Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Четвер Серпень 05, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 03 Жовтень 2014 03:00

НАТО з новим генсеком

Rate this item
(0 votes)

1 жовт­ня 2014 ро­ку на по­са­ду ге­не­раль­но­го сек­ре­та­ря НА­ТО офі­цій­но всту­пив ко­лиш­ній нор­везь­кий прем’­єр-мі­ністр Йєнс Стол­тен­берг. Він за­мі­нив дан­сько­го по­лі­ти­ка Ан­дер­са Фог Рас­му­ссе­на, який за­ймав цю по­са­ду з осе­ні 2009 ро­ку.

Таким чином Північноатлантичний альянс продовжив традицію призначення на ключову посаду скандинавських політиків. Це можна розглядати як своєрідний аванс Швеції і Фінляндії, які шукають політичні ресурси для ухвалення історичного рішення щодо можливого вступу до НАТО.
Звичайно, поки що про це як доконаний факт говорити зарано, але така тенденція проявляє себе впродовж двох десятиліть й у міру посилення агресивних ноток Росії у курсі розширення НАТО на решту країн Скандинавії та їхня відмова від нейтрального статусу можуть стати військово-політичною реальністю. Утім, на сьогодні перед генсеком НАТО Йєнсом Столтенбергом стоять більш реалістичні завдання.

 

Серйозний удар, якого європейська та євроатлантична системи безпеки зазнали внаслідок анексії Криму Росією, залишають російський напрямок украй важливим. Новий генсек налаштований на продовження жорсткого курсу щодо Росії, якщо Кремль не демонструватиме готовності до більшої відповідальності у сфері глобальної безпеки.
Правда, Столтенберг є реалістом, який оцінює не наміри, а конкретні справи Кремля. Поки що Росія різко заперечує проти гіпотетичної можливості перегляду позаблокового статусу України та не менш рішуче виступає проти підготовки до вступу у НАТО Грузії й Молдови.
Зазначена проблема обіцяє стати однією з найскладніших для всієї каденції перебування Йєнса Столтенберга на посаді генсека НАТО. Йому також доведеться реалізовувати плани зі створення європейської системи протиракетної оборони, орієнтованої на інфраструктуру НАТО.
Зважаючи на це, у середньотерміновій перспективі для Столтенберга буде важливо консолідувати партнерів по НАТО щодо російської проблеми, адже на останньому Валлійському саміті альянсу було прийнято рішення про збільшення витрат на оборону. Утім, Німеччина не дуже поспішає його виконувати, хоча недавня перевірка боєздатності військово-технічного потенціалу бундесверу засвідчила факт наявності чималих проблем. Простіше кажучи, більша частина німецької військової техніки виявилася несправною.
У свою чергу, Росія, посилаючись на згортання зв’язків із НАТО, ставить під сумнів можливість продовження співпраці з альянсом у процесі транзиту військових вантажів, які виводяться з території Афганістану. Цей факт теж вимагатиме від НАТО більших витрат та солідарності.
Північноатлантичний альянс також готовий протидіяти Росії в арктичних широтах, де останнім часом надто помітною стала російська військова активність і присутність. Не менш складним і відповідальним є питання готовності інфраструктури країн НАТО до захисту Туреччини, якій неодноразово загрожували бойовики радикальної «Ісламської держави Леванту та Іраку». Поки що лише США і Велика Британія бомблять позиції ісламістів у Сирії та Іраку. Цілком можливо, що до цієї операції приєднається Франція.
Тож новому генсеку НАТО доведеться виводити альянс із летаргічного сну самозаспокоєння та налаштовувати союзників до готовності нести більше відповідальності за колективну безпеку.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».