Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
П'ятниця Травень 27, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 01 Серпень 2014 03:00

Як зберегти мізки спортсменів?

Rate this item
(0 votes)

При­во­дом для об­го­во­рен­ня цієї те­ми по­слу­жи­ла трав­ма уруг­вай­сько­го грав­ця Аль­ва­ро Пе­рей­ри на не­дав­ньо­му чем­піо­на­ті сві­ту з фут­бо­лу в Бра­зи­лії. То­ді у гру­по­во­му мат­чі про­ти Анг­лії він по­вер­нув­ся на по­ле піс­ля знеп­ри­том­лен­ня від уда­ру в го­ло­ву. Усі ба­чи­ли, що гра­вець був дійс­но не в со­бі, ви­ник­ло на­віть по­бо­юван­ня, що йо­му зна­до­бить­ся тер­мі­но­ва гос­пі­та­лі­за­ція, але Пе­рей­ра осо­бис­то на­по­ліг на то­му, щоб про­дов­жи­ти гру, іг­но­ру­ючи по­ра­ди лі­ка­ря коман­ди.
Фа­хів­ці-не­вро­ло­ги на­по­ля­га­ють на то­му, що рі­шен­ня у по­діб­них ви­пад­ках не має за­ли­ша­ти­ся за са­мим грав­цем і на­віть не за ко­манд­ним ме­ди­ком і про­по­ну­ють за­про­ва­ди­ти ін­сти­тут не­за­леж­них ме­дич­них екс­пер­тів, щоб ко­жен ви­па­док роз­гля­дав­ся ін­ди­ві­ду­аль­но та не­за­леж­но. Утім, по­ки фут­боль­ні чи­нов­ни­ки ви­вча­ють цю проб­ле­му, ми ви­рі­ши­ли об­го­во­ри­ти те­му, ці­ка­ву, між ін­шим, не тіль­ки спортс­ме­нам, а й ши­ро­ко­му за­га­лу трав­мо­ва­них гро­ма­дян, із спе­ціа­ліс­том у га­лу­зі не­вро­ло­гії кан­ди­да­том ме­дич­них на­ук, до­цен­том На­та­лією Тур­чи­ною.

— Я впевнена, що рішення про те, чи може футболіст повернутися на майданчик після травми голови, має бути прийняте лікарем незалежним, причому бажано невропатологом. І справді медики команди або тренери ніяк не можуть вважатися досить компетентними. Справа не в тому, наскільки добре потерпілий спортсмен почувається суб’єктивно, адже ознаки й симптоми струсу мозку можуть проявитися набагато пізніше після того, як було його травмовано, і наслідки можуть виявитися невтішними. І чим довше гравець не отримує медичну допомогу, тим ці наслідки гірші.
— Сучасний спорт характеризується дуже жорсткою, конкурентною боротьбою. Тому ті, хто займається ним, мають значну ймовірність отримати травму. Одна з найбільш частих травм при заняттях спортом — струс мозку. Що ж це таке?
— Струс мозку — це ушкодження черепних кісток або м’яких тканин, наприклад, тканин судин, мозку, мозкових оболонок і нервів. Відбутися струс може внаслідок забоїв, ударів, різких рухів, що зумовлюють уповільнення або прискорення тіла, зокрема при падінні на сідниці. Відтак відбувається порушення мозкової діяльності, що призводить до незворотних наслідків.
— А якими є симптоми струсу мозку?
— Далеко не всім відомо, як визначити струс мозку. Людина від черепно-мозкової травми може знепритомніти. Це триває від секунди до декількох хвилин. Ступінь тяжкості струсу визначається за часом, який потерпілий перебуває в стані непритомності. Крайньою формою струсу є кома.
Трапляється, що коли потерпілий приходить до тями, він не розуміє, що з ним сталося і де він є. Буває, що не впізнає оточуючих. Про те, наскільки тяжкою була травма, також можна визначити за ретроградною амнезією — ушкодження тим серйозніше, чим більший період часу випав з пам’яті потерпілого.
У перші години або дні постраждалий блідне, у нього з’являється запаморочення, шум у вухах, слабкість. Головний біль пульсує і зосереджується у потиличній частині. Можуть з’явитися нудота і блювота, почастішання дихання, зміна пульсу. Через певний час все це нормалізується. Залежно від тяжкості травми і стресових обставин, артеріальний тиск може швидко нормалізуватися або підвищитися.
Протягом тижня, зазвичай, відбувається поліпшення загального стану потерпілого. Але слід мати на увазі, що порушення стану здоров’я можуть тривати набагато довше. Приміром, у людей, які страждають на гіпертонію, головний біль стає більш інтенсивним.
— Як швидко організм долає порушення, що виникли внаслідок струсу мозку?
— При легкій формі струсу мозку ознаки у більшості постраждалих минають вже за кілька тижнів. Однак слід враховувати, що після струсу будь-якої тяжкості енергетичний обмін у мозку залишається дещо зміненим протягом тривалого часу — впродовж року і навіть довше. Якщо ж перелічені симптоми зберігаються довго, це свідчить про те, що в роботі головного мозку відбулися більш серйозні порушення. Може бути, що стався набряк мозку, його забій або виникла гематома.
— Якою має бути перша допомога при струсі мозку?
— Якщо людина не повністю знепритомніла (трохи запаморочилося) або досить швидко отямилася, слід забезпечити їй повний спокій. Для цього потрібно покласти її на ліжко у затемненій, тихій кімнаті. Голова має бути трохи піднята. Корисно до голови хворого прикласти холодний компрес. Не рекомендується при струсі мозку багато пити. У разі, якщо потерпілий потерпає від спраги, варто запропонувати солодкий чай. І в жодному разі не можна йому давати алкоголь!
Якщо людина знепритомніла, слід її повернути на правий бік, відхилити голову трохи назад і повернути обличчя до землі. Ліву руку і ногу потерпілого зігнути у лікті і коліні під прямим кутом. Якщо людина перебуватиме в цьому положенні, повітря зможе легко потрапляти в легені. Отже, зникне ризик того, що дихальні шляхи будуть перекриті.
Не слід забувати, що в цьому разі обов’язково потрібно викликати лікаря, оскільки не виключено більш тяжке ушкодження мозку, ніж може здатися на перший погляд. Якщо людина перебуває в шоці, то до приїзду «швидкої» потрібно уважно стежити за її тиском і диханням. В екстреному випадку треба робити непрямий масаж серця, а також штучне дихання.
— Як проводять лікування хворого зі струсом мозку?
— У гострому періоді постраждалим необхідно лікуватися в нейрохірургічному відділенні. Таким хворим на п’ять днів прописується ліжковий режим. Якщо немає ускладнень, потерпілий може бути виписаний зі стаціонару через тиждень-півтора. Надалі, протягом двох тижнів, відбувається амбулаторне лікування.
Медикаментозне лікування має нормалізувати функціональний стан мозку, зняти запаморочення, головний біль, безсоння, неспокій.
При струсі мозку призначаються такі препарати: анальгетики, снодійні та седативні. Як протиблювотний засіб призначається церукал. З-поміж седативних засобів застосовують настоянки валеріани або собачої кропиви (рос. «пустырник»), а також препарати, які містять фенобарбітал (валокордин чи корвалол), а також транквілізатори (феназепам, рудотель, сибазон, еленіум, нозепам).
Церебротропну і вазотропну терапію призначають через тиждень після травми. Найкраще поєднувати ноотропні (пікамилон, аміналон, ноотропіл) препарати з вазотропними (теонікол, стугерон, кавінтон). Протягом місяця слід тричі на день приймати по таблетці кавінтону й одній капсулі ноотропілу. Як тонізуючий препарат застосовують екстракт елеутерококу, корінь женьшеню і лимонник.
— Якими можуть бути наслідки струсу мозку?
— Зазвичай, після травми стан потерпілих протягом одного-двох тижнів нормалізується. Але слід пам’ятати, що коли це захворювання переносити на ногах, близько 35 відсотків легких струсів мозку призводять до досить тяжких ускладнень.
Струс мозку може викликати значні ускладнення, навіть посттравматичну зміну особистості. Досить часто потерпілий стає надто чутливим до алкоголю або інфекції. Через це у нього може розвинутися якийсь психічний розлад, зокрема велике емоційне збудження. Часто хворі скаржаться на постійний головний біль, що посилюється при фізичних навантаженнях та різких рухах. Наслідком струсу є також швидка стомлюваність і неможливість сконцентруватися на поточних справах.
У разі, якщо струс мозку відбувається повторно, фахівці кажуть, що може виникнути так звана енцефалопатія боксерів. Є наслідки струсу, пов’язані з дисфункцією нижніх кінцівок: незначне тимчасове відставання або пришльопування однієї ноги, похитування або незначне порушення рівноваги, сповільненість рухів. Іноді відбувається порушення психіки, через що можливе тремтіння рук і голови, збіднення мови. Згадаймо хоча б історію великого Мохаммеда Алі, який мав хворобу Паркінсона.
Слід пам’ятати, що після травми голови всі постраждалі мають протягом року постійно відвідувати невролога.

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».