«КИЇВ» ЧЕКАЄ... НА «АЗОВМАШ»?
В українській чоловічій баскетбольній суперлізі наближається час вирішальних поєдинків. Як і в футбольній вищій лізі, головні протистояння сезону — матчі команд, які представляють столицю Донеччини. Щоправда, на відміну від футбольного чемпіонату, «золотий матч» у баскетболі не є знахідкою нинішнього сезону — не один фінальний поєдинок, а цілу серію матчів до трьох перемог протягом останніх років проводять БК «Київ» і маріупольський «Азовмаш». 23, 24, 28 травня, а за потреби ще й 29 травня і 1 червня підопічні Ренато Паскуале і Рімаса Гірскіса зустрінуться в фіналі. Зустрінуться, якщо не станеться дива...

Те, що несподіванка можлива, з'ясувалося після третіх матчів півфінальних серій. До понеділкових зустрічей столичні «вовки» і приазовська команда особливих проблем із южненським «Хіміком» й «Черкаськими мавпами» не мали. Дещо складніше було чинним чемпіонам України в протистоянні з бронзовим призером — «хіміки» в київському спорткомплексі «Меридіан» чинили гідний опір, хоча у стартові хвилини двох перших ігор. Згодом фаворити активніше бралися до справи і більш-менш переконливо доводили свою перевагу в класі — 86:77 і 109:80.
Зовсім інша гра була у південному місті. Рівною боротьба була протягом майже всього матчу, і перевага жодної з команд упродовж трьох чвертей не досягала десяти очок. Першу половину виграли кияни — 44:39, але варто було зустрічі поновитися після великої перерви, як господарі спершу вирівняли становище, а згодом вийшли уперед — 62:59 («Хіміку» не завадило і те, що перед матчем южненці втратили Драгана Дойчина, а ще двоє лідерів отримали травми під час гри). Проте в завершальній десятихвилинці кияни яскраво продемонстрували свою перевагу в класі — пішли кидки в Ламарра Гріра, натомість до кошика чемпіонів країни м'яч надто часто відмовлявся залітати. Сказали своє слово і арбітри — за дві хвилини до кінця гри за відносно невеликого очкового розриву (близько п'яти пунктів) Володимир Драбиковський у суперечливій ситуації зафіксував пробіжку в одного з найкращих гравців «Хіміка» серба Александра Джуріча, а не фол у його співвітчизника Ратко Варди. Після цього сумнівів у перемозі гостей не було, перевага в рахунку досягала і десятка очок, остаточний результат — 81:74. БК «Київ» отримав путівку до фіналу і чекає на суперника.
Після перших двох поєдинків віце-чемпіона країни маріупольського «Азовмаша» і дебютанта вітчизняної суперліги «Черкаських мавп» склалося враження, що ця дуель не триватиме довше трьох матчів. Після розгромних домашніх перемог (87:63 і 92:56) повірили в це і самі маріупольці. Та в Черкасах на фаворитів чекав холодний душ.
Третій матч розпочався так само, як і стартове протистояння цих команд у півфінальній серії: гості швидко пішли у відрив (7:2), господарі невдовзі примусили за це заплатити. Різко збитий приціл «Азовмаша» призводить до того, що черкащани беруть на себе роль лідера (15:13). Родні Б'юфорду та Кенану Байрамовічу такі нововведення були не до душі, й вони почергово слем-данками випробовують на міцність конструкцію палацу спорту «Будівельник». Після цього гості примудрились організувати лише одну атаку, на що «мавпи» відповіли п'ятьма влучними спробами і вперше за всю півфінальну серію пішли на коротку перерву в статусі переможця — 25:19.
Початок другої чверті спалив більше нервових клітин Рімасу Гірскісу, ніж уся перша десятихвилинка. Артур Джонсон спочатку кладе свої робочі чотири пункти, а потім (обікравши «самого» Ель-Аміна!) відзначається згори — і вже 31:19. Гірскіс бере хвилинну перерву. Тайм-аут іде на користь Скутельнику, котрий спочатку уражає кільце суперника, а потім асистує Хижняку. Після цього азовмашівці до кінця десятихвилинки «розродилися» вісьмома очками. Пояснення — просте: невлучність гостей, провальна гра задньої лінії та перевага на підбираннях черкащан призводить до тотальної переваги помаранчево-чорних. Ця перевага після першої половини матчу матеріалізується в 16-очковий розрив у рахунку — 47:31.
У цій ситуації як риба у воді почуває себе Артур Джонсон. Не відпочиваючи жодної хвилини в цьому матчі, він зміг на десять очок перевершити попередній рекорд результативності (40 хвилин — 38 очок). Проте і надрезультативність американського центрового могла не допомогти «мавпам» у середині третьої чверті. «Азовмаш» вдало закривається індивідуальним захистом і здебільшого завершує свої атаки швидкими відривами. Після одного з таких від Ліаделіса Панайотіса та кидка з периметру рахунок доходить до майже критичної межі — 53:45. «Запах смаженого» відчув і Андрій Подковиров, який миттєво бере хвилинну перерву. По перерві на паркеті замість Відачича з'являється Чірич. Із м'ячем Андре зустрічався значно рідше, ніж його співвітчизник, але не цурався дальніх спроб, більшість з яких досягала мети. Саме дальнобійність Чірича, помножена на відмінні дії Гуртового, котрий через травму пропускав два попередні матчі півфіналу, забезпечили більш як приємний відрив — 64:49. Зусиллями Панайотіса «Азовмаш» до завершення періоду скорочує відставання до десяти очок — 66:56.
Аби продовжити ривок, організований грецьким захисником, Рімас Гірскіс випускає на заключну десятихвилинку інертну п'ятірку, функцію центрового в якій за присутності Ліщука і Хижняка виконує Байрамовіч. Як підсумок — подвійний центр Джонсон — Гуртовий володарює в трисекундній зоні, а Госа збирає все, що відлітає від щита (це допомогло Чарльзу вкотре оформити дабл-дабл — 16 очок і 10 підбирань). Така активність високих одноклубників не може залишити байдужим Чірича, і той своїм данком знову доводить рахунок до непристойного — 91:74. Остаточний рахунок 97:89, і «Мавпи» продовжують свою серію виграшних домашніх поєдинків, яка триває три з половиною місяці, «Азовмаш» зазнає другої поразки в чемпіонаті.
Напередодні в серії відбувся четвертий матч, який дав відповідь на запитання, чи потрібно суперникам ще раз зіграти в Маріуполі. В разі, коли рахунок у серії зрівнявся, вирішальна зустріч відбудеться 19 травня.