Головна
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Жовтень 14, 2014
Головні новини
За пенсіями до ПФ звернулося 64 тис.переселенців У зв’язку з переїздом через воєнні дії на ... (12 Жов 2014)
Добра воля Не­що­дав­но бу­ли ... (12 Жов 2014)
Як Москва сама себе висікла 7 сеп­ня уряд Ро­сії на ... (12 Жов 2014)
Турецький Кіссінджер іде вгору Ре­джеп Та­йп Е­до­ган ... (12 Жов 2014)
Союз держав-ізгоїв У Мос­кві дня­ми ... (12 Жов 2014)
Активізація дипломатичних маневрів навколо Ураїни Чергове загострення військово-політичного ... (12 Жов 2014)
План Путіна Пе­зи­дент о­сії ... (12 Жов 2014)
Штайнмаєр вважає Порошенка й Путіна відповідальними за ... Міністр закордонних справ Німеччини ... (12 Жов 2014)
УКРАЇНА – НАТО Учо­ра в Уель­сі ... (12 Жов 2014)
ДЕМОКРАТИЧНА УКРАЇНА СВІТ: ЩО? ДЕ? КОЛИ?
СПОДІВАННЯ БУХАРЕСТА ТА СОФІЇ
Європейська комісія 26 вересня ухвалила доленосне для Болгарії та Румунії рішення щодо реальності вступу до Європейського Союзу 1 січня 2007 року. Слід зазначити, що частина еліти Спільноти висловлювалася за прискорене розширення, користаючися з поради Наполеона Бонапарта: спочатку вв’язатися у бій», а потім діяти за ситуацією. Натомість скептики були налаштовані проти. Аргументом на користь перенесення дати вступу Румунії та Болгарії ще принаймні на рік є нестабільна ситуація навіть у найуспішніших нових країнах — членах ЄС.

Наприклад, у Чехії уряд Мілоша Тополянека навряд чи «переживе» бюджетний процес. Це означатиме вірогідність дострокових парламентських виборів, імовірно, на початку наступного року. У Польщі через ті ж бюджетні розбіжності та питання відправлення додаткових військ до Афганістану розпалася владна коаліція, що також може призвести до позачергових виборів. В Угорщині — взагалі соціальні заворушення. Реагуючи на це, європейські скептики зазначають, що політичні системи навіть у «відмінників» серед новачків дають серйозні збої.
Натомість Болгарія та Румунія не є «улюбленими учнями» Європейського Союзу. Принаймні ще на початку поточного року Європейська комісія вимагала від Болгарії прискорення адаптації до європейського законодавства, посилення боротьби з корупцією та організованою злочинністю. Реагуючи на критику, уряд Сергія Станишева намагався активізувати зусилля з виконання вимог ЄС, але всього зробити не вдалося.
Ситуація в сусідній Румунії здається ще більш невизначеною. У внутрішньополітичному житті країни точиться гостра боротьба за повноваження між президентом Трояном Башеску та прем’єр-міністром Каліном Тарічану. Зокрема, наприкінці серпня президент вимушений був відкидати звинувачення в співпраці з таємною службою «Секурітате» за часів диктатора Ніколає Чаушеску. Знайдені в архівах спецслужби доноси-записки Троян Башеску пояснив звичайною практикою для тодішніх командирів танкерного флоту.
Подібні внутрішньополітичні протиріччя, зрозуміло, не покращили іміджу Румунії в Європейському Союзі. Отже, обидві країни не впоралися зі своїми «домашніми завданнями» в повному обсязі. Проте найпослідовнішим адвокатом їхнього вступу до ЄС є США, хоча європейські бюрократи нагадують, що Вашингтон у питанні розширення ЄС має лише «дорадчий голос».
Тож можливими були два сценарії. Відкладення вступу принаймні ще на рік, але й тоді не факт, що Софія й Бухарест упораються із завданнями, які вони не змогли виконати за чотири роки. Інший варіант — дотримання графіку вступу. Саме такий вигляд й отримала реалізована надія Софії та Бухаресту.
Для України тенденція суворого підходу до новачків означає, що після запланованого на шосте грудня нинішнього року звіту Європейської комісії з приводу виконання нашою країною Угоди про партнерство і співробітництво від 1994 року, може бути не наданий мандат для переговорів з приводу обіцянок Києву щодо асоційованого членства. Максимум, на що може сподіватися Україна, становитиме обіцянка створити зону вільної торгівлі після її вступу до Світової організації торгівлі.

Андрій МАРТИНОВ
також у паперовій версії читайте:
  • КОДОРСЬКУ УЩЕЛИНУ ПЕРЕЙМЕНУВАЛИ
  • ПОЛЬЩА, УГОРЩИНА, БЕЛЬГІЯ: СКАНДАЛИ Й ПРОТЕСТИ
  • ПОВЕНІ В ІНДІЇ ТРИВАЮТЬ
  • ТЕРАКТИ В ІРАКУ ТА АФГАНІСТАНІ
  • США ЗАВАЖАЄ ГЛОБАЛЬНЕ ПОТЕПЛІННЯ І МІНІСТР ОБОРОНИ?

назад »»»


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.u».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».