Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Серпень 15, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 25 Липень 2014 03:00

Нові можливості для України

Rate this item
(0 votes)

Аме­ри­кан­ський се­на­тор Боб Кор­кер вніс за­ко­но­про­ект про за­по­бі­ган­ня ро­сій­ській аг­ре­сії, який був прий­ня­тий у двох чи­тан­нях Кон­гре­сом США. Згід­но з цим за­ко­но­про­ек­том Гру­зія, Мол­до­ва і Ук­раї­на от­ри­ма­ють ста­тус со­юз­ни­ків США без член­ства в НА­ТО. Ра­зом із ци­ми трьо­ма кра­їна­ми ста­тус со­юз­ни­ків США ма­ють от­ри­ма­ти Азер­бай­джан, Бос­нія і Гер­це­го­ви­на, Ко­со­во, Ма­ке­до­нія, Чор­но­го­рія і Сер­бія. Ни­ні ста­тус со­юз­ни­ка США є ли­ше у 15 дер­жав сві­ту.

Проект закону передано профільній комісії Конгресу для підготовки до ухвалення в остаточному варіанті, який уже підпише президент США. Таким чином, це ще не завершений процес, його буде продовжено, але, як зауважив екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко, це — перший правильний крок, який ми маємо зробити, щоб перевести справу у повноправне членство України в НАТО, тому що це — єдиний спосіб захистити нашу державну незалежність.
Незважаючи на всі ті заяви, що ще не час, давно треба це зробити, бо вже навіть українське населення, яке певною мірою було налаштоване пацифістськи, підтримує вступ до НАТО. «Тепер маємо таку картину: Росія є агресором, а проти агресора треба захищатися. Найкраща форма оборони — загальна оборона в рамках НАТО», — сказав він.


Законопроект рекомендує президенту США надавати системи оборони та збільшити взаємодію Збройних Сил США зі Збройними Силами України та інших названих країн. Цей перелік включає: протитанкову, зенітну і стрілецьку зброю та відповідні боєприпаси; броньовані транспортні засоби та інше. Україні буде надано пряму військову допомогу на 100 мільйонів доларів уже у цьому році у вигляді необхідного спорядження з цього переліку.
Документ розширює можливості для співпраці між Україною і США у військовій сфері: спільні навчання, участь у міжнародних оборонних проектах, консультації, тісна кооперація у сфері ВПК і можливість отримувати від США озброєння і спецтехніку, яка не призначена для експорту або отримання якої третіми країнами ускладнено законодавством США. Українські курсанти зможуть навчатись в американських військових вишах на пільгових умовах, а українські компанії брати участь у низці американських військових тендерів.
Україна отримуватиме дані розвідки США, зокрема про переміщення російської армії на території Росії і окупованій частині України у Криму і на сході, а також інформацію, яка допоможе нашому уряду запобігати провокаціям із російського боку.
Серед іншого проект закону передбачає внесення змін до закону про природний газ, які дозволять застосовувати екстрену процедуру затвердження експорту природного газу членам Світової організації торгівлі, і відкриває можливості для американських інституцій та установ надавати підтримку Україні, Грузії та Молдові в експлуатації запасів природного газу, нафти і розвитку альтернативних джерел енергії.
Документ забороняє всім федеральним установам здійснювати дії з визнання суверенітету РФ над Кримом або надання будь-якої іншої підтримки незаконній анексії Криму Російською Федерацією. Держсекретареві рекомендується зміцнювати демократичні інститути, незалежні ЗМІ, політичні і неурядові організації держав колишнього СРСР та активізувати освітній і культурний обмін із ними.
Законопроект потрібний і Сполученим Штатам Америки як інструмент політичного впливу, аби показати, що Вашингтон не відрікається від України і не здасть її. Одночасно — це і своєрідний меседж для Росії, що будь-яка ескалація українського конфлікту з боку Кремля матиме серйозні наслідки.
«Статус союзника означає, що США взяли на себе частину відповідальності за Україну і тим самим показали іншим країнам Заходу, що наша країна є і повинна бути пріоритетною. Крім того, США тепер мають більше можливостей, щоби тиснути на європейську сторону для мінімізації співпраці з Росією», — вважає аналітик Олексій Полтораков.
У цілому акт складається з 60 сторінок і Україна згадується в більшій частині документа. Але значна його частина націлена на більш тісну співпрацю із союзниками по НАТО, посилення кооперації з країнами Євросоюзу. Акт також передбачає енергетичну підтримку з боку США країнам ЄС як інструмент боротьби з впливом «Газпрому» в Європі. В разі продовження агресії РФ США відмовляться від участі в переговорах з Москвою щодо скорочення ядерних сил.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін вказав на чимало можливостей у різних галузях, що відкриваються перед Україною у статусі союзника США, адже союзник США — це не лише статусна категорія.
Євген ПЕТРЕНКО

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».