Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Червень 14, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 10 Жовтень 2014 03:00

Гору візьме поміркованість?

Rate this item
(0 votes)

У Боснії та Герцеговині 12 жовтня 2014 року відбудуться парламентські вибори. Попередні відбулися у вересні 2010-го. Тоді нічого несподіваного не сталося. Нагадаємо, що відповідно до Дейтонських мирних угод 1995 року сучасна Боснія і Герцеговина є своєрідною конфедерацією двох суб’єктів. Насамперед, це союз боснійських хорватів і мусульман та автономне утворення боснійських сербів. Усі ці три етнічні громади обирають своїх представників до президії Боснії і Герцеговини, яка є колективним органом управління цією державою.
Жорстке етнополітичне розмежування, яке стало наслідком громадянської війни у Боснії та Герцеговині 1992–1995 років, обумовлює традиційне голосування за національною ознакою. Серби, хорвати і боснійські мусульмани зазвичай обирають до спільної президії найбільш радикальні націоналістичні сили. Однак дуже швидко така практика привела до надмірної конфронтації у президії та тривалого паралічу роботи цього органу.


Уперше на виборах 2010-го та на нинішніх 2014 року етнічні громади Боснії і Герцеговини голосували за політичні сили, здатні домовлятися, аби зберегти громадянський мир у країні. Звичайно, потужним стимулом для такого поміркованого політичного вибору є суттєвий вплив у Боснії і Герцеговині Євросоюзу. Символом цього впливу є використання спільної європейської грошової одиниці євро у Боснії і Герцеговині. Крім того, ця країна — офіційний кандидат на вступ до Євросоюзу.
Цей фактор сприяє обмеженню радикальних екстремістських націоналістичних настроїв, що засвідчує тенденція до більшої поміркованості боснійських сербів. Вони у 2008-му після самовизначення Косова наполягали на своєму самовизначенні та приєднанні до Сербії. Однак відтоді сама Сербія взяла курс на інтеграцію до Євросоюзу. Саме ця мета й тримає купи «конфедерацію» Боснії та Герцеговини й поступово формує нову європейську ідентичність більшості мешканців цієї держави. Так поступово відбувається європеїзація Балкан.

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».