Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Четвер Серпень 05, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 28 Листопад 2014 11:08

Фініш молдовської виборчої кампанії

Rate this item
(0 votes)

Від­но­си­ни Ук­раї­ни з Мол­до­вою на­бу­ва­ють осо­бли­во­го зна­чен­ня. Піс­ля під­пи­сан­ня угод про асо­ці­ацію Ки­їв, Ки­ши­нів та Тбі­лі­сі ста­ли на крок ближ­чи­ми до Єв­ро­со­юзу, що ви­кли­ка­ло гнів і не­ро­зу­мін­ня з бо­ку Мос­кви. В Ук­раї­ні це ви­яви­ло­ся в анек­сії Кри­му та про­ти­сто­ян­ні на Дон­ба­сі. Мол­до­ва і Гру­зія свої зна­ки «ува­ги» від Крем­ля от­ри­ма­ли ра­ні­ше у При­дніс­тров’ї, Пів­ден­ній Осе­тії та Аб­ха­зії.

На фініші молдовської парламентської виборчої кампанії в Кишиневі одночасно побували президенти України і Польщі. Петро Порошенко і Броніслав Коморовський під час переговорів з президентом Молдови Ніколає Тімофті обговорили питання імплементації Угоди про асоціацію з ЄС. У цьому контексті важливою є роль парламенту, який має привести у відповідність з нормами ЄС чимало законодавчих актів. Тож не випадково парламентська виборча кампанія в Молдові стала черговою спробою з’ясування стосунків між прихильниками інтеграції Молдови до Євросоюзу або Митного союзу.

За європейський варіант виступає правляча коаліція, альтернативний сценарій розвитку відстоює Комуністична партія Молдови. Не оминула увагою виборчу кампанію у Молдові й Росія. Кремль відкрито не агітує за молдовських комуністів, але прозоро натякає, що європейський вибір більшості молдован може ще більше загострити протистояння у зонах конфліктів на території Молдови. Ідеться про Придністров’я та Гагаузію. У Придністров’ї Росія продовжує утримувати військовий контингент, який суттєво впливає на військово-політичну нестабільність на південному сході Європи.
Кремль активно підштовхує Гагаузію до відмови від широкої автономії, якою вона користується у складі Молдови з 1992 року. Постійно нагадується положення угоди про автономію Гагаузії, яка надає населенню право самовизначення у разі об’єднання Молдови та Румунії. Тема «румунізації» Молдови також залишалася однією з провідних у цій виборчій кампанії.
Екс-президент Румунії Троян Басеску неодноразово заявляв, що має намір стати громадянином Молдови, аби тим самим символізувати возз’єднання країни. Щоправда, риторика радикального румунського націоналізму зазнала невдачі на останніх президентських виборах, адже досить несподівано у другому турі президентських виборів у Румунії переможцем став етнічний німець Клаус Йоханіс, який представляє опозиційних до правлячих соціал-демократів лібералів.
Цієї неділі, 30 листопада 2014 року, молдовани обиратимуть новий склад парламенту. Соціологічні опитування на фініші виборчої кампанії фіксують дуже щільний результат для комуністів і молдовських європейських інтеграторів. Голоси за ці провідні політичні сили майже розподіляються порівну. Тому все залежатиме від активності виборців, які мають історичну нагоду зробити не лише внутрішньополітичний, а й до певної міри геополітичний вибір.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».