Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Недiля Липень 25, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 03 Жовтень 2014 03:00

Роз'єднані об'єднані нації

Rate this item
(0 votes)

Закінчилися загальнополітичні дебати на відкритті 69-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН. Перебіг дискусії засвідчив гостроту взаємних звинувачень, які пролунали від представників провідних держав світу. Такого емоційного напруження на трибуні Генеральної Асамблеї ООН не було з часів найгарячіших стадій холодної війни.
Президент США Барак Обама визначив за основні загрози, які існують для сучасного світового порядку, епідемію Ебола, що вразила деякі західноафриканські держави, агресивний курс Росії щодо України та інших сусідніх держав Європи, та ісламський тероризм.
У відповідь міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров звинуватив США у небажанні зважати на принцип рівності держав у міжнародних відносинах та домаганні однобічних переваг для себе. Росія ініціювала прийняття на рівні ООН заборони на застосування економічних санкцій із метою зміни політичного курсу тієї чи іншої держави. Маленька проблема тільки у тому, що положення про економічні санкції як інструмент впливу Об’єднаних Націй на держави, які загрожують загальній безпеці, зафіксовано у Статуті ООН.


Не менш емоційно, аніж Сергій Лавров, виступив президент Сербії Томіслав Ніколіч, який провів незграбні паралелі між Косовим і Кримом та дивувався з приводу наполегливого захисту західними країнами територіальної цілісності України з одночасним потуранням порушенню територіальної цілісності Сербії. До речі, Росія і Китай в Раді Безпеки ООН вкотре заблокували ініціативу про вступ до Об’єднаних Націй Косова.
Така гостра риторика на певний час навіть поставила питання, чи взагалі доживе ООН до своєї ювілейної 70-ї сесії восени 2015 року? Утім, підсумки загальнополітичної дискусії засвідчили й наявність за умов доброї волі можливості для компромісів.
Зокрема, на кліматичному саміті глави 140 держав світу погодилися восени 2015 року підписати нову угоду про запобігання кліматичним змінам, яка має замінити Кіотський протокол 1997 року. Декларована нова мета — скорочення емісії парникових газів на 40%. Гренада декларувала намір перейти на стовідсоткове використання поновлюваних джерел енергії.
У Нью-Йорку також відбулася перша Всесвітня конференція корінних народів. Делегація кримських татар звернула увагу на переслідування своїх активістів, які незгодні з російською окупацією Криму. Росія завадила прибуттю на конференцію делегації саамів Кольського півострова.
Відкритим залишається питання, чи зможуть народи відродити мету, заради якої була створена ООН, і впоратися з раковою пухлиною екстремізму. Криза в Україні показала гостру необхідність реформ у системі ООН. Росію інші держави звинувачують у зловживанні правом вето, однак навряд чи суттєвий прогрес у реформуванні Ради Безпеки ООН буде досягнутий до наступного року. Визнання цього факту залишає надію на виживання Об’єднаних Націй у сучасному конфронтаційному світі.

Андрій МАРТИНОВ

У паперовій версії також читайте:

• КАСПІЙСЬКЕ «ЯБЛУКО РОЗБРАТУ»

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».