Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Червень 22, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 08 Серпень 2014 03:00

АСКАРИДОЗ: як із ним боротися?

Rate this item
(0 votes)

Аскаридоз — один з-поміж найбільш поширених гельмінтозів на земній кулі. За даними ВООЗ, у світі налічується понад 1 мільярд 300 мільйонів хворих на аскаридоз. Довідкова медична література свідчить, що на території колишніх республік СРСР аскаридоз найбільш поширений у Білорусі, Закавказзі, центральних і південно-західних районах РФ. Часто захворювання, на жаль, зустрічається і в Україні, особливо в її західних і північних областях. 

Незначний відсоток хворих є у місцевостях із посушливим кліматом. Але особливо аскаридоз поширений у тропіках з річним рівнем опадів 1000 і більше міліметрів, де практично кожна дитина уражена з раннього дитинства, а захворюваність серед дорослих становить 50 і більше відсотків.

Що ж це за хвороба і як із нею боротися? Про це ми попросили розповісти лікаря-паразитолога, доцента, кандидата медичних наук Людмилу Холтобіну.

— Аскарида людська належить до різновиду круглих хробаків. У своєму розвитку вони мають пройти кілька стадій. Зараження людини відбувається при ковтанні зрілих яєць аскарид. У кишечнику з яєць з’являються личинки, які проникають через оболонку кишковика у кров. З потоком крові личинки можуть потрапити у легені, а потім із мокротою через бронхи і глотку повертаються у травний тракт, а точніше — у тонкий кишківник, де вони перетворюються на дорослих особин, закріплюються і починають відкладати яйця. Існування і розвиток аскарид у кишечнику триває близько року, протягом якого самки відкладають понад 200 тисяч яєць на добу. Яйця разом із калом потрапляють у ґрунт, і весь описаний шлях повторюється знову і знову.
— Які причини аскаридозу?
— Фактором інфікування є ґрунт. Яйця аскарид, як уже зазначалося, потрапляють у ґрунт і зберігаються живими в ньому багато років. Хворі — переважно діти молодшого віку. Це пояснюється звичкою брати пальці до рота та більш частими контактами із землею: у пісочниці, на дитячому майданчику, прогулянці в лісі чи парку. Яйця аскарид можуть також бути в траві, на овочах, фруктах, зелені та потрапити в організм, якщо все це вживатиметься в їжу недостатньо ретельно вимитим.
— А які симптоми характерні для аскаридозу?
— Перебуваючи в організмі людини, аскариди можуть завдавати чималих «незручностей». На стадії міграції через легені у хворого виникають лихоманка, кашель, біль за грудиною. Потрапляючи в кишківник і збільшуючись у розмірах, паразити ускладнюють просування їжі травним трактом і погіршують перетравлювання та всмоктування. Хворого можуть турбувати періодичні болі в животі, порушення випорожнення, нудота, відсутність апетиту, слабкість, часті простудні захворювання і зниження ваги.
Крім того, перебуваючи в організмі людини, аскариди виділяють у кишківник токсичні продукти своєї життєдіяльності, які можуть викликати алергічні реакції у вигляді висипань на шкірі. У деяких випадках паразити можуть механічно закорковувати просвіт кишечника або жовчних проток, призводячи до кишкової непрохідності, жовчних колік, апендициту, холангіту, холециститу.
Утім, іноді аскаридоз має безсимптомний перебіг. У такому разі через рік після зараження аскариди гинуть і виходять із калом назовні.
— Як правильно проводити діагностику захворювання?
— Слід ймовірно визначити наявність аскаридозу у першій фазі. Виявити личинки аскарид можна, зробивши аналіз мокротиння, а специфічні антитіла до аскарид — зробивши аналіз крові. На рентгенограмі легенів у цій стадії можуть виявлятися інфільтрати. У кишковій стадії захворювання основним методом дослідження є аналіз калу на яйця аскарид. Додаткову інформацію надає й рентгенівське дослідження кишківника з контрастом та УЗД черевної порожнини.
— Як проводиться лікування хворого на аскаридоз?
— При підозрі на аскаридоз слід якомога швидше звернутися до лікаря. Не варто застосовувати для лікування різні трави та засоби народної медицини.
Загальноприйняте лікування аскаридозу у дорослих полягає у застосуванні хворими антигельмінтних медикаментозних препаратів, наприклад, вермоксу (мебендазолу). Однак ці ліки здатні зумовити підвищену рухову активність гельмінтів, унаслідок чого можуть виникнути порушення перистальтики, блювота і потрапляння паразитів у дихальні шляхи. Саме з цієї причини дітям вермокс призначається тільки у виняткових випадках. Ефективними також є гептилрезорцин, сантонін, санкафен.
Крім специфічних препаратів, хворому слід приймати полівітаміни та ферментні препарати. Якщо є анемія, призначають також препарати заліза і забезпечується повноцінна білкова дієта. При тяжкому перебігу захворювання лікування пацієнта, в якого виявлено аскаридоз, проводиться шляхом парентерального введення розчинів кальцію хлориду, кальцію глюконату та аскорбінової кислоти. В окремих випадках виникають ускладнення, які вимагають хірургічного втручання.
— Але як лікувати тих хворих, у яких є індивідуальна непереносимість медикаментозного препарату?
— Ефективним засобом у такому разі є кисень. Його вводять вранці за допомогою шлункового зонда натщесерце або ж через 3-4 години після першого прийому їжі протягом двох-трьох днів. Кількість кисню, введеного за сеанс, становить до 1500 мм. Після процедури хворому необхідно полежати кілька годин.
Однак цей метод лікування має свої протипоказання, до яких належать виразкова хвороба та запальні захворювання в черевній порожнині.
Через три тижні проводиться контроль ефективності лікування шляхом триразового дослідження калу хворого, щоб переконатися у відсутності яєць аскарид.
— Яку профілактику захворювання рекомендують фахівці?
— Для профілактики аскаридозу в дорослих і дітей слід дотримуватися кількох простих правил: ретельно мити всі продукти, які можуть бути забруднені землею (зелень, овочі, фрукти); після контакту із землею мити руки з дворазовим намилюванням; стежити за тим, щоб дитина не тягла землю до рота; не можна допускати ігор малюка з вуличним взуттям; слід привчати малюка мити руки після ігор на землі; необхідно робити вологе прибирання в помешканні не рідше, ніж раз на тиждень. І ще — встановлювати пісочниці для дітей бажано на сонці і щодня розпушувати в них пісок.

Розмовляв Ярослав ШЛАПАК, Укрінформ 

 

 

 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».