Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Липень 02, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 14 Листопад 2014 12:44

Суперечлива інтеграція

Rate this item
(0 votes)

По­над 20 ро­ків три­ває про­цес по­си­лен­ня впли­ву Ти­хо­оке­ан­сько­го ре­гіо­ну у гло­баль­ній еко­но­мі­ці. Спо­лу­че­ні Шта­ти Аме­ри­ки на­ма­гаю­ть­ся ста­ти поєднувальною лан­кою між ти­хо­оке­ан­ською та ат­лан­тич­ною еко­но­міч­ни­ми сис­те­ма­ми.

Правда, на атлантичному напрямку дуже непросто відбуваються переговори щодо створення зони вільної торгівлі між США та Євросоюзом, тож тихоокеанський напрямок як більш динамічний залишається особливо цікавим для Вашингтона.
Днями у Пекіні відбувся саміт Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва. Його учасниками є всі країни Тихоокеанського регіону включно з азійськими та латиноамериканськими країнами, які мають тихоокеанське узбережжя. Саміт засвідчив факт частковості міжнародної ізоляції Росії, адже лише Японія та Австралія підтримали європейсько-американські економічні санкції щодо Росії.


США пропонують Росії зробити вибір: повністю виконати Мінські домовленості та визнати національний суверенітет і територіальну цілісність України або чекати зростання тиску санкцій.
Натомість Китай та країни Асоціації співробітництва країн Південно-Східної Азії виявилися неготовими до аналогічних дій. Російський ринок залишається для них цікавим із точки зору розширення своєї присутності за непевних часів розвитку світової економіки. Суперечливий стан глобальної економіки також позначився на рішеннях пекінської зустрічі.
Під час саміту в Китаї лідери Азійсько-Тихоокеанського регіону підтримали ідею створення нової зони вільної торгівлі, яку запропонував Пекін.
Китайський лідер Сі Цзіньпін назвав схвалення пакту «історичним» рішенням та закликав країни регіону до тіснішої економічної співпраці.
Під час саміту АТЕС лідери домовилися почати вивчення можливостей нової ЗВТ.
У підсумковій заяві саміту АТЕС сказано, що дослідження можливостей нової зони вільної торгівлі триватиме два роки.
Водночас США ведуть переговори про Транстихоокеанське партнерство (ТТП). Вважається, що пакт спрямовано на збереження впливу США в регіоні. Очікується, що ТТП охопить 12 країн, в тому числі Японію, однак у нього не входитимуть Китай та Росія.
Разом із тим президент США Барак Обама відкидає те, що це партнерство пропонують створити на противагу китайському впливу.
В інтерв’ю державному інформаційному агентству Китаю Обама заявив, що США жодним чином не намагаються стримувати Китай.
Порушником загальної економічної гармонії напередодні саміту АТЕС стала Японія, яка цілеспрямовано стимулює інфляцію єни, аби сприяти розвитку національної економіки. Однак унаслідок здешевлення японських товарів від такої демпінгової конкуренції потерпають інші учасники АТЕС. Такий фінансовий курс Японії стає додатковим подразником у відносинах між Токіо та Пекіном.
Загалом зберігається високий рівень напруги у китайсько-японських відносинах. Час від часу загострюється військово-морське протистояння навколо архіпелагу Сенкаку (Даоюйдао). Пекін демонструє невдоволення коментарями японської преси щодо заворушень у Гонконгу.
Виклики регіональній системі безпеки формує й небезпечна ситуація навколо островів Спратлі (Парасельських), до якої залучені всі ключові гравці тихоокеанської геополітики включно з країнами АСЕАН, Китаєм і Японією. Зазначені протиріччя залишаються негативними факторами для перетворення Азійсько-Тихоокеанського регіону на стимул для остаточного виходу світової економіки з кризи.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».