Культура
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Липень 02, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 14 Листопад 2014 16:19

Гармонія кольору

Rate this item
(0 votes)

Від­від­ува­чі На­ціо­наль­но­го му­зею ук­ра­їн­сько­го на­род­но­го де­ко­ра­тив­но­го мис­тец­тва бу­ли за­ча­ро­ва­ні ро­бо­та­ми за­слу­же­но­го ху­дож­ни­ка Ук­раї­ни Сер­гія Сав­чен­ка.

Сергій Олександрович народився у 1949 р. в Одесі; у 1974-му закінчив Одеське художнє училище. На початку 1980-х приєднався до гурту одеських нонконформістів. Починаючи з 1990-х бере активну участь у багатьох виставках, фестивалях, бієнале в Україні та за кордоном.
Художник є одним із засновників одеської «Просвіти», «Південної громади», Народного руху України. Він належить до числа засновників творчих об’єднань «Мамай», «Човен», НАМ (Національна асоціація митців), є почесним членом Києво-Могилянської академії.
В експозиції представлено роботи оригінальної графіки — живопис на папері у форматі вільної змішаної техніки та природні об’ємні форми — таракуци (різноформні гарбузи) у техніці поліхромного розпису.


Творчість художника вражає кольором, бурхливістю об’єму та простору. Чисті, зрозумілі кольори органічно лягають на природні форми — таракуци. Автор працює не тільки з олійними фарбами, а й з аквареллю, гуашшю в різноманітних змішаних техніках.
Творам Сергія Савченка притаманна своя логіка й закономірність, за будь-якого формату зображення спрямовано вертикально, вгору. В улюбленій художником хвилястій формі крутизна згинів сперечається з плиністю. Він легко поєднує абстракцію й елементи предметного зображення. Перед нами потік зображення, з якого точним рухом вихоплено один момент, один кадр.
Можна сказати інакше: горизонтальна площина ніби провокує точний порух руки й пензля, що перекреслює поверхню. За всіх умов зримо прочитується ситуація перехрестя. Не хреста, а самодостатньої, завершеної форми, на осі координат якої тримається світ. У Сергія Савченка живописне розуміння простору горує над конструктивізмом. Але в одній роботі обидва типи можуть стикатись.
Колір — найважливіша категорія в мистецтві С. Савченка. Саме колірна композиція часто втримує енергетичне полотно. Кожна з колірних зон — суверенна. Їхні межі чітко окреслено темним, інколи чорним завитком, що становить каркас картини. Однак саме розуміння лінії для художника живописне, а не графічне.
Знаки для С. Савченка надто завершені й тому статичні. Зате явища, персонажі, предмети — завжди в русі. Приміром, хвиля або човен здаються органічними, це невипадково, бо в самій їхній формі закладено образ руху. Бароковий розгін хвилі — ось форма, що концентрує дух пошуків С. Савченка, його відчуття життя як безкінечного руху.
У картинах художника — нестримний потік емоцій, що ламає усталені, заскорузлі норми й долає будь-які межі. Для нього немає іншого закону, крім перемоги. Ліризм художника експансивний, у ньому немає й дещиці споглядальності. Ліричний сплеск настільки сильний, що розколює епічну цілісність світу. Аркадійська ідилія злітає барвистими скалками й чорними блискавками мазків. Увесь цей комплекс ідей і почуттів править поглядом і рукою митця, не дає спокою.
Криється у картинах Сергія Савченка й драматизм, навіть емоційний пік. Це драматичне звучання є новим в одеському живописі, де панувала лірико-епічна інтонація. Попри лише їй притаманні принципи роботи з кольором одеська школа має власне розуміння форми, що складалося історично й визначалося характером світовідчуттів, гармонійним аркадійським настроєм.
Хоч би яких напрямів дотримувалися живописці старшого покоління, вони зберігають колишній лад і устрій, що їх навіював легкий плескіт хвиль, який зцілює душу, поглинає все лихе у вічній морській стихії. Але ж розмірене рокотання хвиль переходить у нестримність українського бароко, наділеного різкими ритмами, драматичними ефектами, ознобом епохи.
Вдалий вигляд мають картинно-предметні композиції С. Савченка, де кілька об’єктів поєднуються з живописним полотном. Створюється враження, що живописна тканина перетікає з двовимірної площини у тривимірну, а колір не перестає струмувати в повітрі.
Сергій Савченко шукає гармонію в українському фольклорі, іконописі, архітектурі. Твори заслуженого художника України Сергія Савченка зберігаються у багатьох музеях України, США, Росії та в приватних колекціях.
Олена КОСЕНКО

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».