Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Недiля Серпень 14, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 19 Грудень 2014 16:21

Профілактика серцево-судинних ускладнень при діабеті

Rate this item
(0 votes)

На жаль, на діа­бет хво­ріє май­же три від­сот­ки зем­лян, тоб­то по­над 200 міль­йо­нів лю­дей. Крім то­го, ця хво­ро­ба дає ви­со­кий від­со­ток смерт­но­сті від ус­клад­нень.
На за­пи­тан­ня щодо про­фі­лак­ти­ки сер­це­во-су­дин­них ус­клад­нень при діа­бе­ті від­по­ві­дає фа­хі­вець— кан­ди­дат ме­дич­них на­ук, до­цент Окса­на Ді­душ­ко.

— Оксано Миколаївно, скажіть, будь ласка, чим загрожує діабетична хвороба?
— Надто високий рівень глюкози (цукру) в крові, що зберігається тривалий час, викликає розвиток ускладнень діабету. Високий рівень цукру в крові може пошкоджувати різні органи, зокрема серце, кровоносні судини, очі й нирки. Захворювання серця і кровоносних судин можуть призводити до розвитку інфаркту міокарда або інсульту — основних причин смерті у людей, хворих на діабет. Але людина чимало може зробити для профілактики або уповільнення розвитку ускладнень діабету.
— Отже, що маємо робити щодня, аби уникнути ускладнень?


— По-перше, дотримуйтеся плану здорового харчування, розробленого вами спільно з лікарем-ендокринологом або дієтологом. Щодня протягом 30 хвилин присвячуйте фізичній активності. Дізнайтеся у вашого лікаря, які види фізичного навантаження вам більше підходять. Також необхідно регулярно приймати призначені лікарські препарати. Контроль за рівнем цукру в крові має бути щоденним. Щоразу при вимірюванні рівня цукру в крові записуйте отриманий результат у щоденник.
Щодня перевіряйте стопи на наявність порізів, пухирів, подряпин, набряку, почервоніння або пошкоджених нігтів. А ще — контролюйте рівень артеріального тиску і холестерину в крові, ні в якому разі не куріть!
— Холестерин причетний до закупорки кровоносних судин?
— Підвищення рівня холестерину можуть викликати кілька чинників, у тому числі діабет. Холестерин — це речовина, яку виробляє наш організм і використовує для здійснення різних важливих функцій. Холестерин також міститься в деяких харчових продуктах тваринного походження. При надто високому рівні холестерину внутрішній просвіт великих кровоносних судин звужується або відбувається їх закупорка. Такий стан називають атеросклерозом — звужені чи закупорені кровоносні судини ускладнюють надходження достатньої кількості крові до всіх органів. Це може бути пов’язано з різними проблемами.
— Що може статися при закупорці кровоносних судин?
— Коли кровоносні судини звужуються або закупорюються, можуть виникати серйозні проблеми зі здоров’ям. Біль за грудиною, або стенокардія. При стенокардії людина відчуває біль у грудях, руках, плечах або спині. Він може посилюватися при частому серцебитті, наприклад, під час фізичного навантаження. У стані спокою може проходити. Також спостерігається надмірне потовиділення й виражена слабкість. При відсутності лікування біль у грудях виникає частіше. У разі, коли діабет призвів до пошкодження нервів, що йдуть до серця, ви можете не відчути болю в грудній клітці. Якщо на тлі фізичної активності у вас виникають больові відчуття у грудній клітці, зверніться до лікаря.
— Які ознаки наближення інфаркту?
— У хворого можуть спостерігатися одна або кілька ознак, що насторожують. Ідеться про біль або дискомфорт у грудній клітці, руках, спині, нижній щелепі або шиї. Сигналом може слугувати й розлад шлунка або біль у шлунку. Також попередженням є задишка, пітливість, нудота та запаморочення.
Водночас людина може не відчувати жодних названих ознак. Ці симптоми можуть з’являтися і минати. Якщо у вас виникли будь-які з перелічених тривожних симптомів, одразу викликайте «швидку». Початок лікування на ранньому етапі може зменшити ушкодження серця.
— Як звуження судин призводить до підвищення артеріального тиску?
— У звужених кровоносних судинах зменшується отвір для руху крові. Вони стають схожі на увімкнений шланг для поливу саду, отвір якого ви затискаєте пальцем. Зменшення отвору змушує воду вириватися зі шланга під більш високим тиском. Так відбувається і при звуженні кровоносних судин, що призводить до підвищення артеріального тиску в серцево-судинній системі. Підвищення артеріального тиску спричинюють також інші фактори, наприклад, захворювання нирок і надлишкова маса тіла.
У багатьох людей, хворих на діабет, спостерігається підвищений артеріальний тиск. Якщо у вас хворе серце, очі або нирки, і це пов’язано з діабетом, високий артеріальний тиск може викликати ускладнення.
— Чи можна «приборкати» артеріальний тиск?
— Так. Для цього слід їсти більше фруктів та овочів, менше вживати солі та продуктів з високим умістом натрію. Потрібно скинути зайву вагу, вести фізично активний спосіб життя, відмовитися від куріння, обмежити споживання алкоголю.
— Які ознаки наближення інсульту?
— Інсульт виникає, коли головний мозок не отримує достатньої кількості крові і перестає функціонувати. Залежно від того, яка ділянка головного мозку ушкоджується, інсульт можуть зумовлювати різні патології. Раптова слабкість або оніміння обличчя, руки або ноги з одного боку тіла, запаморочення, порушення мови або розуміння мови, різка втрата свідомості, рівноваги або порушення ходи. Інсульт також здатні провокувати раптове погіршення зору на одне або обидва ока чи раптове двоїння в очах, різкий раптовий сильний головний біль.
Іноді одна або кілька з цих загрозливих ознак виникають, а потім минають. Це може бути ознакою мікроінсульту, або транзиторного ішемічного нападу (ТІН). Якщо виникає один із таких симптомів, одразу ж викликайте швидку допомогу. Своєчасне лікування ТІН може знизити ймовірність або запобігти розвиткові інсульту. Ранній початок лікування дозволить зменшити пошкодження головного мозку і збільшити шанси на одужання.
— Як закупорка судин впливає на ноги і стопи?
— Атеросклероз периферичних артерій виникає при звуженні просвіту кровоносних судин і недостатньому кровотоці в ногах і стопах. Може виникати біль у ногах при ходьбі або фізичному навантаженні. У деяких людей також виникає оніміння або поколювання в ділянці стоп і ніг. Часом виникають повільно загоювані виразки.
— А що можна зробити для профілактики і контролю атеросклерозу периферичних артерій?
— Не куріть. Контролюйте рівень цукру в крові та артеріальний тиск. Підтримуйте рівень жирів у крові на близькому до норми рівні. Ведіть активний спосіб життя. Поцікавтеся у лікаря, чи слід вам щодня приймати аспірин. Може знадобитися і хірургічне лікування атеросклерозу периферичних артерій.
Розмову вів Ярослав ШЛАПАК, Укрінформ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».