Головна
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Жовтень 14, 2014
Головні новини
За пенсіями до ПФ звернулося 64 тис.переселенців У зв’язку з переїздом через воєнні дії на ... (12 Жов 2014)
Добра воля Не­що­дав­но бу­ли ... (12 Жов 2014)
Як Москва сама себе висікла 7 сеп­ня уряд Ро­сії на ... (12 Жов 2014)
Турецький Кіссінджер іде вгору Ре­джеп Та­йп Е­до­ган ... (12 Жов 2014)
Союз держав-ізгоїв У Мос­кві дня­ми ... (12 Жов 2014)
Активізація дипломатичних маневрів навколо Ураїни Чергове загострення військово-політичного ... (12 Жов 2014)
План Путіна Пе­зи­дент о­сії ... (12 Жов 2014)
Штайнмаєр вважає Порошенка й Путіна відповідальними за ... Міністр закордонних справ Німеччини ... (12 Жов 2014)
УКРАЇНА – НАТО Учо­ра в Уель­сі ... (12 Жов 2014)
ДЕМОКРАТИЧНА УКРАЇНА ПРОБЛЕМА
ХРУЩІ ЖЕРУТЬ ДІБРОВИ...

Цьогоріч на Прикарпатті — нашестя хрущів. Ця оспівана поетом комаха, на жаль, завдає неабиякої шкоди садам і лісам. Фахівці об’єднання «Західлісозахист» б’ють на сполох, позаяк жуки обгризають листя на всіх листяних деревах.

В Україні, крім травневого, найбільш поширені мармуровий, західний, червневий хрущі. Усі вони великі, гарні й... шкідливі для рослин. Особливо збитошним є травневий. Найчастіше його можна побачити ввечері біля дерев. Жуки рудуваті, з широкими вусиками. Заселяють здебільшого пухкі ґрунти на відкритих місцевостях. Генерація, залежно від кліматичних умов місцини, чотири-п’ятирічна. Довжина жуків — 22–31 мм, черевце чорне, надкрилля коричневе, на черевці з обох боків по п’ять білих трикутних плям, довгий відросток, вершина якого немовби обрубана. Жуки живляться листям, квітками і зав’язями плодових дерев, переважно яблуні, сливи і черешні, а також листям лісових порід (дуба, клена та інших). Зимують вони в землі, а навесні, коли пригріває сонечко і на деревах з’являється листя, жуки вилітають і починають його обгризати. Самки відкладають 60–80 яєць у ґрунт на глибину 10–30 см. Личинки відроджуються в червні. Вони великі, товсті, жовтувато-білі, з жовто-коричневою головою. Першого року живляться перегноєм ґрунту, відтак два-три роки — корінням дерев і рослин. Перетворення на жуків відбувається восени, до весни вони залишаються в землі.
Якщо травневих хрущів багато, вони можуть завдати неабиякої шкоди деревам, особливо березам, дубам, кленам, осикам, тополям. В Україні травневі хрущі зазвичай капостять в лісостеповій зоні й на Поліссі. Але останнім часом потерпають від них і прикарпатські діброви. Шкідники вже стали причиною всихання дубових насаджень у Галицькому, Рогатинському, Тисменицькому і Тлумацькому районах. Фахівці об’єднання «Західлісозахист» вважають, що масова поява хрущів пов’язана не так з поліпшенням екології, як з людською бездіяльністю. Щороку збільшується кількість необроблених земель, що створює сприятливі умови для розвитку личинок хрущів. Раніше, під час оранки, личинки визбирували птахи, а тепер лани заросли бур’янами.
Працівники «Західлісозахисту» нині намагаються захистити генофонд лісу — основні насіннєві діброви. Перші 50 гектарів дубових лісів будуть оброблені препаратом «Блискавка», дозволеним для використання в лісовому господарстві. Однак через часті дощі на Прикарпатті значного ефекту годі сподіватися. Уся надія — на пернатих. Уночі хрущів ловлять сови, летючі миші, удень — граки, шпаки. Личинками шкідника живляться кроти.

Іван ДМИТРІВ, Івано-Франківська область
також у паперовій версії читайте:
  • ДО «ГРУПИ» — ЩЕ Й ПРОФЕСІЮ
  • ЗЕМЛЯК ЗЕМЛЯКА...

назад »»»


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.u».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».