Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Четвер Травень 23, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 24 Сiчень 2014 02:00

Життя без сигарет

Rate this item
(0 votes)

Хто буде сперечатись із тим, що курити шкідливо? Навіть затятий курець не стане. Хоча може навести багато аргументів, чому він не прощається із сигаретою.
Куріння допомагає подолати стрес (так вважають чимало прихильників тютюну), бадьорить більше, ніж чай, підвищує, нехай тимчасово, працездатність, допомагає подолати сон під час нічної роботи, знижує апетит. Нарешті тютюн має для курців ні з чим незрівнянний смак. 

А ось експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я стверджують, що у нинішньому сторіччі один мільярд людей помре від захворювань, пов’язаних із курінням, якщо уряди багатих і бідних країн не приділятимуть достатньої уваги боротьбі з цією небезпечною звичкою. Через збільшення числа курців серед підлітків у країнах, що розвиваються, за 20 років кількість смертей досягне 8 млн 300 тис. на рік.


На думку експертів, якщо уряди почнуть вживати таких заходів, як, приміром, інтенсивне оподаткування виробників сигарет, заборона їх реклами, повністю заборонять курити в офісах і у громадських місцях, число курців до 2015 року може скоротитись удвічі.
Що заважає зібрати волю в кулак і відмовитися від куріння раз і назавжди? Про це наша розмова з лікарем-терапевтом Вадимом Єфремовим.
— Марк Твен стверджував, що кинути курити дуже легко...
— Звичайно, якщо згадати, що сам він це робив 72 рази! А якщо серйозно, то розпрощатись із цією шкідливою звичкою, яка скорочує життя не на два-три роки, як вважали раніше, а на 8–12, як установлено нещодавно, дуже складно. Адже на шляху стоїть синдром відміни — кілька днів після останньої затяжки триває погане самопочуття.
Якщо організм обурюється, просить чергової дози нікотину, нехай він її отримає. Однак не завдяки сигареті, а за допомогою її замінників: спеціального пластиря, таблеток, жувальних гумок, льодяників або аерозолів. Нічого екстраординарного у цих засобах немає. Але інколи дуже прості речі роблять чудо. Скажімо, пластир створює високу концентрацію нікотину у крові. Інгалятор, схожий на сигарету, якоюсь мірою замінює собою ритуал куріння. А жувальні гумки і льодяники відганяють думки про сигарету у найтяжчі хвилини.
Після прийому таких препаратів жити курцю, безумовно, легше. Проте звичного психологічного комфорту, який дає сигарета, немає. І все ж шанси на успіх такого лікування підвищуються у 1,5–2 рази.
— Є курці затяті...
— Вони викурюють по дві-три пачки протягом дня. На таких ніякі переконання про шкідливість тютюну не діють. Письменник Гліб Успенський викурював щодня по 200 цигарок. А прокинувшись серед ночі, жадібно докурював недопалки. Категорія ця, на жаль, не така й нечисленна. І рано чи пізно їх вражає рак чи нікотинова гангрена. Від цієї страшної недуги помер і цей письменник.
— А є й інша категорія курців, майже рідкісна. Це — люди, які курять лише інколи і небагато. Вони раптово можуть почати курити і так само раптово кинути...
— Це — тип людей з особливою біохімічною реакцією організму на нікотин. Самі себе курцями вони не вважають, тому звертатися до них із порадами, як кинути курити, немає сенсу.
— Більшість методик, покликаних допомогти курцям позбавитися від шкідливої звички, засновано на тому, щоб зробити процес куріння максимально неприємним...
— Дійсно. Приміром, ацетат срібла у поєднанні з димом сигарети викликає неприємний запах у роті. Так діє й метод частих і глибоких затяжок, які врешті-решт призводять до нікотинового отруєння з усіма неприємними наслідками.
— Чи правда, що відмовитися від куріння допомагають ліки з групи антидепресантів?
— Саме так. Хоча, як саме вони це роблять, досі вчені не з’ясували. Відомо лише, що курці частіше страждають від депресій, ніж люди, які не курять. Очевидно, виникненням депресій і нікотинової залежності управляють схожі хімічні реакції у головному мозку. Та перш ніж вживати антидепресанти, треба порадитись із лікарем. Адже в аптеці у вас вимагатимуть рецепт, бо використання таких ліків може викликати серйозні побічні явища.
— А гомеопатичні препарати у цій справі не допоможуть?
— У перші тижні після припинення куріння вони діють заспокійливо і поліпшують самопочуття. Зменшується головний біль і минає слабкість, не дере у горлі, зникає сухість у роті. Шкоди від них однозначно не буде, якщо ви проконсультуєтесь із лікарем.
— А як Ви ставитеся до такого ноу-хау, як безнікотинова сигарета?
— Прикурюючи її, людина зберігає всі психологічні переваги куріння. Можна, скажімо, скласти компанію колегам, які вийшли на перекур, і пускати разом із ними білі кільця диму. А в цей час спеціальні фільтри, що випускають із вашої сигарети нікотин, перетворюють її на безпечну трубочку. Утім, якщо курити у компанії людей, які віддають перевагу звичайним сигаретам, безнікотинові, то актуальною залишається небезпека пасивного куріння.
— Дехто з тих, хто намагався кинути курити, радить жувати корінь аїра тростинового...
— Назва говорить сама за себе — у цієї рослини і смак відповідний. Але головний біль завдяки йому минає. Можна заварити столову ложку листя евкаліпта і пити потроху протягом дня. Якщо дуже хочеться покурити, спробуйте полоскати рот розчином соди. Ароматерапевти рекомендують купити аромалампу, щоб у кімнаті постійно був запах бергамота, який знімає головний біль і пом’якшує дискомфорт.
— І все ж чи може людина, яка усвідомила необхідність і прийняла тверде рішення, миттєво кинути курити?
— Є метод не поступовий, а швидкий. Доступний він не лише людям із сильною волею. Головне, щоб людина була переконана, що час покінчити з пагубною звичкою. Дуже важливо на весь цей час створити навколо себе спокійну обстановку. Тому краще кидати курити під час відпустки — у селі, на дачі. Добре у цей час погуляти по лісу, позбирати гриби, зайнятися риболовлею, легкою сільською роботою. Можна кидати курити у поході, але не у будинку відпочинку, там умови для цього не підходять.
Визначте день, коли ви буде починати намічене. Цей день ви повинні прожити без сигарети. Вам хотітиметься курити дуже сильно весь день. Доведеться пережити, відволікаючи себе від цих думок якимись заняттями на природі. Бажання курити зберігатиметься на другий і на третій дні... Тримайтеся, надихайте себе тим, що частину шляху ви вже пройшли, що скоро — перемога.
Так треба прожити дванадцять днів. А на тринадцятий — закуріть. Як слід затягуючись, викуріть півтори-дві сигарети. І ви раптом відчуєте нудоту, сильну, наростаючу слабкість, холодний піт вкриє обличчя. З’явиться сильна огида до куріння, і ви далеко закинете останню сигарету.
— У чому секрет такого методу?
— У тому, що за час вашого нелегкого утримування організм встигає відвикнути від нікотину. Однак психологічна залежність ще залишається. Аби позбутись неї, треба викликати різко негативну фізіологічну реакцію. Саме це і відбувається, коли ви насильно годуєте тютюном організм, що вже відвик від нікотину.
— А поступово відвикнути можна?
— Відвикати від куріння у цьому випадку треба починати за тиждень-півтора до відпустки, провести яку теж краще за містом, на природі. У завчасно визначений ранок, розкривши пачку своїх улюблених сигарет, ви берете одну з них і викидаєте в унітаз. А решту 19 викурюєте, як звичайно, впродовж дня. Це майже ваша денна норма, і організм на такий крихітний недобір нікотину ніяк не зреагує.
Наступного ранку викидаєте уже дві сигарети. Організм вчора без проблем обійшовся дев’ятнадцятьма, а сьогодні і вісімнадцятьма. Він не помітить такого невеликого зменшення норми. На третій день викурюєте 17 сигарет, на четвертий — 16 і т. д. Кожного разу вранці розпаковуєте нову пачку і викидаєте зайві сигарети. У такій, здавалось би, неекономній системі криється психологічно-фізіологічний секрет. Його суть відкриєте, коли доведете справу до кінця.
На 20-й день спокійно викидаєте дев’ятнадцять зайвих сигарет. На 21-й також 19 сигарет полетять в унітаз, а останню викурюєте, відрізавши від неї третину. На 22-й день відрізаєте від останньої з нової пачки сигарети половину, решту викурюєте. На 23-й відрізаєте 3/4 і робите після обіду останній, уже байдужий для вас невеликий димний вдих. Усе! Вас можна поздоровити: з цього моменту з курінням ви покінчили, треба сподіватися, назавжди.
— Чи можуть після відмови від куріння з’явитись якісь небажані симптоми?
— Можуть. По-перше, через місяць-другий ви раптово можете відчути якусь слабкість. Це — явище абстиненції. Воно досить швидко минає, якщо ви дотримуєтеся здорового способу життя. Друге небажане явище пов’язане з втратою звичного смакового відчуття. Зовсім несвідомо ви починаєте їсти більше, що може призвести до збільшення ваги. Вихід простий: їжте менше мучного, віддавайте перевагу овочевим стравам, збільшіть фізичні навантаження, більше гуляйте (особливо ввечері перед сном).
Я курив 30 років. У день п’ятдесятиріччя зробив собі цінний подарунок — позбавився від цієї звички. Обрав швидкий метод. І не курю вже п’ять років. Кашлю у мене давно немає, сон чудовий, гуляю із собакою лісами і лугами, купаюсь до жовтня.
— Зараз у нас з’явилися жувальні гумки у вигляді сигарет, які дуже популярні у дітей...
— Дослідження, проведені у Сполучених Штатах Америки, показали: якщо діти люблять подібні гумки, то шанси того, що у дорослому житті вони долучаться до куріння, значно зростають. Експерти опитали близько 26 тис. дорослих американців, і 22% із тих, хто ніколи не жував подібних гумок у дитинстві, ніколи не курили. Курять зараз або курили раніше 12%.
А з тих американців, які у дитинстві захоплювалися подібними жувальними гумками, не курять лише 14%, а 22% курять зараз чи курили у минулому. Як правило, такі жувальні гумки повністю імітують дизайн і розміри звичайних сигарет і продаються у пачках, які імітують сигаретні. У США такі жувальні гумки можна побачити серед інших сортів гумок, цукерок. А ось у Великобританії, Австралії, Канаді подібні гумки заборонені.
— Правда, що куріння негативно впливає на зір?
— В одному з британських офтальмологічних журналів опубліковано дані про те, що 27% британців, які мають проблеми із зором, є затятими курцями. Вчені перевірили 5 тис. людей і виявили, що чимало хвороб зорової системи включно з найстрашнішою — сліпотою напряму пов’язані з кількістю нікотину, що потрапляє до організму людини. При цьому в небезпеці опиняються і так звані пасивні курці.
Занепокоєні медики стверджують, що зв’язок між курінням і сліпотою такий же сильний, як між курінням і захворюваннями легенів. Останнім часом лише в Англії 500 тис. людей отримали проблеми, пов’язані із зором, причиною яких став тютюн. Найпоширенішою тютюново-зоровою хворобою визнано дистрофію жовтої плями — сфери сітківки, найбільш відповідальної за гостроту зору.
Тепер шоковані результатами британські медики вимагають, щоб на сигаретних пачках був ще один напис — куріння призводить не тільки до раку, а й до сліпоти. Тож у тих, хто курить, є ще одна вагома підстава для того, аби кинути це.

Олена КОСЕНКО

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».