Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Листопад 29, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 07 Березень 2014 02:00

Зхід і молдовани

Rate this item
(0 votes)

Румунія роздає паспорти громадянам Молдови, а західні політики лякають, що бідні молдовани переповнять їхній ринок праці. 
Ця проблема не нова, бо закони, за якими молдовани можуть дістати румунське громадянство, Бухарест ухвалив ще у 1991 році. З того часу він видав громадянам інших держав, переважно Молдови, понад 300 тисяч румунських паспортів. Але тепер, коли 1 січня для румунів відкрився ринок праці всього ЄС, змінити закони вже вимагають німецькі політики.
«Румуни щедро роздають свої паспорти, проте вони не можуть ставати перепусткою для громадян Молдови до Євросоюзу. Завдяки ним вони отримають можливість безперешкодного пересування по всьому Євросоюзу з усіма наслідками, які вже спостерігаються: наплив жебраків із Болгарії і Румунії», — сказав журналісту «Ді Вельт» міністр внутрішніх справ Баварії Йоахім Геррманн (ХСС).


Європейські медіа звертають увагу, що надання громадянства стало для румунських чиновників непоганим бізнесом. Стандартна оплата за розгляд заяви про видачу румунського паспорта становить 100 євро. Процедура є досить тривалою — теоретично вона може бути 15 місяців, а часто виходить ще більше. Щоб її прискорити, треба доплатити 1500 євро. Як стверджує німецька газета «Ді Вельт», значна частина цих грошей потрапляє до кишень чиновників. У цьому бізнесі беруть участь також посередники, які звозять молдован до румунських консульств.
Періодичні акції поліції і слідства щодо корумпованих чиновників не дають очікуваних ефектів, і Румунія залишається однією з найбільш корумпованих країн ЄС, що вважається однією з головних перешкод для вступу держави до шенгенської зони.
Утім, і без хабарів отримання румунського паспорта не становить для молдован жодної проблеми. Вони мусять тільки довести, що їхні попередники до третього покоління були громадянами Румунії.
Для багатьох молдован румунський паспорт становить перепустку до кращого життя. Більше зацікавлення ним сталося після 2007 року, коли Румунія вступила до Євросоюзу. І продовжує зростати — тільки протягом двох років (2011–2012) Бухарест надав громадянство 112 тисячам молдован, що становить третину загальної кількості всіх громадянств, наданих після 1991 року.
Від Євросоюзу Молдову відділяє економічне провалля. Це найбідніша країна в Європі — середня зарплата становить еквівалент лише 2700 гривень. Багато громадян емігрували на Захід, насамперед в Італію, де працюють нелегально, залишивши на батьківщині дітей, часто без нагляду. ЮНІСЕФ і неурядові організації вважають, що у такій ситуації опинилася кожна друга молдовська дитина.
Ті з дорослих, хто не зміг дістатися на Захід, виїжджають на роботу у Росію чи в Україну. Там багато з них стають сучасними невільниками. Махінатори забирають у них документи, чоловіків змушують до праці на підприємствах, а жінок — до проституції. Згідно з доповіддю австралійської організації Walk Free, яка розслідує подібні явища і факти, така ситуація стосується 90% молдован, які працюють в Україні.
Walk Free звинувачує у цьому також владу Молдови. Останніми роками виявилося, що інституціями, які мали займатися боротьбою з торгівлею людьми, керували корумповані чиновники. Звинувачення висунуті, зокрема, працівникам державних установ, військовим і навіть професору державного університету.
За даними «Транспаренсі Інтернешнл», країна перебуває на 102-му місці у світі за рівнем корупції, тобто одним з останніх у Європі. Внаслідок цього 3,5-мільйонна Молдова хоча недавно підписала Угоду про асоціацію з Євросоюзом, мусить ще дуже багато зробити, щоб стати його повноправним членом.
Ніщо не вказує також на те, що румунський уряд збирається загострити дуже ліберальні закони для молдован. Бухарест багато років уже діє на користь зближення з Кишиневом і намагається перетягнути Молдову на Захід, що час від час викликає гнівні репліки Росії, яка вважає цю країну у своїй зоні впливу. Бухарест не тільки найголовніший адвокат вступу Молдови до Євросоюзу, але й підтримує фінансово і залучає її до спільного енергетичного проекту, який має зробити Молдову незалежною від поставок газу з Росії.
Зближення Румунії з Молдовою є однією з тих справ, щодо яких солідарні навіть румунський прем’єр Віктор Понта і президент Траян Бесеску, які в усіх інших питаннях ведуть запеклу боротьбу. Останній відверто заявив, що після вступу до НАТО і ЄС Молдова повинна об’єднатись із Румунією.
Після цієї заяви депутати російської Держдуми почали вимагати послати війська у східну частину Молдови — у так звану самопроголошену Придністровську Молдавську Республіку (визнану лише Росією). Але прем’єр Молдови Юрій Лінка припинив розмови, заявивши, що про об’єднання нема мови. «Нашою єдиною метою залишається інтеграція з Європейським Союзом», — заявив він.

Петро ПЕТРІВ 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».