Культура
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Липень 15, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 14 Листопад 2014 16:17

Мистецтво проти вторгнення

Rate this item
(0 votes)

Художній проект Олени Голуб, представлений нею в галереї «Майстерня» (Будинок художника), має красномовну назву «Вторгнення». Буремні події останніх місяців надихнули мисткиню на створення самобутньої серії картин, що є її принциповим протестом проти лиха війни, спричиненого людською агресією, жадібністю та нерозсудливістю.
Олена Голуб, художниця й теоретик мистецтва, прагне розширити його можливості, залучаючи винаходи сучасних напрямів. Її творчий метод зрушує акцент із візуальної на інформативну складову художнього зображення. Тому зі станкової графіки та живопису мисткиня перейшла до цифрових носіїв і мішаної техніки. Географічну й стильову віддаленість зображуваних фрагментів вона моделює на площині аркуша або екрана монітора, створюючи ментальні конструкції.


Використовуючи смислові відношення між фрагментами як зміну контекстів, Олена Голуб, власне, і створює свої оригінальні інсталяції. Урбаністичні мотиви, що спостерігаються в численних роботах художниці, мають неоднозначність контекстів. Її роботи перетинають кордони й мають розуміння глядачів різних країн, хоча й скомпоновані на матеріалі, знайденому в рідній Україні. Так, серія творів «Послання міста» акцентує увагу публіки на морально-етичних і соціальних проблемах урбанізованого суспільства.
За основу нової серії робіт обрано намальовані Оленою Голуб акварельні етюди ландшафтів Києва, Одеси та інших мальовничих куточків України. Адже краса природи завжди приваблює митців, спонукаючи їх братися за пензлі.
Проте нині для справжніх патріотів безтурботне замилування краєвидами просто неможливе, вважає авторка «Вторгнення». Те, що зараз відбувається в громадянсько-соціальній царині, те, скільки горя приносить будь-яка війна, надзвичайно непокоїть кожного художника, навіть коли він малює берег річки, гарну квітку чи похилене дерево.
Свої переживання щодо вторгнення ворожих сил на українську землю, що є водночас вторгненням до нашого внутрішнього світу, Олена Голуб передає в серії цікавих фотоінсталяцій. Майстерним дизайнерським зіставленням художниця поєднує на аркуші різнорідні елементи. Фотографії матеріальних свідоцтв активних людських діянь, давніх і теперішніх, в її умілих руках промовляють разом із фрагментами акварельних рельєфів, що набувають у цих композиціях дещо іронічного звучання.
На картинах Олени Голуб із серії «Вторгнення» бачимо недопалки, зруйновані стіни, відпрацьовані автомобільні шини, шматки асфальту, затертого підошвами мільйонів городян. Усе це ніби переходить зі стихії так званої боротьби за краще життя до царини природи, змальованої художницею. Тональні переходи кольорових плям, сліди пензля на фактурі паперу є своєрідними відбитками людської діяльності у сфері естетики, що є опозиційною до сфери війни. Ця бурхлива взаємодія як вибухова суміш символізує сумні реалії українського сьогодення.
Звернення до знакових подій ніби слугує Олені Голуб маркером, що відзначає важливість подій у ментальному світі. Культурологічні асоціації (Клод Моне, Едвард Мунк та інші) перебувають, на її думку, на рівні природних. Саме тому мисткиня й вдається до зазначених вище мотивів в авторській серії «Схід дерев’яного сонця». Моделюючи від аркуша до аркуша свої дерев’яні фігурки, художниця веде глядача до вирію різноманітних думок і почуттів, що охоплюють усіх нас у цей складний час.
Юлія ОМЕЛЬЧУК

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».