Головна
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Жовтень 14, 2014
Головні новини
За пенсіями до ПФ звернулося 64 тис.переселенців У зв’язку з переїздом через воєнні дії на ... (12 Жов 2014)
Добра воля Не­що­дав­но бу­ли ... (12 Жов 2014)
Як Москва сама себе висікла 7 сеп­ня уряд Ро­сії на ... (12 Жов 2014)
Турецький Кіссінджер іде вгору Ре­джеп Та­йп Е­до­ган ... (12 Жов 2014)
Союз держав-ізгоїв У Мос­кві дня­ми ... (12 Жов 2014)
Активізація дипломатичних маневрів навколо Ураїни Чергове загострення військово-політичного ... (12 Жов 2014)
План Путіна Пе­зи­дент о­сії ... (12 Жов 2014)
Штайнмаєр вважає Порошенка й Путіна відповідальними за ... Міністр закордонних справ Німеччини ... (12 Жов 2014)
УКРАЇНА – НАТО Учо­ра в Уель­сі ... (12 Жов 2014)
ДЕМОКРАТИЧНА УКРАЇНА РОЗМАЇТТЯ
НАЙКРАЩА ЗАКУСКА

Він проводиться у двох напрямах: по-перше, учасники пропонують свою продукцію журі Федерації кухарів Іспанії, по-друге, їхні закуски дегустують відвідувачі сорока барів і ресторанів Вальядоліда»,— розповів РІА «Новини» представник оргкомітету конкурсу. Він також зазначив, що майстерність кулінарів — переможців аналогічних конкурсів у різних провінціях Іспанії оцінюється не лише на смак, а й на вміння вишукано подати закуску.
Традиція «тапас» налічує кілька століть. Вона з'явилася за королівським указом, що заборонив іспанцям «пити у тавернах, не закушуючи». Йдеться про тарілочку з якоюсь закускою, яку кладуть на келих вина або пива. Найчастіше у цій ролі виступають маслини, картопля під гострим томатним соусом, картопляний омлет, креветки, сир, гостра ковбаса, в'ялена шинка, сардини чи анчоуси.
«Тапас» до замовлених напоїв відвідувачам пропонують безкоштовно. У різних провінціях Іспанії популярна різна закуска. Наприклад, у провінції Уеска шанують «тапас» із м'яса молодого баранчика — «тернаско».
Зрозуміло, на конкурсі представлені найскладніші «тапас»: м'ясні й рибні закуски під усілякими соусами. Скажімо, на регіональному конкурсі в місті Теруель у вересні перше місце отримала «тапас», виготовлена з в'яленого м'яса під соусом із дині й з солоними збитими вершками.


НЕБЕЗПЕЧНА КАШТАНОВА МІЛЬ
Рідкісна напасть, про яку досі ніхто не знав на Волині, загрожує знищити окрасу древнього Луцька — каштани. На деревах завчасно опадає листя та всихає крона. Як з'ясували біологи, причиною цього нещастя є македонська сіра міль. Вона уразила крони майже усіх каштанів міста, а на луцьких вулицях їх налічується не менш як чотири тисячі.
На думку фахівців, каштанова міль найімовірніше потрапила на Волинь з Балканського півострова. Вона поїдає листя і відкладає на його залишках сотні яєць. Якщо не вжити термінових заходів, то за чотири-п'ять років у Луцьку може не залишитися каштанів.
Як розповів кореспондентові Укрінформу завідувач відділу екології міськвиконкому Борис Сорока, для «лікування» луцьких каштанів міськрада запросила науковців із польського міста Торунь. Перші пробні щеплення, які вони зробили тридцяти каштанам, виявилися ефективними. Препарат імідахлоропрід, що виробляє імунітет до каштанової молі, ввели у стовбури дерев за допомогою спеціального пістолета. Вартість однієї ін'єкції, що діє протягом чотирьох-п'яти років,— 20 доларів. Аби вилікувати всі каштани міста, потрібно приблизно півмільйона гривень.

також у паперовій версії читайте:
  • ЩО Б ПРИГОТУВАТИ?..
  • СВІТСЬКА ХРОНІКА
  • КОРИСНІ ПОРАДИ
  • ФАКТ
  • ДИВА

назад »»»


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.u».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».