Головна
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Жовтень 14, 2014
Головні новини
За пенсіями до ПФ звернулося 64 тис.переселенців У зв’язку з переїздом через воєнні дії на ... (12 Жов 2014)
Добра воля Не­що­дав­но бу­ли ... (12 Жов 2014)
Як Москва сама себе висікла 7 сеп­ня уряд Ро­сії на ... (12 Жов 2014)
Турецький Кіссінджер іде вгору Ре­джеп Та­йп Е­до­ган ... (12 Жов 2014)
Союз держав-ізгоїв У Мос­кві дня­ми ... (12 Жов 2014)
Активізація дипломатичних маневрів навколо Ураїни Чергове загострення військово-політичного ... (12 Жов 2014)
План Путіна Пе­зи­дент о­сії ... (12 Жов 2014)
Штайнмаєр вважає Порошенка й Путіна відповідальними за ... Міністр закордонних справ Німеччини ... (12 Жов 2014)
УКРАЇНА – НАТО Учо­ра в Уель­сі ... (12 Жов 2014)
ДЕМОКРАТИЧНА УКРАЇНА ОСВІТА
ВЕСЕЛИСЯ, ПОКИ МОЛОДИЙ
25 січня студентство відзначає своє «професійне свято» — День святої Тетяни. Воно асоціюється з молодістю, романтикою, радістю.

Тож якщо дивитися на це свято в історичному контексті, то, передовсім, це День святої мучениці Тетяни. Ім’я Тетяна — грецьке й українською означає «засновниця, упорядниця». Донька багатого римлянина, вона обрала шлях духовного розвитку й стала святою римської церкви. Вона доглядала за хворими, допомагала бідним, але за віру в Ісуса Христа її прирекли до мученицької смерті. Проте далеко не за благі діяння, велику душу й міцну віру святої Тетяни цей день став особливим святом для студентів.
Історія цього свята, як студентського, почалася в ХVІІІ ст. Саме 25 січня 1755 року, в день великомучениці Тетяни, імператриця Єлизавета підписала указ про заснування в Москві університету — нині знаного державного університету імені М. Ломоносова. Наприкінці 1790-х було закінчено спорудження спеціальної будівлі для університету на Моховій вулиці. Тут було обладнано власну церкву в ім’я святої мучениці Тетяни. День ангела всіх православних Тетян тоді набув нового змісту. Його почали відзначати не лише віруючі, але й студенти. Цей день став днем усіх студентів Москви. Святу Тетяну вважали покровителькою студентів. І з Тетяни-мучениці вона перетворилася для студентів у Тетяну університетську. Пізніше почали святкувати його і в Києві, Одесі, у всіх студентських містах Росії. Антон Чехов так писав про молодецьку гульбу московських студентів: «Цього року випили все, крім Москви-ріки, і то завдяки тому, що вона замерзла... Піаніно й роялі тріскотіли, оркестри не вмовкали. Було так весело, що один студент від надмірних почуттів викупався у ресторанному акваріумі, де плавають стерляді».
Більшовики заборонили відзначати це веселе свято. Проте студентські торжества цього дня тривали, як-то кажуть, неофіційно, скажімо, як закінчення зимової сесії.
В Україні офіційний Міжнародний день студента припадає на кінець листопада (згідно з указом Президента). Щоправда, не вся майже 300-тисячна армія студентів знає про це. Відзначають, як і раніше, День святої Тетяни. Це природно: часи змінюються, а молодь поважає гарні традиції. Як любили «гульнути» стародавні студенти, так не пропускають нагоди розважитися й у незалежній Україні.
У центрі уваги офіційної церемонії свята — «Гаудеамус». Це латинською назва веселого й популярного у всі часи студентського гімну:

Отже, будемо веселитися,
Поки ми ще молоді!

Із найбільшим азартом виспівуються слова:

Хай живе університет,
Хай живуть професори!

Позаминулого року понад тисяча студентів «Львівської політехніки» відзначили День студента рекордом України, щоправда, неофіційним. Вони разом із хором та військовим оркестром виконали «Гаудеамус». Представники «Книги рекордів Гіннесса» захід проігнорували. Організатори сподіваються, що рекорд визнають згодом, адже є тисячі свідків.

Григорій КОВТУН
також у паперовій версії читайте:
  • З ЄВРОПЕЙСЬКИМ АКЦЕНТОМ
  • ЗАМІСТЬ ВИНУВАТИТИ КОМП’ЮТЕР...

назад »»»


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.u».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».