Проблема
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
П'ятниця Квiтень 23, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 17 Липень 2015 18:57

Львів'яни реформують житлово-комунальний сектор

Rate this item
(0 votes)

або ЯК ОД­НА ІНІ­ЦІ­АТИ­ВА МО­ЖЕ ОБІ­ГРІ­ТИ БА­ГА­ТО­КВАР­ТИР­НИЙ БУ­ДИ­НОК

Це бу­ло у Льво­ві кіль­ка ро­ків то­му. Зи­ма, хо­лод­но та си­ро. На од­но­му із шо­се стоять кіль­ка де­сят­ків лю­дей. Дех­то прий­шов із діть­ми — во­ни пла­чуть, бо ві­тер не­ла­гід­ний. Ось гру­па лю­дей по­чи­нає бло­ку­ва­ти рух — ав­то­мо­бі­лі сиг­на­лять, во­дії кри­чать, опу­скаю­чи на мить біч­не скло ма­шин...
Ті, хто ри­зик­нув ви­йти з теп­ло­го са­ло­ну, пи­та­ють: що від­бу­ває­ть­ся, хто тут го­лов­ний? На­пе­ред ви­хо­дить не­мо­ло­да жін­ка: «Ми не має­мо ви­бо­ру — район­на ко­тель­ня за­кри­та з не­ві­до­мих при­чин на не­ви­зна­че­ний тер­мін. Ли­ше так ми мо­же­мо при­вер­ну­ти ува­гу вла­ди до сво­їх проб­лем. Ви­бач­те, та сьо­го­дні вам до­ве­деть­ся їха­ти ін­шою до­ро­гою. Ми стоя­ти­ме­мо тут».
Але то­ді все бу­ло мар­но... От я на­пи­са­ла це і за­мис­ли­ла­ся — але ж ні, не мар­но. Це був пер­ший крок. Крок на шля­ху до пе­ре­мо­ги.

Стефанія... Саме так звуть цю жінку, яка того непогожого холодного дня взяла на себе відповідальність не тільки за власну долю, але й за долю своїх сусідів — саме Стефанія першою зрозуміла, що цього разу нічого не вийде. «Ми перекрили шосе на кілька годин, — пригадує вона. — Та нічого не змінилося. Я зрозуміла, що наша історія — а, можливо, навіть і трагедія, бо ж взимку як без тепла? — повторюватиметься з року в рік. І ми вирішили управляти нашим будинком самі».
Так просто сказати... А зробити це здавалося неможливим, і насамперед — у фінансовому плані. «Створене нами ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку) звернулося до місцевої влади по допомогу, — веде далі Стефанія, — та ми майже нічого не отримали. Розумієте? П’ятдесят тисяч на весь будинок одноразово. Я досі пам’ятаю свою розгубленість — що нам робити? За якими правилами грати? І тут нам пощастило — ми прийшли до Львівського ресурсного центру для ОСББ і там отримали всі необхідні консультації».
Стефанія каже — пощастило... Це теж не зовсім правда — щастить лише тим, хто йде. Зустріти друга можна тільки в дорозі. Допомога надходить до тих, хто намагається змінити життя. Ось і тут: спільно з програмою Міжнародної фінансової корпорації «Енергоефективність у житловому секторі України» в Ресурсному центрі працює напрям підвищення фінансової грамотності. Та відомо, нікого не можна навчити, можна лише навчитися. Тобто змінити себе. Взяти на себе право вирішувати та працювати системно.
Завдяки консультаціям фахівців програми ОСББ Стефанія отримала кредит. «Це реально змінило наше життя на краще, — говорить Стефанія Климко. — Модернізація всього будинку включно із заміною труб — усе було зроблено для того, аби втрати енергії були мінімальними».
Я у захваті! Як? Яким чином ця жінка, немолода та з помітними проблемами зі здоров’ям, змогла все це потягти? Бо правду кажуть, що відчиняють двері, в які стукають. І я захоплено завмираю перед Стефанією. А вона, усміхаючись, продовжує ніби нічого й не було: «Звичайно, без кредиту можна й обійтися. Але живі гроші дозволяють зробити необхідне вже зараз.
Приміром, завдяки комплексній, для всього будинку одразу, теплоізоляції стін, даху та вікон (включно з місцями загального користування) можна домогтися зниження споживання тепла на 30–40%. І все це на тлі підвищення тарифів та інфляції. Краще вкласти гроші вже зараз і споживати менше вже сьогодні! Тобто зобов’язання за кредитом можна сплачувати за рахунок зменшення витрат на тепло, а постійна інфляція теж на руку позичальнику! І при цьому ми мешкаємо в теплі вже нині, а не колись потім».
Успіх рідного ОСББ змінив стиль життя Стефанії — вона стала оптимісткою та активісткою. Мешканці сусідніх будинків, коли побачили позитивні зміни, запросили цю напрочуд рішучу жінку підтримати і їх у бажанні жити ліпше. Зараз Стефанія очолює асоціацію ОСББ із п’яти навколишніх будинків та веде вражаюче енергійне життя.
Остання за часом важлива для Стефанії та для всіх ОСББ країни акція відбулася у середині березня в Києві — сотні людей з різних міст України пікетували Верховну Раду з питання повернення ОСББ статусу неприбуткової організації. Їх очолювала Стефанія. «Не могло б бути й мови про енергозберігаючі програми, якби ОСББ вважалися прибутковими організаціями. Це була б зрада депутатами своїх виборців, — експресивно розповідає вона. — На щастя, все завершилося добре, депутати дослухалися до наших вимог».
Зараз парламент ухвалив Закон «Про особливості реалізації права власності в багатоквартирних будинках», який значно поліпшить взаємодію мешканців багатоквартирних будинків із зовнішніми структурами — як державними, так і комерційними. А вже в тому, що городяни хочуть вирішувати долю своїх будинків самі, Стефанія переконана: «До мене звертається багато людей — ті, кого цікавлять поради практика. Я консультую нові ОСББ і про порядок зборів, і про те, як вигідніше укладати угоди, як говорити з владою.
І що цікаво, в кожному будинку є люди, які не розуміють переваг ОСББ, з ними ми ведемо багатоденні розмови, переконуємо. Та ці люди переважно немолоді. А от із молодими мені говорити легко, вони цінують і чужий час, і роботу. Молодь готова змінювати застарілі методи управління будинками. Тож мені з ними працювати простіше, ніж із людьми мого віку».
Ми п’ємо каву та розмовляємо. Обговорюємо майбутнє нашої країни. За вікном уже сутеніє, а Стефанія жваво ділиться зі мною своїми поглядами на проблеми України. Величезна частина житлового фонду країни потребує модернізації. Щороку ситуація погіршується, і вже давно час починати. Єдиний можливий шлях — створення ОСББ. Сьогодні очікувати фінансової допомоги від держави, як ви розумієте, не доводиться. Ресурсні центри, подібні до львівського, дають можливість розумно організувати управління власним житлом. У країні зараз уже є понад 17 000 об’єднань власників житла, і вже п’ять банків готові надати кредити ОСББ.
А такі люди, як Стефанія, готові допомагати й підказувати. «Лише разом ми — сила», — говорить Стефанія, і вона права. Вона — приклад для нас усіх, бо ж дехто тільки й може, що жалітися, а треба діяти. Робити хоч щонебудь, і тоді світ зміниться. Навіть через наш невеличкий крок.
Стефанія Климко пам’ятає ту важку зиму, коли здавалося, що всі зусилля марні. Тепер вона переконана, що багато можна змінити. Та ще більше роботи — попереду. Стефанія та її сусіди перемогли тоді у Львові. Також вони перемогли в березні в Києві. Якщо ми візьмемося до справи всі, то й переможемо ми всі.
Приклад Стефанії надихає.
Мар­га­ри­та БАЛЬ­МІ­НА,
На­ціо­наль­ний прес-клуб
«Ук­ра­їн­ська пер­спек­ти­ва»

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».