Суспільство
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Червень 25, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 28 Березень 2014 02:00

Управлінські кадри: професіоналізм чи партійна доцільниість?

Rate this item
(0 votes)

Революції змінюють владу. Новій владі потрібні нові кадри. Підбір управлінців — серйозне випробування для переможців, адже революційні ідеї комусь потрібно матеріалізувати в конкретні справи, аби маси не розчарувалися в тих, хто під заманливими гаслами проторував собі шлях із барикад до крісел у високих кабінетах і поклав на себе відповідальність за ситуацію в країні.
Історії, у тому числі — українській, відомо чимало прикладів, коли поспіхом призначені кадри не лише геть дискредитували «світлі ідеали» та не змогли примножити обіцяні народу блага, а й розтринькали залишки того, що вдалося зберегти від полум’я революцій. 

В Україні, за 22 роки незалежності, питання добору кадрів перетворилося на системну проблему, яку остаточно так і не вирішили. Кадрова чехарда, якій не дозволяють пригальмувати перманентні зміни влади, котра, зазвичай, «приводить» свою команду управлінців — професіоналів і неуків, чесних і не дуже — врешті-решт завела проблему добору кадрів у глухий кут.


Усе через те, що емоції беруть гору над прагматизмом, кажуть нині. Чиновників, які «дісталися» у спадок революціонерам, останні розглядають не як фахівців з чималим управлінським досвідом, а як старорежимний баласт, котрий уповільнює, а іноді й саботує переможну ходу нової влади. Для пострадянського простору подібна практика — річ звична. Достатньо пригадати революційний 1917 рік...
На Полтавщині механізм добору нових кадрів, відданих Майдану, зараз неабияк непокоїть громадськість. Уже перші кадрові рішення новопризначеного голови Полтавської ОДА — «свободівця» Віктора Бугайчука — викликали шквал критики. Начебто через непрофесіоналізм тих, хто всівся у владних кабінетах, звідки дуже швидко пішли «попередники», котрі заплямували свою біографію співпрацею з попередньою владою.
Справа дійшла до того, що нове керівництво області звинувачують не лише в тому, що на відповідальні посади голів райдержадміністрацій поспіхом призначають людей, котрі взагалі не мають управлінського досвіду, а й у тому, що посадами нібито почали торгувати ватажки місцевих євромайданів.
У глибинці назрівають бунти проти такого підходу до розстановки кадрів. Як, приміром, у Карлівському, Глобинському та Миргородському районах, де представники політичних партій у письмових зверненнях до громадськості регіону рішуче засуджують «хибну» кадрову політику обласного керівництва. Напевне, тому новий очільник області 19 березня скликав прес-конференцію, яку присвятив кадровим призначенням.
Утім, переконливих аргументів на користь того, що обласна влада, добираючи кадри, таки спирається на професіоналів, а не тільки на висуванців політичних партій переможного Майдану, Віктор Бугайчук, як здалося журналістам, не навів. Приміром, відрекомендовуючи своїх заступників (їх у голови ОДА тепер троє замість п’ятьох. — Авт.), «губернатор» визнав, що двоє з них не мають бодай якогось управлінського досвіду. Себто, за примхою долі та через заслуги перед революцією вони одразу всілися у крісла заступників глави регіону, перед тим навіть не спробувавши себе в керуванні бодай вуличним комітетом чи сільрадою...
Так, керувати апаратом ОДА і низкою дуже важливих галузевих напрямів на Полтавщині буде 29-річний очільник обласного осередку ВО «Свобода», котрий визнав, що не має досвіду роботи в органах державного управління. Пост іншого заступника «губернатора» — куратора агропромислового комплексу — отримав молодий лідер Полтавської міської організації партії «Удар», який до такого відповідального призначення також ще не спробував себе на державницькій стезі.
До речі, і сам глава Полтавської ОДА, дізналися представники ЗМІ, теж не має досвіду роботи в органах виконавчої влади. Інженер за освітою, керівник приватного Кременчуцького підприємства — заводу «Ампер» так само, як і двоє з трьох його заступників, ніколи не очолював органи виконавчої влади. Але виявив добрі організаційні здібності та мужність, очоливши Майдан цього придніпровського міста.
Критики нової влади з цього роблять висновок, що надбання досвіду керівництвом облдержадміністрації в умовах, коли слід негайно приймати відповідальні й професійні рішення, аби регіон не «ліг», може суттєво позначитися на економічно-соціальному розвитку області.
У полтавських активістів-«майданівців» є чимало претензій до нової влади і щодо призначення керівників РДА, яких за безкомпромісними законами українських революцій практично всіх гуртом одразу змінюють. Уже перші призначення на ці посади викликали невдоволення в районах. У глибинці вважають, що поміж нових очільників райдержадміністрацій — активістів Майдану, чимало таких, котрі не мають будь-якого досвіду роботи в органах державного управління.
До доброго це не призведе, прогнозують тамтешні активісти. І звинувачують «губернатора» в тому, що він уперто добирає кадри не за професійними якостями, а за партійною квотою. До того ж не вільний у своїх рішеннях, бо дотримується суворої партійної дисципліни і залежний від волі партійного осередку. А його заступника, призначеного за квотою ВО «Свобода», навіть називають «смотрящим» над «губернатором», про що наголосили у своєму відкритому листі до громадськості Полтавщини «майданівці» Карлівського району.
«Я ще раз вам повторюю, що є три політичні партії, котрі на Майдані вибороли право керувати цією країною. І наголошую, що партійна приналежність — другорядний фактор. Перший, і головний фактор — професіоналізм, — уточнив свою позицію з кадрових питань Віктор Бугайчук на прес-конференції. — Можливо, хтось вважає, що я кимось керований, але це не так...»
Щоправда, зі слів очільника обласного осередку ВО «Свобода», а відтепер ще й заступника «губернатора», який доповнив слова свого шефа, картина вимальовується дещо інша.
«Преса останнім часом дуже сильно «чіпляє» мене в тому плані, що ми ділимо посади, продаємо їх тощо. Справді, я як голова обласної організації, несу певну відповідальність за голову облдержадміністрації. Тому, дійсно, я за нього відповідаю перед суспільством, і якщо будуть якісь прорахунки в діяльності ОДА, то вони лягатимуть і на плечі нашої політичної сили...», — зазначив Роман Чабановський.
Зі слів партійного функціонера, представники ЗМІ зробили висновок, що мають рацію ті, хто стверджує, що «губернатор» Полтавщини таки не вільний у своїх рішеннях щодо кадрів.
Між тим, у районах так само триває боротьба за вплив над кадрами та за право їх призначати. Приміром, у Глобинському районі тамтешні журналісти розповідають про «підкилимну» боротьбу за крісло голови РДА. Місцевий Майдан на цю посаду запропонував директора однієї зі шкіл. Він, мовляв, відданий революції і навіть на Майдан до Києва їздив власним коштом, у той час, коли інші директори за рахунок бюджету відправляли до столиці учителів на мітинги на підтримку Партії регіонів.
Це рішення схвалив очільник області, і представлення, кажуть, уже «пішло» до столиці. Тим часом, за інформацією тамтешніх ЗМІ, до столиці, в обхід глави регіону, відправлено інше представлення, в якому пропонують призначити на посаду не майданівського активіста — директора школи, котрий не має досвіду роботи в органах виконавчої влади, а досвідченого апаратника — колишнього голову РДА. Представлення, кажуть, підписано одним із народних депутатів, який контролює район.
Хто в цьому разі переможе — «губернатор» чи нардеп-мільярдер — і чи виграють від цієї боротьби жителі району, сказати важко. Але зрозуміло одне: питання добору кадрів у післяреволюційний період, коли брак управлінського досвіду змагається зі «старорежимним» професіоналізмом, притаманне всім регіонам України.
Цим сповна користуються політичні опоненти нової влади. Як, приміром, сусідньої Росії, де вперто не визнають новий український уряд, «обраний на Майдані». Навіть колишній президент Леонід Кучма у своєму недавньому телеінтерв’ю зазначив, що новий уряд не відзначається професіоналізмом. Хоча, наголосив він, нинішній «технічний» уряд був покликаний вивести країну з глибокої кризи і мав би формуватися лише з професіоналів, бо часу на навчання азам управління міністерствами в країні немає.
Прихильники рішучих кадрових змін нині налаштовані, переважно, радикально: з посад мають піти всі, хто працював в управлінських органах попередньої влади. Принаймні, з керівних посад. «Старорежимних» чиновників необхідно замінити кадрами, які не обтяжені старими стереотипами і не заплямували себе служінням одіозній, уже в минулому, правлячій партії. Навіть якщо вони і не мають управлінського досвіду. Принаймні, такі заклики лунають на щоденному віче у Полтаві, де цими днями активно обговорюють кандидатів на різні посади в управлінських структурах.
Більш помірковані активісти, які пережили не одну «кольорову» революцію, закликають не поспішати зараховувати до ворогів Майдану одразу всіх чиновників. Більшість із них хотіли б працювати задля України, а не для політичної партії, але перебували в заручниках влади, яка висувала їм ультиматум: або вступити до лав керівної партії, або піти з посади.
Людина слабка... Розпрощатися з роботою, а, значить, і джерелом існування, в українських реаліях наважуються далеко не всі. Меркантильні інтереси перемагали ідеологічні переконання. Тож, отримавши партійний квиток, більшість серед чиновників ніколи не були щирими прихильниками політсили, яка їх «зґвалтувала» і не залишила вибору.
Свідченням цього — масова і дуже швидка втеча «членів» з Партії регіонів, як тільки стало зрозуміло, що Майдан бере гору. Нова влада обіцяє не повторювати кадрових помилок своїх опонентів і не примушуватиме рядових чиновників поповнювати лави «майданівців».
Зараз у Полтавській ОДА клерків запевняють, що тотального звільнення не буде: на посадах залишать усіх, хто сумлінно і професійно працював на своїх ділянках. А от керівну ланку «зачистять», і крісла очільників управлінь і департаментів можуть звільнити для революційних кадрів. Навіть якщо кадрового резерву в революції бракує...

Олександр БРУСЕНСЬКИЙ, Полтава 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».