Культура
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Червень 25, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 12 Вересень 2014 03:00

Погляд на подружню зраду по-японськи

Rate this item
(0 votes)

Ки­їв­ський ака­де­міч­ний мо­ло­дий те­атр на­дає мож­ли­вість мо­ло­дим ре­жи­се­рам вті­лю­ва­ти в жит­тя до­сить смі­ли­ві твор­чі екс­пе­ри­мен­ти. А май­дан­чи­ком для всьо­го но­во­го та не­звич­но­го ста­ла не­що­дав­но ство­ре­на мік­ро­сце­на. Са­ме тут від­був­ся де­бют ре­жи­се­ра Іри­ни Пас­ту­щак, яка здійс­ни­ла по­ста­но­вку ви­ста­ви «Роз­пус­та змії» за од­но­ймен­ною но­ве­лою япон­сько­го пи­сьмен­ни­ка Уеда Акі­на­рі.

Напевне, на планеті Земля навряд чи знайдеться більш незвичайна культура, ніж японська, адже сучасна Японія уособлює феноменальну подвійність і навіть потрійність, де тісно переплелися минуле, сьогодення і майбутнє. З одного боку — високі технології, лідерство в розвитку комп’ютерної техніки, а з іншого — непохитна живучість вікових традицій.

Саме таке поєднання минулого і майбутнього притаманне японській фантастиці. Традиції літературної фантастики тут сягають глибокої давнини, а там і загадкові чудесні перетворення, і фантастичні подорожі. Принагідно зазначимо, що японці здавна були великими майстрами нереального світу. Оповідання У. Акінарі, об’єднані у збірку «Місяць у тумані», належать до вершин японської фантастики. І новела «Розпуста змії» входить до цієї збірки.


Зазвичай, подружня зрада виникає там, де з’являється любовний трикутник. Через незвичні стосунки чоловіка (актор Сергій Пономаренко) та двох жінок (Тетяна Луценко і Дар’я Мельник) режисер намагається дослідити, що ж таке розпуста.
«Поняття «розпуста» і «розбещеність» часто відносять до питань статі, сексу, коли розпуста є відхиленням від норми. Усі нормативні установки зводилися лише до релігії чи до соціуму. Кордони між нормою і збоченням проводить лише суспільство, яке, природно, історично рухоме, а отже, поняття про розпусту досить відносні і навіть суб’єктивні. А в книгах японських письменників розбещеність і невірність — категорії душевного і духовного, а не фізичного плану буття. Ми намагалися розкрити ідею в різниці старозавітних і новозавітних понять про невірність і розбещеність, як і понять про вірність і чистоту», — розповіла режисер.
Особливістю нової вистави стало те, що герої за 75 хвилин не вимовляють жодного слова, але за них це чудово роблять рухи. А жанр спектаклю можна віднести до кайдану, що є традиційним фольклорним жанром Японії, покликаним налякати глядача зустріччю з надприродним: привидами, демонами, відьмами тощо.
«Японський жанр кайдан є дуже цікавим, бо його наївна форма приховує серйозні питання порядку і хаосу. Для класичного кайдану характерні потойбічні сили і надприродні істоти (найчастіше мстиві примари), які діють нарівні з людьми й активно впливають на події сюжету. Концепція карми — це те, що європеєць визначив би як фаталізм у сюжеті. Кайдан — це також епоха, коли люди живуть, закохуються, моляться і милуються краєвидами», — продовжує Ірина.
Містичності дійству надає музика японських композиторів та нетрадиційне художнє оформлення, здійснене Борисом Орловим. До речі, художник-постановник власноруч виготовив японські капелюхи та шапку шамана.
Режисер та актори намагалися показати, що подружні зв’язки нерідко бувають такими ж ненадійними, як недовговічна роса на вістрі бамбука. І ніхто повністю не застрахований від того, аби не піддатися спокусі. Адже, як свідчать легенди, навіть Конфуцій, забувши про обов’язок та самого себе, розгнівив потойбічний світ, віддавшись пристрасті.
Сама ж вистава «Розпуста змії» справляє на глядачів неповторне і незабутнє враження. Після її перегляду довго залишаєшся під впливом сильних почуттів. І замислюєшся над тим, що потрібно зробити, аби не повторити помилок героїв цієї історії.
Еду­ард ОВ­ЧА­РЕН­КО
Фо­то Віо­ли Со­ко­лан

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».