Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Середа Серпень 10, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 07 Листопад 2014 14:28

Каталонія йде шляхом Шотландії

Rate this item
(0 votes)

Вереснева поразка на референдумі щодо незалежності Шотландії прихильників відокремлення від Великої Британії суттєво вплинула на політичні настрої адептів ідеї відокремлення в інших країнах Євросоюзу. У Бельгії у жовтні фламандці і валлони нарешті домовилися про компроміс щодо формування нової урядової коаліції. Не такими гучними стали акції прихильників відокремлення від Італії її багатшої Півночі під виглядом Республіки Паданія. Але найбільш гучний резонанс надійшов з Іспанії.
Власті Каталонії погодилися з рішенням Конституційного суду Іспанії, який заборонив проведення 9 листопада 2014 року референдуму щодо незалежності Каталонії. Після цього прихильники її незалежності зажадали проведення позачергових місцевих виборів. Однак прем’єр-міністр Каталонії і фактичний лідер кампанії з відокремлення від Іспанії Артур Мас наголосив, що замість референдуму буде проведено опитування населення з того ж самого питання.
Утім, на відміну від референдуму, опитування не має жодних політичних і правових наслідків, що не влаштовує найбільш радикально налаштованих на відокремлення від Іспанії прихильників незалежності Каталонії.


Розрядити політичне напруження спробував молодий король Іспанії Філіпе. Він навіть натякнув на можливість заради збереження фактичної територіальної єдності Королівства Іспанія максимізації автономних прав Каталонії. На цьому також наполягає ще одна проблемна іспанська провінція — Басконія.
Правда, між Каталонією і Басконією є суттєва відмінність. Каталонці від час іспанської громадянської війни 1936–1939 років не боролися за незалежність зі зброєю у руках. Натомість басконці мали досвід терористичної організації ЕТА, яка лише 2011 року офіційно оголосила про припинення своєї війни з органами влади Іспанії.
У свою чергу, іспанські власті усвідомлюють свою відповідальність за збереження громадянського миру у країні і заради цього готові вирішувати проблеми ідентичності Каталонії і Басконії за будь-якими сценаріями, але лише на умовах фактичної цілісності Королівства Іспанія. Йдеться навіть про «легально не проголошений» статус фактичної конфедерації. Такий досвід є у одній із найменших незалежних держав Європи — Андоррі, розташованій у Піренеях між Іспанією і Францією.
Також конструктивний досвід дає Данія, яка має фактично конфедеративні відносини з Гренландією і Фарерськими островами, які навіть не входять, на відміну від Данії, до Євросоюзу.
До речі, Євросоюз різко засудив наміри територіального розколу Іспанії. Аналогічну позицію займає й НАТО. Тож Мадрид і Барселона приречені на компроміси без різких кроків один щодо одного.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».