арабської весни» 2011 року. Стрімка зміна правлячих режимів у більшості країн Північної Африки та Близького Сходу поставила під сумнів легітимність правлячих монархічних режимів. Найбільше клопоту завдали виступи шиїтської більшості проти правлячої сунітської династії на Бахрейні. Зрештою, 2012 року ці протести були придушені саудівською армією.


Водночас початок громадянської війни у Сирії стимулював загострення протиріч між Катаром та Саудівською Аравією. Саме на катарські гроші було створено найбільш радикальне сирійське ісламістське угруповання «Ан-Нусра», яке 2013 року пішло далі й створило «Ісламську державу Леванту та Іраку». Однак радикальна діяльність «Ісламської держави» негативно позначилася на тактичних планах Саудівської Аравії. Ці протиріччя у боротьбі за лідерство в регіоні між Катаром і Саудівською Аравією і нині є актуальними.
Визначальними факторами залишаються політичні та економічні. Неоднозначною виглядає позиція країн Перської затоки щодо Сирії та підтримки бойовиків «Ісламської держави». Радикали «Ісламської держави» посприяли зближенню між Туреччиною та Іраном, що абсолютно не відповідає ні саудівським, ні катарським інтересам.
Саудівська Аравія веде справжню енергетичну холодну війну проти США. Свідомо збільшуються обсяги видобутку нафти країнами картелю експортерів нафти (ОПЕК), аби зробити економічно нерентабельним видобуток сланцевих нафти і газу в США. Тим самим саудівці намагаються не просто зберегти провідні позиції на світовому нафтовому ринку, а й «зайняти руки» США енергетичними проблемами, аби вони припинили підтримку політичних сил у Саудівській Аравії, які вимагають скасування абсолютної монархії та переходу до більш ліберального політичного режиму.
Усі ці протиріччя поки що призупинили процес створення зони вільної торгівлі і питання запровадження спільної валюти серед еміратів Ради співробітництва Перської затоки. Водночас Саудівська Аравія домоглася солідарності з еміратами Перської затоки в питанні створення спільної регіональної системи безпеки.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».