Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Липень 15, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 19 Грудень 2014 10:32

Симптоми політичного шторму

Rate this item
(0 votes)

На­при­кін­ці по­точ­но­го тиж­ня но­вий склад Єв­ро­пей­ської ко­мі­сії на чо­лі з Жа­ном-Кло­дом Юн­ке­ром зби­рає свій пер­ший пов­но­цін­ний ро­бо­чий са­міт. На по­ряд­ку ден­но­му за­ли­ша­ють­ся склад­ні еко­но­міч­ні пи­тан­ня. Еко­но­міс­ти-скеп­ти­ки став­лять під сум­нів ре­аліс­тич­ність пла­нів но­вої Єв­ро­пей­ської ко­мі­сії за­лу­чи­ти у сти­му­лю­ван­ня роз­вит­ку еко­но­мі­ки кра­їн Єв­ро­со­юзу до­дат­ко­во май­же сто міль­яр­дів єв­ро, адже про­дов­жен­ня стаг­на­ції єв­ро­пей­ської еко­но­мі­ки не сприяє рай­дуж­ним очі­ку­ван­ням.

Тому бундесканцлер Ангела Меркель знову закликала підтримати угоду про створення трансатлантичної зони вільної торгівлі між Євросоюзом і США, яка, на її думку, допоможе Європі вийти з економічної кризи. Утім, профспілки та інші лобістські структури у країнах Євросоюзу таку точку зору не поділяють, та бачать у проекті угоди «ліберальну американізацію» європейських соціальних стандартів, скорочення робочих місць та нові проблеми з бюджетними дефіцитами.
Напруженим залишається становище в кризових країнах Півдня Європи. Іспанія ледь долає проблеми кризи у відносинах зі своєю «сепаратистською» провінцією Каталонією. Однак напруження між Мадридом і Барселоною дещо відволікло увагу іспанського суспільства від економічної кризи.


У Португалії встановився динамічний баланс між урядом і профспілками, які з останніх сил відбивають урядові спроби вирішувати фінансові проблеми за рахунок трудящих. Навіть у відносно стабільній Швеції недавно створена коаліція соціал-демократів і «зелених» не домовилася щодо ієрархії економічних та екологічних пріоритетів, наслідком чого будуть заплановані на лютий 2015 року позачергові вибори.
Ще більшу стурбованість європейських кредиторів викликає становище в Греції. Прем’єр-міністр Греції Антоніс Самарас провів через парламент бездефіцитний бюджет на 2015 рік. Та його параметри не влаштували ані грецьких кредиторів, ані грецьке суспільство, вражене шоком від вкрай непопулярних реформ. Тому на тлі нескінченних протестів проти економічної політики уряду було запропоновано обрати парламентом президента достроково. Тобто не в лютому 2015-го, як це передбачено чинною Конституцією, а в грудні поточного року.
Поки що чинний президент Греції Каролос Папуліас погодився, аби перший тур голосування відбувся 17 грудня. Друга спроба можлива 23 грудня. Якщо новий президент Греції не буде обраний у двох перших спробах, коли кандидат-переможець має набрати дві третини голосів від 300 грецьких парламентарів, то 29 грудня може бути проведено третій тур голосування. Тоді для обрання нового президента потрібно буде 180 голосів правлячої правоцентристської коаліції.
Фактично Антоніс Самарас поставив маленькі партії у парламенті перед вибором: вони підтримують його кандидатуру або взагалі втратять місце в новому складі парламенту. У разі провалу процедури обрання нового президента Греції, на країну чекають дострокові парламентські вибори. Нині з великим відривом лідирує ліворадикальна коаліція «Сіріза», яка підтримує антиурядові виступи проти заходів суворої економії. Самарас сподівається, що більшість греків проголосує проти нового конфлікту з кредиторами та Євросоюзом.
Більше оптимізму європейцям подарував прем’єр-міністр Італії Маттео Ренці, який запропонував підвищити мінімальний термін ув’язнення за корупцію з чотирьох до шести років та спростити процедуру конфіскації майна корупціонерів у Італії. Однак ця ініціатива може мати й ширший європейський розголос, адже часи економічної кризи є найкращими для радикальних реформаторських перетворень.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».