Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Травень 18, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 26 Вересень 2014 03:00

Албанський вектор Ватикану

Rate this item
(0 votes)

Дня­ми Па­па Рим­ський Фран­циск від­ві­дав із пас­тор­ським ві­зи­том Ал­ба­нію. Фак­тич­но, це йо­го пер­ша від ча­су всту­пу на по­са­ду по­їзд­ка до єв­ро­пей­ської кра­їни за ме­жа­ми Іта­лії. Ог­ля­да­чі за­зна­ча­ють, що Фран­циск яв­но не має на­мі­ру по­вто­рю­ва­ти ре­кор­ди від­від­ань кіль­ко­сті кра­їн, які на­ле­жать Па­пі Іоан­ну Пав­лу ІІ.

Останнім часом активно поширюються чутки, нібито Франциск ледь не готовий повторити крок свого попередника — Папи Римського Бенедикта ХVІ та відмовитися від тіари. Аргументом на користь цієї версії є натяки самого Франциска, який на Філіппінах понад місяць тому скаржився на долю після загибелі в автомобільній катастрофі в Аргентині його рідних.
Однак офіційний Ватикан послідовно спростовує ці чутки та натякає, що проти Франциска начебто змовилися ті сили в католицькій церкві, яким не до вподоби його «монастирський» стиль правління та намір бути «Папою для бідних».

Досі Франциск побував із пасторськими візитами лише в країнах Латинської Америки та Південно-Східної Азії. Існує й інша точка зору на таку географію папських візитів, яка аргументується беззаперечним фактом щодо численного домінування активних католиків саме в латиноамериканському та азійському регіонах.

Утім, навіть з цієї точки зору обрання серед європейських країн для першого пасторського візиту саме Албанії виглядає дивним, адже албанці переважно є мусульманами-сунітами, які становлять дві третини албанського суспільства. Ледь сорок відсотків налічує католицька і православна громади в Албанії.
Цікаво, що влада Албанії помітно більше надає преференцій албанським католикам, які розглядаються як запорука цивілізаційної приналежності Албанії до Європи, чим, за всього бажання, не може похвалитися Туреччина. Натомість албанські православні вважаються ледь не додатковим фактором напруженості у відносинах із сусідньою, переважно православною, Грецією.
Тому не дивно, що під час візиту Франциска до Албанії помітними були нотки християнського екуменізму. Це послання особливо важливе з точки зору орієнтації Балканських країн на європейську інтеграцію. Ті релігійні свободи, якими віруючі різних світових релігій користуються в Албанії, фактично відсутні в сусідньому, населеному переважно албанцями Косові, де православні монастирі і храми де-факто залишилися без віруючих після неодноразових етнічних чисток місцевих православних сербів.
Тим важливішим є послання Папи Франциска до всіх справді віруючих, в якому він закликав до взаємної поваги, миру та відповідальності за руйнування самих засад християнського гуманізму в сучасному світі.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».