Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Недiля Серпень 14, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 07 Листопад 2014 14:32

Румунський вибір

Rate this item
(0 votes)

За­вер­шує­ть­ся де­ся­ти­літ­тя пре­зи­дент­ства Тра­яна Ба­сес­ку, який увій­шов у но­віт­ню ру­мун­ську по­лі­тич­ну іс­то­рію як су­пе­ре­чли­ва фі­гу­ра. Як ко­лиш­ній коман­дир наф­то­на­лив­но­го тан­ке­ра ще за ча­сів Ні­ко­лає Ча­ушес­ку, Ба­сес­ку жорст­ко три­мав штур­вал дер­жав­но­го ко­раб­ля у сво­їх ру­ках.

Такий курс регулярно провокував напруження у відносинах президента з опозицією. Однак Басеску досить легко був переобраний на посаду президента, забезпечивши 2007 року вступ Румунії до Євросоюзу. Правда, від того другий президентський термін для Басеску не став легшим за перший. Вступ до Євросоюзу вимагав напруженої домашньої роботи та соціально непопулярних реформ. Тож не дивно, що президентська каденція Басеску завершилася без особливої любові до нього з боку електорату.
Націоналістично орієнтована частина румунських виборців так і не пробачила йому непослідовності у вирішенні проблеми приєднання до Румунії Молдови. Наприкінці президентського терміну Басеску відверто казав, що не проти приєднання Молдови навіть без Придністров’я.


Після підписання Молдовою Угоди про асоціацію з Євросоюзом фактично молдовсько-румунські відносини стали як ніколи тісними. Символом цього є той факт, що за часів президентства Басеску румунське громадянство отримала рекордна кількість молдован. На цій націоналістичній хвилі чимало з них голосували за ідею остаточного приєднання Молдови до Румунії. Утім, ця тема не стала головною під час нинішніх президентських виборів.
2 листопада 2014 року відбувся перший тур виборів президента Румунії. Другий тур заплановано на 16 листопада.
У другому турі за крісло глави країни поборються прем'єр Віктор Понта і мер міста Сібіу Клаус Йоханіс.
42-річний чинний прем’єр-міністр Румунії і водночас лідер Соціал-демократичної партії Віктор Понта у травні 2012 року очолив румунський уряд на хвилі скандалу з Траяном Басеску, який дозволив навесні 2011 року безперешкодно залишити країну американському морському піхотинцю Роберту Крістоферу, хоча були усі докази провини останнього в автомобільній катастрофі, скоєній у стані алкогольного оп’яніння, в якій загинув відомий румунський рок-музикант Теофіл Петер.
Навесні 2013 року Віктор Понта ледь не домігся імпічменту Траяна Басеску під приводом корупції його брата Мірчі Басеску. Однак Конституційний суд Румунії тоді до логічного завершення процедуру імпічменту так і не довів, не бажаючи розхитувати човен держави у непевні часи системної кризи.
На фініші перегонів Траян Басеску звинуватив Віктора Понту у шпигунській діяльності ще на спецслужби Чаушеску, що відповідно до румунського закону про люстрацію автоматично має позбавити Понту від надій на продовження політичної кар’єри. Але прихильники чинного прем’єр-міністра побачили у цих звинуваченнях лише акт помсти з боку екс-президента.
У передвиборчій програмі Віктор Понта обіцяв згорнути непопулярні у народі реформи, проведення яких вимагає Європейський Союз. На цих виборах правоцентристську коаліцію, представлену християнсько-ліберальним альянсом, презентує мер міста Сібіу — до речі, найвідоміша особа німецької етнічної меншості у Румунії Клаус Йоханіс.
Лідер Демократичного союзу угорців Трансільванії Келемен Хунар отримав голоси угорської меншини Румунії, але розпорошив електорат опозиції.
Зрештою, перемога Віктора Понти у другому турі залежить від активності його виборців та їхньої готовності масово проголосувати.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».