Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Четвер Червень 30, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 10 Сiчень 2014 02:00

Чи потопить скандал Ердогана?

Rate this item
(0 votes)

Арешти політиків, відставки міністрів і звинувачення у змові. І це може бути лише початком. Турецький прем’єр не має жодних сумнівів, хто винен у гігантському скандалі, який останніми тижнями трясе турецьку політичну сцену. 

«Самі можете здогадатися, ким вони є. Та сама банда, яка навесні інспірувала заворушення у парку Гізі», — гримів Реджеп Тайюп Ердоган під час мітингу у місті Конья. Це було 17 грудня. Того самого дня ранком поліція арештувала понад 50 осіб включно з високопоставленими політиками правлячої Партії справедливості і розвитку (ПСР).

Зрештою, аби довести, що звинувачення співпрацівників Ердогана є дутими, протягом перших 48 годин після вибуху афери прем’єр відправив у відставку або понизив у посаді 46 високопоставлених функціонерів поліції, які відповідали за розслідування. Одночасно відбулася заміна всіх прокурорів, які займалися цією справою. Але слідство не припинено, щоб — як особисто пояснив керівник уряду — «очистити імена невинно звинувачених».
Незабаром виявилося, що це рішення відбулося ціною відставки десяти міністрів. І це, можливо, ще не все. Поки що складно оцінити наслідки афери для ПСР напередодні березневих виборів до органів самоврядування та для самого Ердогана, який у червні збирається вступити у боротьбу за посаду президента.
Проурядова газета «Хуррієт» ще до відставки міністрів опублікувала роздуми прем’єр-міністра на тему «причин змови». Ердоган не сумнівається, що це він був головною «мішенню звинувачень». «Проте вони знають, що напад на мене нічого не дасть, тому напали на моїх міністрів», — заявив прем’єр.
Медіа, менше прихильні до прем’єра, останніми днями повідомили про пікантні деталі слідства, зокрема про мільйони доларів, схованих у коробках від взуття у керівника «Халкбанку» та в сейфах сина міністра внутрішніх справ. Денне світло побачили стенограми нелегальних переговорів із Тегераном. Газета «Тараф» виявила, що син міністра урбанізації отримав 50,6 мільйона доларів від бізнесмена іранського походження Рези Зеррабі взамін за допомогу у виграші кількох державних тендерів.
Зеррабі виглядає головною постаттю афери. Відкрито записи, на яких видно, як він вносить сумки до кабінету міністра з питань Європейського Союзу, а виходить уже без сумок. «Чи можна висувати звинувачення лише за цими доказами? А може, у сумці були книги?» — риторично запитував Ердоган.
Прем’єр таки був змушений оголосити реконструкцію уряду. Він прийняв відставку міністрів внутрішніх справ, економіки і навколишнього середовища. Одночасно оголосив заміну ще сімох міністрів (з питань ЄС, юстиції, сім’ї і соціальної політики, спорту, науки, транспорту).
Віце-прем’єр Бюлент Арінч, який разом з Ердоганом засновував ПСР, випалив, що йому вже досить того, як ставиться до нього прем’єр, і не буде брати участі у наступних виборах. Це — черговий політик із близького оточення Ердогана, який критикував його у Твіттері. Арінч відмовився від членства у ПСР, щоб не бути виключеним із неї за недисциплінованість.
«Ердоган втратив підтримку більшості ліберальних кіл уже певний час тому, а тепер спостерігаємо, як із ним поривають також прихильники політичного ісламу, — вважає професор Ченгіз Актар зі Стамбульського політичного центру і додає: — Найближчі вибори дадуть уряду однозначну відповідь, чи він обрав правильний шлях».

Євген ПЕТРЕНКО 

 

 

 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».