Пам'ять
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Четвер Травень 06, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

Четвер, 08 Травень 2014 03:00

Свято примирення чи розбрату?

Rate this item
(0 votes)

9 ТРАВНЯ — ДЕНЬ ПЕРЕМОГИ
Сьогодні, коли до 9 травня залишився один день, на Полтавщині зацікавлено обговорюють чутки про те, що нова регіональна влада нібито скасувала відзначення дуже значущого для переважної більшості краян свята — Дня Перемоги.
Щоправда, далеко не всі вірять цьому. Чимало полтавців навіть і подумки не можуть припустити, що таке станеться. Адже попри те що в родинах, де в грізні сорокові сповна хлебнули воєнного лиха, вже повиростали інші покоління, трагедія минулих воєнних років усе ще ятрить душі полтавців.
І нині важко знайти на Полтавщині бодай одну сім’ю, яку б не зачепила своїм чорним крилом та жорстока війна. А в сімейних альбомах, як і раніше, полтавці дбайливо зберігають пожовклі від часу фотографії воєнних літ, на яких закарбовані обличчя рідних їм людей, котрих із повагою називають фронтовиками... 

І все ж варто визнати: привід для тривоги щодо можливого ігнорування місцевою владою традиційних заходів відзначення Дня Перемоги, звичних для жителів області, в полтавчан з’явився. Зокрема, після того, як днями в Полтавській облдержадміністрації провели нараду, на якій вирішували, як відзначати свято. Згодом на сайті ОДА з’явилося повідомлення про результати обговорення, де жодним словом не згадувався... День Перемоги. Натомість ішлося про відзначення 9 травня — Міжнародного дня пам’яті та примирення.

Чиновники обґрунтовували відхід від звичного ходу речей тим, що «Міжнародний день пам’яті проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у резолюції, приуроченій до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі». Тож в облдержадміністрації віднині вважають недоречним проводити в цей день святкові заходи, оскільки мають шанувати героїв війни та людей, які загинули.
А щойно призначений на посаду директора департаменту інформаційної діяльності та комунікацій із громадськістю облдержадміністрації Олег Пустовгар деталізував, що «під час відзначення Міжнародного дня пам’яті та примирення має звучати Гімн України під державними прапорами. Заходи мають бути без червоних прапорів — символу вбивств мільйонів українців».
У підсумку ухвалено рішення, що цього року День Перемоги відзначатимуть в «новому форматі — замість бучних святкувань влада організує панахиди та меморіальні заходи, аби згадати всіх полеглих у боях за часи Другої світової війни».
Саме ці повідомлення з Полтавської ОДА та висловлювання її офіційних представників не на жарт схвилювали представників ветеранських організацій Полтавщини. А заборона виносити на свято червоні прапори взагалі подіяла на окремих опонентів майданівської влади, наче червона ганчірка на бика. У ветеранських організаціях, де День Перемоги традиційно вважають своїм святом і так само традиційно не змінюють усталеного ритуалу його відзначення, доволі скептично поставилися до нововведень обласного керівництва.
Намітилися розбіжності щодо відзначення Дня Перемоги і в самій владі. Так, незважаючи на рішення керівників ОДА, очільники Полтавського міськвиконкому ухвалили 17 квітня 2014 року своє рішення «Про заходи з підготовки до відзначення у м. Полтаві 69-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні» та затвердили план заходів із підготовки та відзначення у Полтаві Дня Перемоги. На сьогодні всі завдання виконуються вчасно і в повному обсязі, інформують у прес-службі полтавського градоначальника.
Підтвердження цьому — нарада 25 квітня у заступника міського голови, керуючого справами виконкому Юрія Левченка, де обговорювали підготовку та проведення в обласному центрі заходів із нагоди 69-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Цікаво, що у підсумковому повідомленні про цю нараду жодним словом не згадується про проведення свята в новому форматі та Міжнародний день пам’яті та примирення.
У свою чергу, очільник ветеранської організації 185-го гвардійського важкобомбардувального гвардійського полку Веніамін Гофе розповів кореспонденту «ДУ», що на цій нараді День Перемоги ніхто по-новому не називав, а міська влада не відступила від звичного для ветеранів стану речей і проводитиме урочистості за звичним сценарієм.
Зокрема, організують для ветеранів солдатську кашу, а 150 активістів ветеранських організацій після покладання квітів до меморіалу Слави запросять до одного з міських кафе на товариський обід. Що стосується заборони майоріти на заходах червоним прапорам, то В. Гофе переконаний, що це викличе негативну реакцію в усіх, хто прийде до місць, де вшановуватимуть загиблих у війні. У першу чергу — у комуністів, які сповна скористаються цим, аби вкотре розкритикувати майданівську владу...
Очевидно, невдоволення ухваленими рішення в ОДА дійшли і до ініціаторів відзначити День Перемоги у новому форматі. Принаймні, 20 квітня директор інформаційної діяльності та комунікацій із громадськістю облдержадміністрації Олег Пустовгар на народному віче змінив риторику і заявив, що «чутки про те, що нова влада відмовилася вшановувати ветеранів, є повною брехнею. Просто ми міняємо підходи...» А чутки про це, за його словами, розповсюджують колишні регіонали та комуністи...
25 квітня на сесії Полтавської обласної ради, де так само зацікавилися проведенням свята в новому форматі, голова Полтавської ОДА Віктор Бугайчук теж мав роз’яснювати ухвалене обласними чиновниками рішення про відзначення замість Дня Перемоги Міжнародного дня пам’яті та примирення. Попри те що ще до сесії в полтавських ЗМІ було оголошено про початок виплати щорічної разової допомоги ветеранам війни, яких на Полтавщині майже 57 тисяч, це питання ще раз з її трибуни озвучила директор департаменту праці та соціального захисту населення ОДА Людмила Корнієнко.
Допомогу видадуть не лише ветеранам, але й удовам померлих та загиблих на війні — по 400 гривень. На фінансування виплат область уже отримала гроші в сумі 33,5 млн грн. Ветеранам їх виплатять, обіцяють чиновники, до 5 травня. Для прикладу, розмір одноразової допомоги інвалідам війни І групи становить 2575 грн, ІІ групи — 2250 грн, ІІІ групи — 2020 грн. Напевне, це повідомлення мало розвіяти сумніви полтавців щодо намірів влади радикально підійти до відзначення Дня Перемоги і провести його у новому форматі.
Нині на Полтавщині прості громадяни, яким уже далі нікуди набридли політичні ігрища, готуються до свята, котре в народі називають Днем Перемоги, а посадовці — до Міжнародного дня пам’яті та примирення.
Утім, незалежно від віяній часу та нових облич у Полтавській ОДА підготовка не виходить за рамки традиційного сценарію. По всій області скрізь прибирають місця поховань воїнів, фарбують пам’ятники фронтовикам та впорядковують братні могили, ветерани проводять у навчальних закладах випробувані часом уроки мужності тощо.
Розсудливі керівники громад в умовах, коли їм «рекомендували» прилюдно не згадувати Дня Перемоги, а наголошувати на тому, що 9 травня відзначають Міжнародний день пам’яті та примирення, не поспішають ламати стереотипи минулого, які житимуть, поки буде жити останній ветеран війни. Особливо це відчутно в сільській глибинці, де люди традиційно не поспішають розставатися з ідеалами минулого, бо налякані реаліями сьогодення.

Олександр БРУСЕНСЬКИЙ, Полтава

 

 

 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».